Rakastakaa vihollisianne. (Matt.5:44.)

Anonyymi-ap

Mitä hyvää me teemme olemalla hyviä ystäviämme kohtaan, mutta ainoastaan heitä kohtaan? Eikö paha ihminen tee hyvää muille pahoille, omille ystävilleen? Järjettömät luontokappaleetkin tekevät hyvää ja ovat helliä kaltaisilleen. Sen tähden täytyy kristityn päästä vieläkin pitemmälle; hänen täytyy antaa hyvyytensä palvella myös niitä, jotka eivät sitä olisi ansainneetkaan, vihollisiaan ja kiittämättömiä, samoin kuin niitäkin, jotka pahaa tekevät, niin kuin hänen taivaallinen Isänsäkin antaa aurinkonsa loistaa niin pahoille kuin hyvillekin ja antaa sadetta yhtä hyvin kiittämättömille kuin kiitollisillekin.
Mutta tässä näemme, miten vaikeata on tehdä hyviä töitä Jumalan käskystä, miten luonto kapinoi tätä vastaan ja luikertelee pakoon, vaikkakin se helposti ja kernaastikin saattaa tehdä omia itsevalitsemiaan töitä. Valitse itsellesi sen tähden vihollisesi, nuo kiittämättömät, ja tee heille hyvää, niin huomaat, että tässä sinulle läpi elämäsi ajan riittää tätä työtä. Sillä jos vihollisesi on apusi tarpeessa, etkä sinä häntä auta silloin, kun voisit auttaa, niin merkitsee tämä samaa, kuin olisit varastanut häneltä hänen omansa, sillä sinä olet velvollinen häntä auttamaan.
- M. Luther, Sana ja Armo -

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Amen! Erinomainen aloitus! 👍🙏✝️

      • Anonyymi

        Se on juuri näin!


    • Anonyymi

      Kaikki, mitä on voitettu, on Rakkaudella voitettu!

    • Anonyymi

      Avaus on Martti Lutherin tekstiä. Tohtori Luther oli tarkka mies pysymään siinä ilmoituksessa, jonka Raamatusta voimme lukea.

    • Anonyymi

      Mehän emme voita itään, se harha on pois suljettava. Voitto on Jeesuksen Kristuksen.
      Hän voitti kärsimällä syntiemme rangastuksen ja uhraamalla itsensä sovitusuhriksi meistä. Tämä tosiaankin tapahtui RAKKAUDESTA. Ei meidän rakkaudestamme, vaan Jumalan rakkaudesta.

      Room. 2:4 Vai halveksitko hänen hyvyytensä ja kärsivällisyytensä ja pitkämielisyytensä runsautta, etkä tiedä, että Jumalan hyvyys vetää sinua parannukseen?

      Tit. 3:1 Muistuta heitä olemaan hallituksille ja esivalloille alamaiset, kuuliaiset, kaikkiin hyviin tekoihin valmiit,
      Tit. 3:2 etteivät ketään herjaa, eivät riitele, vaan ovat lempeitä ja osoittavat kaikkea sävyisyyttä kaikkia ihmisiä kohtaan.

      Tit. 3:3 Olimmehan mekin ennen ymmärtämättömiä, tottelemattomia, eksyksissä, moninaisten himojen ja hekumain orjia, elimme pahuudessa ja kateudessa, olimme inhottavia ja vihasimme toisiamme.


      Tit. 3:4 Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi,
      Tit. 3:5 pelasti hän meidät, ...


      ... ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta,
      ... vaan laupeutensa mukaan
      ... uudestisyntymisen peson
      ... ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,

      Tit. 3:6 jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta,
      Tit. 3:7 että me ...

      ... vanhurskautettuina hänen armonsa kautta tulisimme iankaikkisen elämän perillisiksi toivon mukaan.

      ***) Tit. 3:8 Tämä sana on varma, ja minä tahdon, että sinä näitä teroitat, niin että ne, jotka Jumalaan uskovat, ahkeroisivat hyvien tekojen harjoittamista. Nämä ovat hyviä ja hyödyllisiä ihmisille.
      Tit. 3:9 Mutta vältä mielettömiä riitakysymyksiä ja sukuluetteloita ja kinastelua ja kiistoja laista, sillä ne ovat hyödyttömiä ja turhia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      217
      4068
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2573
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      856
    Aihe