Kalkattava ääni suzukin DT 115hv perästä!

Anonyymi

Tietääkö joku mikä on vikana kun tyhjäkäynnillä moottorista ei ääntä kuulu mutta kun kytkee vaihteen päälle perästä alkaa kuulua kalkattava ääni. Kun lisää kaasua niin ääni häviää. Moottori toimii ihan muuten normaalisti. Öljyä perässä kyllä on.
Kylklähän tuo jo veteraanikone alkaa olemaan mutta kiva olisi tietää äänen syy ???

11

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkista vaihteensiirtäjän säädöt

    • Anonyymi

      Joku mysteeri siellä kalakattaa. Eihän siellä voi olla kovin montaa kalakattajaa, kun 3 hammasratasta, vaihteen siirtäjän haarukka ja 3 laakeria.
      Katoppa paremman puutteessa alimmaiset rikin kumityynyt, kun viittaa tärinän aiheuttamaan kolinaan, varsinkin kun ääni loppuu kaasua lisättäessä.

    • Anonyymi

      Paalauskone kalkattaa?

    • Anonyymi

      No sinullahan se perä on, miksi meiltä kyselet? Täällä mitään röntgenkatseita ole.

      Avaa se, tai vie jollekin korjaajalle, jos et itse osaa.

      • Anonyymi

        Loistava ohje!
        Miten tulit tuohon päätelmään?
        Tarvitsemme lisää tuollaisia terävä älyisiä neuvojia tänne.

        Nyt ei sitten voi muuta kuin sanoa, että emme tarvitse enempää noita ohjeitasi, kiitos!


    • Anonyymi

      Omassa vaihteistossa myös kolkuttelee tyhjäkäynnillä, kun vene saavuttanut nopeuden mitä tyhjäkäynnillä kulkee. Eli ensin on hiljainen ja alkaa kolkuttee nopeuden kasvun pysähdyttyä. Tätä ei esiinny myöhemmin muilla kierroksilla.

      En ole asialle mitään tekemässä, vältän tyhjäkäynnillä ajoa...

    • Anonyymi

      Viimeinen kalkatusreissu kohti romista. Muuta ei tarvita.

    • Anonyymi

      Syy selvisi. Asian selventää hyvin youtubessa oleva video joka aukeaa kun laittaa hakuun otsikoksi "A scary noise boats can make" En tiedä osan suomenkielistä nimeä mutta jokin värinänvaimennuskumi jonka tarkoitus on vaimentaa tuo perämootorille tyypillisen naputtavan äänen pienillä kieroksilla on revennyt. Kiitokset kaikille neuvoista myös näille parille "esso asiantuntijalle" :))

      • Anonyymi

        Hienoa, että selvisi👍.

        Tarkoittanet kampiakselin toisessapäässä olevaa vulkanoitua värinänvaimenninta, toisessa päässä vauhtipyörä?


      • Anonyymi

        Minähän sanoin tärinäkumien olevan lopussa.


    • Anonyymi

      Eli musta kalakkuna.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      4008
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2174
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1380
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1248
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1129
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      74
      996
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      824
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      824
    10. S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?

      Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt
      Lieksa
      71
      784
    Aihe