Monesti näkee Inderesin sivuilla monille rajustilaskeneille osakkeille myy. Eli olet ostanut 3 euroa kalliimmalla kuin osake on nyt ja fiksuintako olisi myydä se pois silloin?
Sitten esim. REMEDY. Inderesin suositus on vain ehkä osta ja riski. Fiskarsille sama mutta riskillä matala. Rovion osakkelle sama kuin remedy paitsi osta suositus ei ehkä.
Näin vain huomiona en ala ilmaisia neuvoja antamaan. Itse en paljoa perusta ostojani saati myyntejä enäö Inderesin arvioihin. Paremmin pärjää kun arvioi ja päättää itse.
Sitten esim. REMEDY. Inderesin suositus on vain ehkä osta ja riski. Fiskarsille sama mutta riskillä matala. Rovion osakkelle sama kuin remedy paitsi osta suositus ei ehkä.
Näin vain huomiona en ala ilmaisia neuvoja antamaan. Itse en paljoa perusta ostojani saati myyntejä enäö Inderesin arvioihin. Paremmin pärjää kun arvioi ja päättää itse.
Vastaukset 52
Vanhimmat
EIlen Inderesin Youtube -videolla Verneri kertoi menettäneensä kirjahyllynsä. Menikö lusikat jakoon ;)
Lol. Tuossa toisessa Inderes -langassa kerrotaan Inderesin sisäpiirin saavan alkaa myymään antiosakkeitaan 4 viikon päästä. Padot aukeaa kuin Fortumin vesivoiman ohijuoksutuspato sähkön hinnan manipuloimiseksi.
Inderesistä kammottava moka Lifa Airin ennustuksissa. Samoin taapertajalle nimeltä Tecnotree on Inderesillä ollut "osta, 1,70€" -suositus viime syksystä lähtien ja osake on nyt 0,53€.
Inderesin olisi parempi lopettaa toimintansa, ennen kuin sillekin käy, kuten lifa Airille...
Eihän sitä tiedä mihin Lifa vielä lähtee. Aika usein on just tuo Inderesillä osta kun osake huipussaan ja myy kunnlaskussaan.
Vähänkään pelialasta ja Remedyn peleistä menneisyys ja mitä tulossa tietävä tietää, että näillä hinnoilla riski on todella pieni. Inderesin analyytikoiden mukaan riski sijoitus.
Sijoittamisessa on aina riski ja pienikin riski voi reaalisoitua. Silti huvittavia nämä inderesin analyysit. Eivät ilmeisesti tajua pelialasta mitään ja vielä kun suhteuttaa yhtiön lukuihin, joiden mukaan kassa on todella vahva.
Vieläpä kun Inderesin arvioissa Fortum on yhtä kovan riskin yhtiö kuin Remedey.🤣🤣🤣😭 itkeäkö vai nauraa?
Inderesin tulos tulee olemaan noin 0,40€/osake ja tästä P/E 10 tekisi osakkeelle oikeaksi hinnaksi 4,00€. Joku tomppeli maksaa Inderesin osakkeesta vielä 30,25€!
Odottakaa vain, kun Inderes joutuu laskemaan näiden Lifa Airien ja muiden tavoitehintoja, niin pian maksavista asiakkaista lähtee muutkin kuin Musti.
Voittosen listan mukaan Lifaa kannattaisi just nyt tankata, koska voittoa on luvassa, kunhan myy aikanaan ajallaan.
Järkevältähän tuo kuulostaa, että pientä nosua olis luvassa kun taas Lifa saa uskottavasti hallituksen kuntoon. Jos osake oiskin pian Euron päälle jotain. Niin kivan voitonhan siinä saa tämänhetkisillä ostohinnoilla, jos saa myytyä sitten sillä reilulla eurolla ne pois.
Aika metsään menee Inderesin ennusteet, toki sivuilla kovin kyllä toitotetaankin erittäin haasteellista ajankohtaa sijoitusanalyyseille ym..
Timon lista on ainakin paikkansapitävyyden osalta vienyt Inderesiä kuin litran mittaa.
Jotenkin tuntuukin, että nuo Inderesin nuoret jannut menevät näppäryydessään ennusteissa itsekin jo sekaisin.
Timon Lista päivittyi juuri äsken ja listan surkeimmat tuotto-odotukset ovat Fortumilla (-33%) ja Qt:llä (-31%). Inderes tankkasi putoavaa Qt -puukkoa juuri lisää. Eikö ne koskaan opi?
Inderesin kannattaisi tankata Martelaa (tuotto-odotus +89%), Rekaa (tuotto-odotus +86%) ja Tulista Kiveä (tuotto-odotus +78%):
piksu.net/timon-lista/
No QT kyllä nousee kuin raketti, kunhan vaan sota loppuu, inflaatio hellittää, valtava jättikauppa osuu kohdalle, halpaa sähköä piisaa ja kauppa käy.
Ei ole paljon vaadittu..(?)
Qt on täysi kusetus, sen markkina-arvo on yhä 1,041 miljardia euroa!
Qt:n toimitusjohtaja pissasi piensijoittajaa silmään, meikkaamalla firmansa hyvään kuntoon hetkeksi 2021 ja veti välistä 27,1 miljoonaa euroa optiotuloja piensijoittajan selkänahasta. Katso tuon ukon hymyä:
https://www.arvopaperi.fi/uutiset/kurssikehitys-helli-toimitusjohtajaa-kurssiraketti-qtn-juha-varelius-kerasi-viime-vuodelta-yli-27-miljoonan-euron-palkkiot/ea28e955-cb31-4a17-b142-a4f9404ccd3a
Osinko toistaiseksi 0,8€. Ei heikoimmasta päästä todellakaan, mutta ei nyt vielä sellainen mistä lähtisi hihkumaan onnesta.
Siis Inderesillä.
Ei tästä nyt kovin montaa kuukautta ole kun ko. pulju mainosti Fortumia positiiviseen sävyyn.
Konepajojen aika on edessäpäin , syksymmällä aion tankata.
Inderesin sisäpiiri saa alkaa myymään annista saamiaan Inderesin osakkeita 12.10.2022 alkaen, joten alle kolme viikkoa aikaa myydä ennen kuin padot aukeavat ja osake laskee P/E 10 -tasolle, eli 4,00 euroon. Pian mennään antihinnan alle.
Hienolta näyttää...
QT, Tecnotree, Harvia ja Nokian renkaat tulleet viime vuoden huipuista kaikki yli -70% alaspäin ja Modulight kruununa -89,07% .
Kuinkahan alas sitä kohta oikein mennäänkään....###
Oon myös huomannu ettei noi Inderesin suositukset kovin äkkiä muutu, ainakaan kaikkien kohdalla. Vaikka joku on täysin ostopaperia ja pudonnu todella halvaksi niin Inderes ei muuta ennustetta. Mainittakkoon nyt esimerkkinä Remedy. Inderes ei muuta arviotaan, vaikka riski kokoajan isolle tappiolle pienenee kun osake halpuu.
Tietäjät tietää mistä Remedyn kohalla kyse. Inderes ei tiedä.
Inderes on antanut Duelille "osta" ja tavoitehinnaksi 2,70€. Tänään Duellilta ruma negari. Inderesin "analyytikot" ovat taas pihalla, kuten tyypillistä. Duellin osake nyt 1,90€.
Inderesin sisäpiiri saa alkaa myymään annista saamiaan Inderesin osakkeita 12.10.2022 alkaen, joten alle kaksi viikkoa aikaa myydä ennen kuin padot aukeavat ja osake laskee P/E 10 -tasolle, eli 4,00 euroon.
Inderes suosituksissaan syrjii vakaita tyyliin Sampo tai Elisa.
https://www.inderes.fi/fi/osakevertailu
Hohhoijaa. Inderes kehottaa myymään Aiforian osakkeita, jos niitä omistaa.
