Tarjouskilpailuun ei tullut ainoatakaan hyväksyttävää tarjousta.
Energiaviraston tehoreservin hankinta tulevaksi vuodeksi on keskeytynyt, koska tarjouskilpailuun ei tullut yhtään hyväksyttävää tarjousta.
Tehoreservin tarkoitus on turvata sähkön toimitusvarmuutta. Suomen tehoreservin tavoitekoko on 600 megawattia, mutta juuri nyt reservissä ei ole yhtäkään laitosta.
Energiavirasto kertoo, että ainoa tarjous tuli Fortumilta, joka tarjosi reserviin Meri-Porin voimalaitosta. Tarjous hylättiin, koska yhtiö sisällytti tarjoukseen tasesähköriskin kustannuksia, jotka eivät ole tehoreservilain mukaan hyväksyttäviä, Energiavirasto totesi.
YLE.FI Uutiset Sähkö 15.9.2022
Eikö Fortumia tueta riittävästi?
Sähkön tehoreservin hankinta keskeytyi - juuri nyt reservissä ei ole yhtään laitosta
10
114
Vastaukset
- Anonyymi
Huoltovarmuus kohallaan
- Anonyymi
Eurojen saanti tulee ensisijaisesti turvata. Siksi ei yhtään laitosta.
- Anonyymi
Fortum ei tuota riittävästi. Sähkönhintta tule korottaa rutkasti. Rupeaa kannattaman bisnes.
- Anonyymi
Sähkön hinta ei nykyisellään ole mitenkään sidoksissa sähköenergian tuotantokustannuksiin.
Sähkön hinta määräytyy ”markkinoilla” siten, kuinka sähköfutuureilla kulloinkin keinotellaan. - Anonyymi
Fortum haluaa pitää sähkön hinnat Suomessa monikymmenkertaisina, koska kaikki rahat menee saksalaisten kaasujen maksuun, eikä riitäkään!
- Anonyymi
Fortum eikö teitä hävetä. Onko tämän päivän trendi ahneus. Ei odoteta saatavan sähköä ilmaiseksi, ainoastaan kohtuullisella hinnalla.
- Anonyymi
Hallituksen tulee säätää energiahätälaki ja eduskunnan säätää se pikakäsittelyn myötä kuin hoitajalakkolaki kuten nyt. Lasku on muuten hyvin suuri.
- Anonyymi
200 tuntia / talvi sijasta nyt koko tuotanto on koko talven käytössä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/riittaako-sahko-talveksi-pitaako-kivihiili-palauttaa-kayttoon-tata-mielta-kansanedustajat-ovat-ei-hallituskaan-voi-voimalaitoksiksi-muuttua/8516110 - Anonyymi
Suomessa seisoo parhaillaan suuren ydinvoimalan tehon verran käyttökelpoisia voimalaita, mutta niitä ei vihreän hulluuden hurmoksessa oleva hallituksemme halua ottaa käyttöön, kun niistäkin tulee päästöjä?
- Anonyymi
Ei meillä ole hätää.. Lähetetään vaan lisää Miljardeja Afrikkaan ja Lähi-itään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.34012120Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko463570- 823159
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1212919- 992824
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam612608Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592526Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2732419- 451511
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151498