Ei voida niin alas mennä että heikompia tulisi tappaa Vasuri mallilla

Pääministeri Marin ojentaa vasemmistoliittoa: Kaikki äänestävät potilasturvallisuuslain puolesta, tarvitaan keskustelu yhteisistä pelisäännöistä.
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä on uhannut, että se ei voi hyväksyä potilasturvallisuuslakia ja äänestää sitä vastaan.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) on kommentoinut potilasturvallisuuslaista syntynyttä kiistaa Strasbourgissa. Marin toivoo, että hallituksessa noudatetaan yhteisesti sovittuja pelisääntöjä.
– Hallitus on tässä yhtenäinen ja kaikki äänestävät tämän lain puolesta. Varmasti eduskunnan päässä joudutaan käymään keskustelua yhteisistä pelisäännöistä.

Pääministeri Marin kertoi keskustelleensa asiasta vasemmistoliiton puheenjohtajan, opetusministeri Li Anderssonin kanssa.

– Ymmärrän toki sen huolen, mikä vasemmistoliitolla ja muilla ryhmillä lakiin liittyen, mutta valiokunta voi aina tehdä lakiin lisäyksiä. Perustuslakivaliokuntakin asiaa käsittelee, mutta aikataulu on tiukka ja yhdessä sovittuja pelisääntöjä noudatetaan.

Marin lähetti työmarkkinaosapuolille viestin, että ne eivät lähtisi mukaan lakkoihin, jotka vaarantavat ihmisten hengen ja terveyden.

Marin pitää selvänä, että potilasturvallisuuslaissa on kyse vakavasta asiasta ja laki on saatavaa maaliin, jotta voidaan turvata Suomen kansalaisten henki ja terveys kaikissa olosuhteissa.

Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd.) kertoi maanantaina Demokraatissa , että hallitus on päässyt sopuun potilasturvallisuuslaista.
Hallituspuolue vasemmistoliiton eduskuntaryhmä ilmoitti kuitenkin tämän jälkeen, ettei se hyväksy lakia nykymuodossaan.
https://yle.fi/uutiset/3-12621072

EYYÄ KYLLÄ MEILLÄKIN KORJAAMISTA LÖYTYY IHAN PERUSTEHTÄVIIN:
tämä jo ajatuksena mahdoton ettei tehohoidossa hoidettaisi, että lakko tärkeämpi.
Tuollaiset Ayjohtajat tulee laittaa kiertoon.

1

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      80
      3200
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      137
      2805
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      190
      2737
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      208
      2383
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      127
      1807
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      187
      1531
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      40
      1468
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1219
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      86
      1032
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      188
      987
    Aihe