Ei ole kyllä ruusuinen tulevaisuus Inderesillä, valitettavasti.
Aiforiassa paljon jos, jos, jos. Jos se diili toteutuu ja jos se toinenkin. Ei sitä silti kannata myymään lähteä mikäli on jo mennyt ennen tätä ostamaan. Ihan väärä arvio Inderesiltä.
Juuri Enedo, EAB ja Avidly ostettiin pois pörssistä, joten kolme maksavaa firmaa taas lähdössä Inderesin jatkuvalaskutteisesta liikevaihdosta. Listautumisetkin hiipuneet, joten ankeita aikoja edessä.
Niinpä. Vieläpä jos kauppalehti luopuu Inderesin analyyseistä. Kuinka moni niitä oikeasti kaipaa ja pitää tärkeinä olevan kauppalehdessä?
Miksi ei säännöllisin väliajoin mieluummin haastateltaisi meritoituneita sijoittajia ja otettaisi sijoitus/talous asiantuntijoilta kolumneja/blogeja.
Kyllä joku Sami Miettinn (neuvvottelija) analyysi fortumista antoi paljon enemmän kuin Inderesin analyysit.
Inderesiä vaivaa se, että he antavat aina "osta" -suosituksen firmoille, joita heidän analyytikot itse omistavat ja "myy" -suosituksen niille firmoille, joita he eivät omista. Inderesin nuoret juipit ovat rakastuneet Qt:hen, Harviaan ja Kamuxiin, eli menneisyyden menestyjiin. Putoaviin puukkoihin ei kannata koskea.
Inderesin sisäpiiri saa alkaa myymään annista saamiaan Inderesin osakkeita 12.10.2022 alkaen, joten alle viikko aikaa myydä ennen kuin padot aukeavat ja osake laskee P/E 10-15 -tasolle, eli 4,00 - 6,00 euroon. Alle antihinnan mentiin jo. Vain hullu maksaa Inderesin lapusta 23,85 euroa!
Inderesin mallisalkku tänäänkin rommasi enemmän kuin indeksi (-2,03%). Tässä Inderesin mallisalkun suurimmat omistukset:
1. Talenom −2,54%
2. Remedy −1,42%
3. Revenio −4,87%
4. Qt −5,17%
5. Digia −2,90%
Eikös Inderes lisännyt salkkuunsa juuri peltilaatikonvääntäjä Harviaa, joka tänäänkin −2,84%.
Kaikilta yllä olevilta odotettavissa negari lähiaikoina,
Kyllä. Huomasitteko tänään, kun Inderesin nuoren analyytikkogeelin suosikki Rush Factory antoi taas kaamean liiketoimintakatsauksen (1.7.-30.9.2022)? Inderesillä aina päätetään ensin suositus ja tavoitehinta sekä vasta sen jälkeen säädetään analyysissä tulevat kassavirran "sopiviksi"?
Paria osaketta kannatais nyt tankata, mutta Indereain mukaan toinen on riski ja toista eivät edes seuraa. No minä seuraan ja uskon menestykseen, kunhan riittävän alhaisella hinnalla saa vielä poimittua lisää molempia.
Inderes ei tiedä mistään mitään ja Inderesiltä pukkasi negari:
"Inderes alentaa näkymiään tilikaudelle 2022".
Toimari vaihtoon!
Inderesiltä saat pelurin suosituksia.
Ostosuositusten kärjessä pikemminkin pikkuyhtiöiä jotka arvioivat nouseviksi.
Hyvä ja vakaa osinkoyhtiö Elisa saa myymissuosituksen. Samoin Sampo.
Monen kohdalla lukee suosituksena myy ja isoriski. Oot ostanut jotain kovasti investoivaa yhtiötä, jonka liikevaihto kasvaa kokoajan ja arviolta 2v päästä jo voitolliseksi. Inderesin suositus myy äkkiä pois ja sitten 2 v päästä osta ja pieniriski ku hinta on jo 10-20 euroa kalliimpi per osake.
Harvialta karmea osari, liikevaihto laski -18,9 %. Inderesillä "to the moon" -emojit Harvia -ennakkokommenteissaan. Ei taaskaan osunut Inderesin ennusteet edes oikealle pallokentälle. Myötähäpeän heidän puolestaan.
Huomasittelo muuten, että Inderesin sisäpiiriläinen Petri Kajaani, on tyhjentämässä salkkuaan Inderesin osakkeistaan?
Uppoava laiva?
Aika usein on seuraavaa. Melkein mikätahansa osake on x hinnassa kuvitellaan vaikkapa 2,985€ ja keikkuu siitä välillä 3,12 max. Sitten kun se osake nousee 5 euroon tai kovemmin. Sitten vasta lukee Inderesin suosituksissa osta. Vaikka paras aika ostaa on mahdollisimman halvalla.
Sama tapahtuu myös toisten päin. Kun joku entinen hyvä osake laskee niin kokoajan on vain pieni riski ja osta.
Tässä Inderesin Vernerin Pulkkisen kommentteja. Ensin Vernerin ostaessa Orthexia "hyvä brändi" ja myydessä "kippoja ja muovirasioita":
Verneri
1.6.2021 "osti Orthex Plc kurssiin 9,50 EUR. Vahva brändi, uskottava tarina, luotettavan oloinen ja sitoutunut toimari, Euroopan konsolidaatiokekkerioptio kiinnostaa. :P Arvostus tolkullinen."
18.5.2022 "myi Orthex Plc kurssiin 6,33 EUR. Ostin Orthexia viime kesänä optimistisesti pidemmän aikavälin multibaggerina, joka konsolidoi fragmentoituneen kipposkenen Euroopassa ja tekee Harviat.
19.5.2022 "Muovirasioita valmistava Orthex tulee maanantaina #ROAST:iin"
Kovasti tuntuu jokaisessa Inderesin seuraamassa firmassa analyytikon hehkutus muuttuvan sen mukaan, onko poikuleilla rahaa kiinni kulloisellakin hetkellä kussakin firmassa. Jos jonain päivänä Inderesin analyytikko(t) myy Harvian osakkeet, muuttuu firma samantien "wellnessistä" "peltipurkinvääntäjäksi". Melkoisia FOMOja.
Useilla Inderesin analyytikoilla on Harvian osakkeita itsellään, mutta sen ei saisi näkyä analyysissä ja suosituksissa, kuten nyt näkyy. Tuntuu, että Harviaa omistavat Inderesin analyytikot kokevat Tulikiven Harvialle kilpailijaksi ja siksi Tulikivi on heillä epäsuosiossa.
Q3/2022 Tulikiven liikevaihto kasvoi 19,9% ja Inderesin yhtiöraportissa kirjoitettiin "Takka ei jouluksi viilene.".
Q3/2022 Harvian liikevaihto laski -18,9% ja Inderesin yhtiöraportissa kirjoitettiin "Laatuyhtiön elkein läpi heikon kysynnän.".
Tulikiven tilauskanta noin 170 prosentin kasvussa.
Inderes antoi Tecnotreelle 0,04 € tavoitehinnaksi jokin aika sitten ja Tecnotreen osake maksaa nyt 0,6350 €. Että sellaista osaamista.
On nuo Inderesin "analyytikot" hupiukkoja, kun kuulemma "Norrhydron ajurit ovat menneet hyvään suuntaan H1:n jälkeen", vaikka Norrhydro ei edes Q3:sta julkaise. Teelehdistäkö Inderesin Erkki Vesola noita "ajureita" seurailee?
Inderesiä vaivaa se, että he antavat aina "osta" -suosituksen firmoille, joita heidän analyytikot itse omistavat ja "myy" -suosituksen niille firmoille, joita he eivät omista. Inderesin nuoret juipit ovat rakastuneet Qt:hen, Harviaan ja Kamuxiin, eli menneisyyden menestyjiin. Putoaviin puukkoihin ei kannata koskea.
Loppuvuonna Inderesin kaltaiset heikot menestyjät siivotaan salkuista.
Saisi vähemmän kauppalehtikin käyttää näitä Inderesin analyytikkoja. Onneksi kuitenkin aina mainitsevat Inderesin analyytikko tekstissä, joten lukijana osaa suhtautua varauksellisesti.
Tänään jälleen yksi negari Inderesin mallisalkkuun, kun Digia antoi negarin.
Inderes antoi eilen uuden Valoe-raportin, missä Valoen yritysarvoksi he määrittivät 45 miljoonaa euroa ja liikevaihdon tulisi nousta 2,1 m€ (2022) -> 38,7 m€ (2025). Valoen omavaraisuusaste -4%.
Pitäisikö Inderesin analyytikko Pauli Lohen nimi muuttaa Pauli Turskaksi?
Taikuri Tirituu.
Ainakin tuo mainittu Remedy on arvioitu pitkään päin sitä itseään ja edelleenkin arvio hieman pielessä.
Nyt vasta ostopuoli edes noussut, vaikka viimevuonna sai tooooodella halvalla (Inderes pitkään kehotti myymään ja iso riski) ja nyt saa edelleen halvalla ja vahavistuneen näyttää ettei kyykkää enää 23 euroa alle juurikaan.
Näillä hinnoilla Remedy on yksi varmimmista osakkeista Helsingin pörssissä. Mikäli kävisi surkein skenaario, jota tosin ei ole näköpiirissä saisit huonoimmillaankin omasi takaisin eli nolla tappiot. Todennäköisempi skenaario on 2025 viimeistään jo siellä 40+ hinnoissa ja peleistä saatava rojalti kasvanut Remedyllä, joka tietää osakkeenomistajille isompaa osinkoa.
Monesti Inderesillä, nyt esimerkkinä vaikkapa Fiskars, kun osake sakkaa eli sitä saa halvemmalla suosituksena on vähennä/myy ja vastaavasti kun Fiskars nousee ja on kalliimpaa silloin pitäiai ostaa.
Onnea hyvien tuottojen metsästykselle Inderesin suosituksilla. Ei tule tapahtumaan.
Alkaa vähän tuntua. Inderes antaa ohjeistuksia, joilla itse saa toimimalla toisin paremmat tuotot sijoituksille. Ostakaa silloin kun pitäs myydä, ja itse varmaan myyvät pois ja tekevät tiliä. Tai sitten pelekkää arpakuutiota.
Inderes tekee suositukset sen mukaan, mitä on varsinkin Juha Kinnusen, Mikael Rautasen, Sulo Vilénin tai Verneri Pulkkisen salkuissa. Kun kyseiset herrat ovat osakkeensa myyneet, alkaa halveksinta kyseistä osaketta kohden.
Voisko ajatella. Jos omistat jotain osaketta, olet ainakin hieman puolueellinen antamaan siitä analyysejä.
Inderesin osakkeen kovimmalla osakekurssilla Mikael Rautasen osakeomistus Inderesissä oli 12,3 m€ ja tänään se on 4,1 m€. Kun Indersin P/E-luku tulee laskemaan 90% (P/E 200 -> P/E 20), Mikael Rautasen osakeomistus Inderesissä tulee olemaan enää 0,4 m€.
Taitaa olla herralla pian savet housussa, joten sopisiko Savinen paremmin nimeksi?
Inderesin mallisalkussa on Capmankin ja sekin kertoi tänään pörssin sulkeutumisen jälkeen leikkaavansa osinkoa, joten huomenna -15% Campanilla taulussa.
Välillä mitä sattuu ja eikse näin ole kaikilla?
Tosin kaipaan muitakin näkemyksiä kuin vain Inderesin, mikä aika hanakasti edelleen edustettuna mm. kauppalehdessä.