Panssarintorjuntaohjuksen laukaisu risusäkin takaa?

Anonyymi-ap

Joissain tilanteissa ja paikoissa on hankala saada sopivaa asentoa ohjuksen laukaisuun samalla piilossa pysyen. Sopivasta kankaasta tehty säkki johon on tungettu risuja mahdollisimman löyhästi, pystyy piilottamaan ampujaa etenkin tankin lämpökameralta. Risusäkki heitetään paikalleen samalla kun ampuja on asettumassa.

Säkki on mielellään maastoväriä ja sisäpuolella toinen väritys jotta voi valita kahdesta vaihtoehdosta paikan mukaan, eli joskus säkki tulee käännettyä nurin ennen risuilla täyttöä. Heinikossa juuttisäkki saattaa olla sopiva.

Säkeillä on muutakin naamiointikäyttöä ja lämmikkeeksikin vähän kelpaa.

Joskus pitää huolehtia ettei tuuli tai räjähdyksen paineaalto vie säkkiä, jolloin sisään voi laittaa risuja tiiviimmin ja kiviä.

Tämä on parhaimmillaan ammu-ja-unohda ohjusten kanssa kuten Javelin tai NLAW, mutta muidenkin ohjusten kanssa auttaa jos sivussa olevat tankit ei näe säkin läpi mistä ohjus lähti jos katsovat pari sekuntia myöhässä. Voi nähdä lähestyvän valopisteen jolla on kulmanopeutta. Vain kohteena oleva tankki saattaa arvata lähtöpisteen tarkasti.

2

146

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko huomioinut, että risusäkki syttyy herkästi palamaan.

      • Anonyymi

        käytettävä palosuojattua kangasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      209
      2229
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      164
      1479
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1101
    4. 59
      948
    5. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      57
      941
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      937
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      841
    8. 93
      797
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      120
      741
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      717
    Aihe