Eivätkö lääkärit pärjää päivääkään ilman hoitajia teholla?

Anonyymi-ap

Onko tosiaan niin että jos ei nimenomaan sairaanhoitaja ole joka hetki tehohoitopotilaan vieressä niin heti joku kuolla kupsahtaa.

Eivätkä sairaalan lääkärit saa todellakaan pidettyä potilaita hengissä päivääkään.

Todellisuudessa kukaan ei tietenkään kuolisi hoitajien lakon takia. Lääkärit ja esimiehet hoitaisivat hoitajien työn. Kaikki potilaat hoidettaisiin ihan yhtä hyvin kuin nytkin eikä kukaan olisi vaarassa.

Mutta tämä skenaario on niille esimiehille pahin painajainen että töihin joutuisi. Että he joutuisivat painamaan pitkää päivää viikon ympäri ja korvaamaan hoitajat.

Ja sitä työnteon uhkaa vastaan nyt sitten sairaaloiden johto ja johtavat lääkärit taistelevat keinolla millä hyvänsä. Työntekijöiden oikeudet ja hoito tulevaisuudessa eivät merkitse mitään sen rinnalla että esim. Huussin johto joutuisi tekemään jotain töitä palkkansa eteen. Sehän nyt olisi se pahin skenaario jeesustelijoille että joutuisi oikeasti kohtaamaan potilaan.

6

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sairaaloissa maleksi lääkäreitä toimettomina. Heistäkin on pulaa, ei vain hoitureista.
      Hoitajajärjestöt ovat osoittautuneet täysin vastuuttomiksi.

      • Anonyymi

        Sairaaloissa puolet lääkäreistä ja iso osa hoitajista on erilaisia johtajia jotka eivät osallistu käytännön työhön jaa kokoustelevat keskenään. Ovat muuten aina hilpeää ja hymyileväistä porukkaa toisin kuin alaisensa


    • Anonyymi

      Aamulla oli televisiossa juttua tehon hoitajista, lääkäritkään eivät kuulemma osaa sitä, mitä hoitajat teholla joutuvat tekemään.

      Itse kun olin tehohoidossa aikoinaan, oli sänkyni päädyssä pieni pöytä, ja siinä oli istunut hoitaja vahtimassa ihan koko ajan. Ei voinut edes poistua vuoron vaihtuessa, ennenkuin tuli toinen hoitaja paikalle.

      Potilas kun on hengityskoneessa, ja jos vielä koomassa, tilanteet voivat muuttua todella nopeasti.
      Hoitaja seuraa koko ajan kaikenlaisia laitteita, joilla seurataan potilaan tilaa.

      Onneksi se lakko ei kuitenkaan toteutunut.

    • Anonyymi

      Jos hoitajat ovat kerran niin korvaamattomia ja he vastaavat ihmishengistä, niin miksei sitten irtisanota kaikkia lääkäreitä ja anneta näin säästyneistä rahoista hoitajien korotukset kun kerran jo tekevät lääkäreiden työtkin.

      • Anonyymi

        Kun ei ne tee lääkäreiden töitä, hoitajat tekee hoitajien töitä.


    • Anonyymi

      Aivan täyttä paskapuhetta että kuolee väkeä teholta jos hoitajat jää lakkoon.

      Nythän hallitus väittää samaa kotihoidosta että siellä muka kuollaan jos hoitajat on lakossa. Ja siis ne kotihoidon potilaat on yksin kotona melkein koko ajan. Mutta hoitajalakko muka tappaa ne heti.

      Valheita valheita. Ja kansa uskoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe