HIMARS rekka-alusta laukaisee 80 km lentäviä GMLRS ohjuksia ja sama on mahdollista tehdä myös pienestä laivasta / veneestä Saimaalta tai Suomenlahdelta.
Pieni laiva voi olla rekalla siirrettävä, ehkä monessa kelluvassa osassa, joten sen voi siirtää talveksi Itämerelle.
Saimaalla oli sisävesilaivasto joskus 1700 ja 1800 luvuilla. Siellä on myös Suvorovin sotakanavat.
Ohjuksen laukaisun aikana laiva voi olla kauko-ohjattava ja pako / siirtyminen jonkin matkaa voi myös tapahtua kauko-ohjauksessa veneestä joka seuraa 200 metrin päässä.
Saimaa on jäästä vapaa n. 70% vuodesta.
Heilumisen kompensointi vaatii erityistä tekniikkaa jota ei tarvita rekka-tyyppisissä laukaisualustoissa. Ehkä pitää olla optinen "lukitus" rannan pisteisiin tai tähtiin?
Sama 155 mm tykeille ja it-ohjuksille?
Ukraina ja Etelä-Korea voi myös käyttää näitä.
GMLRS ja MGM-140 ATACMS ohjusten laukaisu sisävesilaivoista / veneistä / lautoilta?
Anonyymi
0
98
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693114
- 453003
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512331Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411980- 1401749
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan111408Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101237- 421156
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106