Tuossa on tullut mietittyä kun on monenlaista tulppaa ja kärkiä niissä erilaisia kipinöitä niin voisiko sellaisen laitteen tehdä akusta ,puolasta,tulpan johdosta?
Sellaisen jossa näkisi itse kipinän kärkivälissä,ei siis erillisiä valoja mitkä kertoo vaan tulpan valokaaren näkisi itse?
Eli miten tekisitte akusta,puolasta,tulpan johdosta? Vai ei mitenkään?
Sellaisen jossa näkisi itse kipinän kärkivälissä,ei siis erillisiä valoja mitkä kertoo vaan tulpan valokaaren näkisi itse?
Eli miten tekisitte akusta,puolasta,tulpan johdosta? Vai ei mitenkään?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei pysty. Ei ainakaan niin kuin se autossa toimii.
Ok.kiitos tiedosta
Kopioi auton sytytysjärjestelmä ja laita kytkin johonkin kohtaan. Eiköhän se kipinän tuota.
Mopopoikana jo testasin auton vanhalla puolalla ja muistaakseni 4.5V paristolla. Kun kytkee virran niin yhden kipinän anto.
Tuo oli muistaakseni 6V puola
Jos oikein kunnollaa haluaa testata niin tulppa pitäisi saada paineeseen
https://www.youtube.com/watch?v=1Vg3-xG0nZ
Vanhalla moottorisahan rungolla se pienimmällä vaivalla onnistuu. Tietysti puola pitää olla ehjä.
Miksi sytytystulppa pitää testata jos uusi maksaa vaikka alle 5 euroa ?
No onhan tämäkin hyvä aihe kyselyikäiselle...
Useampikin uusi on tullut vastaan joka on kuitenkin ollut rikki.
Homiesta saa hyvän kipinätesterin. Siinä on pyramiittiläppä ja jerkkua löytyy rajuimmallekin tulpalle!
Eipäs yritetäkään aliarvioida homeliteä siellä takariveissä
Ei tietenkään. Homie on tulppatesteri parhaasta päästä.
totta,tulppa on ollut aina ehjä kun lähti homeliitti käyntiin mutta näissä muovirinpuloissa on näköjään paaaljon tulppavikaa😗
tulpan elektrodin muodolla,koolla,määrällä on erikokoinen kipinä,itse oon viilannu sivuelektrodin n.5mm lyhemmäks juuri ennen pyöreen elektroodin lopunreunaan ja terävä kulma= iso kipinä.
ois hyvä nähdä testerissä miten kipinän teho ns.muuttuu koska se vaikuttaa tehoon ja kulutukseen.
siksi testeri että näkee kipunan.