Tulin Pirkanmaalta lomailemaan ja kiinnitin huomiota, ettei CMssä ja Prismassa ole nk. sisäänvetotarjouksia.
Etelässä on myyty mm. norjalaista lohta jo pari viikkoa hintaan 8,90. Täällä samasta kalasta pyydetään tuplahinta. Todennäköisesti täälläkin em. kaupat ostaa sitä sisään halvalla, mutta eipä sitä ulosmyyntihinnassa näy. Myös Kittilässä oli lohi 8,90.
Notakaahan kuusamolaiset meteli näitä kauppiaita kohtaan, tuohan on törkeätä rahastusta.
Myös porsaan lapaa ja etselkää saa etelässä alle 5 euroa, täällä se maksaa useita euroa enemmän.
Haloo CM ja Prisma !
15
410
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.talouselama.fi/uutiset/naille-k-supermarket-kauppiaille-on-kertynyt-suuria-omaisuuksia-yhdella-heista-yli-22-miljoonan-euron-varat/9a44edf5-7075-44e1-992b-b394e8e96b61
Kuinka sattuikaan ks. oheinen Taloussanomien artikkeli. Kauppiaat ovat miljonäärejä. Eikö mikään riitä riistäjät ! - Anonyymi
Mitä jos toisit ruoat tullessasi sieltä etelästä..
- Anonyymi
Oletko kauppias ? Vaiko ökyrikas ? Suurinta osaa kuusamolaisista varmaan harmittaa moinen riisto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko kauppias ? Vaiko ökyrikas ? Suurinta osaa kuusamolaisista varmaan harmittaa moinen riisto.
Tyhmä ei ole se joka pyytää vaan joka maksaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhmä ei ole se joka pyytää vaan joka maksaa
Siinä tapauksessa kuusamolasiset ovat tyhmiä, koska maksavat mukisematta kauppiaan pyytämään sikahinnan.
- Anonyymi
Sattuipa sopivasti, CMssä alkoi Mammutti markkinat ja lohifile alle kympin. No porukka ryntäsi ostamaan kalaa, mutta sehän loppui heti alkuunsa ???
Tarjous jatkuu tosin viikonloppuun asti ja luvattu on lisää huomiseksi.
Jäi vaan mietityttämään, että tokkopa sitä joka päivä keskisuomesta rahdataan. Ettei vaan olisi kauppiaalle kalavuori takavarastossa jemmassa, mutta säännöstellen sitä laittaa tiskiin niin, että asiakas tarjous kalan puutteessa ostaa puolta kalliimman kalan.
Katala temppu sivukylältä kerran viikossa palvelukyydillä kirkolle asioille päässeelle mummolle ja papalle, jolle joskus maistuisi lohikeitto puuron sijasta. - Anonyymi
Lidl paras kauppa kuusamossa
- Anonyymi
Joo siellähän sitä on palvelutiskiäkin jos jonkinmoista, vai mitä? Saa lohet peräti vakuumiin käärittynä. Ja saksalaiset leikkeleet ja lihat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo siellähän sitä on palvelutiskiäkin jos jonkinmoista, vai mitä? Saa lohet peräti vakuumiin käärittynä. Ja saksalaiset leikkeleet ja lihat.
Kävin muuten lidlissä hakemassa puuroriisiä. Ei ollu. Paikka oli mutta siinä oli jotain vitun pitkää riisiä. Toivovat vissiin että ihmiset epähuomiossa ostaa ihan mitä tahansa.
- Anonyymi
Lidlen sisäänvetotuotteet on aina loppu.
- Anonyymi
SULLAKIN ETELÄN VARAKAS HYVINVOIVA MERSUMIES ON VARAA OSTAA SITÄ LOHTA KORKEAMMALLAKIN HINNALLA, KUN SULLA ON VARAA AJAA PITKÄ SIIVU TURISTIKSI. IHME ITKIJÖITÄ.
- Anonyymi
Takapajulassa kaikki on kallimpaa varsinkin kuusamossa
- Anonyymi
Aivan niin. Ei ole polttoaine eikä sähkö kallista, kun tänne on näillä varaa jatkuvasti syhkyttää renkaat soikeina. Perkelettäkö valittavat.
- Anonyymi
Kauppiaita? Prismoissako on kauppiaita?
- Anonyymi
Nosto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?762802Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282537Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472291Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122044Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1101539- 1671393
- 521062
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa271055IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15846Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110824