Rakastakaa vihollisianne. (Matt.5:44.)

Anonyymi-ap

Mitä hyvää me teemme olemalla hyviä ystäviämme kohtaan, mutta ainoastaan heitä kohtaan? Eikö paha ihminen tee hyvää muille pahoille, omille ystävilleen? Järjettömät luontokappaleetkin tekevät hyvää ja ovat helliä kaltaisilleen. Sen tähden täytyy kristityn päästä vieläkin pitemmälle; hänen täytyy antaa hyvyytensä palvella myös niitä, jotka eivät sitä olisi ansainneetkaan, vihollisiaan ja kiittämättömiä, samoin kuin niitäkin, jotka pahaa tekevät, niin kuin hänen taivaallinen Isänsäkin antaa aurinkonsa loistaa niin pahoille kuin hyvillekin ja antaa sadetta yhtä hyvin kiittämättömille kuin kiitollisillekin.
Mutta tässä näemme, miten vaikeata on tehdä hyviä töitä Jumalan käskystä, miten luonto kapinoi tätä vastaan ja luikertelee pakoon, vaikkakin se helposti ja kernaastikin saattaa tehdä omia itsevalitsemiaan töitä. Valitse itsellesi sen tähden vihollisesi, nuo kiittämättömät, ja tee heille hyvää, niin huomaat, että tässä sinulle läpi elämäsi ajan riittää tätä työtä. Sillä jos vihollisesi on apusi tarpeessa, etkä sinä häntä auta silloin, kun voisit auttaa, niin merkitsee tämä samaa, kuin olisit varastanut häneltä hänen omansa, sillä sinä olet velvollinen häntä auttamaan.
- M. Luther, Sana ja Armo -

5

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Amen! Erinomainen aloitus! 👍🙏✝️

      • Anonyymi

        Se on juuri näin!


    • Anonyymi

      Kaikki, mitä on voitettu, on Rakkaudella voitettu!

    • Anonyymi

      Avaus on Martti Lutherin tekstiä. Tohtori Luther oli tarkka mies pysymään siinä ilmoituksessa, jonka Raamatusta voimme lukea.

    • Anonyymi

      Mehän emme voita itään, se harha on pois suljettava. Voitto on Jeesuksen Kristuksen.
      Hän voitti kärsimällä syntiemme rangastuksen ja uhraamalla itsensä sovitusuhriksi meistä. Tämä tosiaankin tapahtui RAKKAUDESTA. Ei meidän rakkaudestamme, vaan Jumalan rakkaudesta.

      Room. 2:4 Vai halveksitko hänen hyvyytensä ja kärsivällisyytensä ja pitkämielisyytensä runsautta, etkä tiedä, että Jumalan hyvyys vetää sinua parannukseen?

      Tit. 3:1 Muistuta heitä olemaan hallituksille ja esivalloille alamaiset, kuuliaiset, kaikkiin hyviin tekoihin valmiit,
      Tit. 3:2 etteivät ketään herjaa, eivät riitele, vaan ovat lempeitä ja osoittavat kaikkea sävyisyyttä kaikkia ihmisiä kohtaan.

      Tit. 3:3 Olimmehan mekin ennen ymmärtämättömiä, tottelemattomia, eksyksissä, moninaisten himojen ja hekumain orjia, elimme pahuudessa ja kateudessa, olimme inhottavia ja vihasimme toisiamme.


      Tit. 3:4 Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi,
      Tit. 3:5 pelasti hän meidät, ...


      ... ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta,
      ... vaan laupeutensa mukaan
      ... uudestisyntymisen peson
      ... ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,

      Tit. 3:6 jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta,
      Tit. 3:7 että me ...

      ... vanhurskautettuina hänen armonsa kautta tulisimme iankaikkisen elämän perillisiksi toivon mukaan.

      ***) Tit. 3:8 Tämä sana on varma, ja minä tahdon, että sinä näitä teroitat, niin että ne, jotka Jumalaan uskovat, ahkeroisivat hyvien tekojen harjoittamista. Nämä ovat hyviä ja hyödyllisiä ihmisille.
      Tit. 3:9 Mutta vältä mielettömiä riitakysymyksiä ja sukuluetteloita ja kinastelua ja kiistoja laista, sillä ne ovat hyödyttömiä ja turhia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1646
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1551
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1288
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1262
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      877
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      843
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe