Nyt on tosi kyseessä! Olen aivan kurkkua myöten täynnä pihassa vierailevaa rusakkoa. Se,että se jyrsisi omenapuita tms - niin se syö pihan ja pation kukat ja jopa matonreuna on popsittu. Neuvokaa hyvät ystävät mitä teen!
Rusakko riesana
ystävä
111971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sillä siitä pääsee.
Osta venäjän armeejan ylijäämävarastosta miinoja ja miinoita pihaa.siroittele myös 50kg rotanmyrkkyä tasaisesti pihalle.Laita myös ketun ansoja pihalle tusinan verran.Jos rusakko tämän jälkeen on vielä olemassa niin anna hänet olla.
Viritä sille ansalanka tai loukku, johon se jää kiinni rohmureissullaan. Heitä jänö säkkiin ja kuskaa vähintään 50 kilometrin päähän jonkun muun riesaksi.
Kerropa osoitteesi niin tulen jousipyssyineni ja otan siitä häiriköstä paistin mukaan. Jään yöksi puskaan kytikselle ja "WUMP", jänö on poissa. En veloita mitään mistään ja ääni haitta on olematon.
Revi kaikki eloperäinen irti ja asvaltoi pihamaasi.Pitäisi toimia.
meikäläisen tullakakspiippusen Sciroccon kanssa ja hoitaa homma. Aina valmis. Yksi laukaus ja se on valmis. Venäjänajokoiraani en taida viitsiä ottaa matkaan.
Rusakko on aktiivinen iltahämärässä, yöllä ja aamuhämärässä. Päivällä se lähinnä makoilee. En tiedä miten sitten poikasaikaan? On mahdollista, että sillä on poikaset ruokittavana ja sen vuoksi on hyvällä ruokahalulla liikenteessä, syömässä jopa mattoja. Pitää puutarhaa helppona "pikaravintolana", ettei tarvitse kauemmas lähteä.
Mietin tässä sellaista, että kun se on aktiivinen hämärässä, voisiko joku valo auttaa asiaa. Esimerkiksi sellainen, joka syttyy liikkeentunnistimella... Tai sitten joku pelotin. On olemassa sellaisia pöllöfigureja, jotka huhuilevat. Lienevätkö aidon kuuloisia, tiedä en...
En tiedä voisko nämä jutut tepsiä, tulivat vaan mieleen.
Aitaa piha ja hanki koira. Pitkäkarvainen rotu ja lämmitettävä koppi pihalle. Esim. suomenpystykorva viihtyy ympäri vuoden ulkona kunhan sillä on lämmitettävä koppi.
Voit kyllä pyytää rusakon ansalla, kuten riekkoja pyydetään lapissa, mutta aina tulee uusia tilalle.
Kiitos asiallisista ja hauskoista vastauksista. Laitetaan mietintämyssy päähän ja katsotaan mihinkä toimeen perheemme näistä ehdotuksista ryhtyy!
Valmistusohje(ohjeessa 1 kg lihaa)
Rusakko
suolaa
2 sipulia
voita ruskistamiseen
4 dl lihalientä
4-5 anjovisfilettä
katajanmarjoja, max 10 kpl
mausteneilikoita 2-3 kpl
Kastike
100-150 gr metsäsieniä
1 rkl voita
3 rkl vehnäjauhoja
2 dl ranskankermaa
3-4 dl haudutuslientä.
Paloittele rusakko. Kuumenna voi ja ruskista palaset. Mausta suolalla ja nosta vadille odottelemaan. Kuori ja lohko sipulit.Kuullota voissa. Lisää liemi, murskatut anjovikset ja mausteneilikat. Nosta rusakkopalaset päälle ja hauduta uunissa n. 1 t.
Ota rusakkopalset pois padasta ja
siivilöi haudutusliemi. Viipaloi sienet ja ruskista.Ripottele sienten joukkoon jauhot ja sekoittele. Lisää haudutusliemi ja ranskankerma. Keitä hetki. Kaada kastike rusakkopalojen päälle. Kuumenna uunissa.
Tarjoile perunoiden, ruusukaalen ja porkkanoiden kera.
Laita pöytään myös mustaherukkahyytelöä tai puolukkahilloa sekä suolakurkkuja.
Ruokajuomaksi hyvä punaviini. Alko osaa neuvoa.
- Suojana käytän verkkoa arvokkaimmille (nuoret omenat, kirsikat, "paremmat" pensasruusut) mutta pikkupensaat suojaan tökkimällä tuomenoksia pensaan ympärille. Tuntuu tepsivän aika hyvin; joku oksankärki on nakerrettu mutta suurin osa pensaasta on tuomenoksaringin sisällä ja pelastuu.
-Yksi mahdollisuus suojata omenapuita - tosin vähän työtä vaativa, mutta itse olen käyttänyt mm. omenapuiden ja luumupuiden yms. muiden puiden taimien suojaksi - ripottele kahvinporoja taimien päälle! Tämähän ei ole kerralla selvä, vaan olen itsekkin käyny ripottelemassa lisää aina lumisateen jälkeen,ja välillä muulloinkin. Nyt en tosin ole muutamaan viikkoon käynyt ripottelemassa mitään mihinkään, ja silti puut ovat koskemattomina. Toinen konsti on ripustella käytettyjä teepusseja oksille, tosin nehän pitää joskus poistaakkin... Kahvinporojen (käytettyjen!) taika on kai siinä, että kahvin haju on Suomen luonnossa luonnoton ja outo haju, ja siksi puput karttavat sitä.
-Saunavihta puun juurelle on kuulemma varma konsti. Pupu inhoaa ihmisen hajua! Siis käytetty saunavihta.