Miksi näin tapahtuisi?
hallinnollamme ja politiikalla osaa asiaan?
Tulisivatko he tappamaan siviilejä vai vaihtamaan hallintoa?
Mitä sitten siviilit on mieltä kun ei edes äänestystä tullut mistään NATO jäsenyydestä ja sen avulla ja pakotteilla oikein härnätään Venäjää ja kurjistetaan oman kansan oloja entisestään.
Mahtaa siinä olla taistelutahto korkealla ja suuri kiinostus mennä tykinruuaksi puolustaakseen mitä?
Niin, mitä siinä oikein lopulta puolustetaan jos hallinto aiheuttaa konfliktin ja asettaa kansalaiset vaaraan ja tykinruuaksi.
Eli kansa on vähän kuin ihmiskilpenä siinä kun hallitukset sättivät toisiaan eivätkä ota itse vastuuta.
Voisivat neuvotella ehkä, olla siinä puolueettomana ja neutraalina ja käyttää sitä diplomatiaa, mutta ei.
Propagandaa ja Venäjä vihaa lietsotaan ja pakotteita omalle kansalle ja kaikennäköistä laittomuutta.
Suomen kannattaisi olla vähän niinkuin rauhanturvaajana ja tutkija asemassa siinä ukrainan konfliktissa.
Eli ei mennä sinne poseeraamaan propagandasanomia varten ja itkustelemaan vaan tutkimaan asiat.
Sinne mennään ja todetaan että kyllähän täällä on niitä bio labroja ja nähdään todisteet ja joukkohaudatkin tutkitaan että olleet siellä kuolleena jo ennen venäjän joukkojen paikalle tuloa.
Siinä voisi olla sellaisessa molempien osapuolten kunnioittamassa tarkkailuasemassa ja voidaan todeta, että kyllä niillä Venäläisillä on ruokaa tarpeeksi, ettei kulkukoiria siellä grillaile ja ovat sen verran normaaleita ihmisiä etteivät siellä vauvoja sentään raiskaile.
Miettikää nyt oikeasti niitä typeriä uutisointeja joissa vaikka joku 16v teini on joukkoraiskattu tai muuta vastaavaa.
Maassa on sota, mitä se teini siellä sotatantereella oikein tekee, miksi se edes menisi sinne vihollisen leiriin?
eikö nuo lapset ja naiset lähteneet tai käsketty lähteä evakkoon?
Jätettiinkö ne sinne?
Onko ne niin tyhmiä, että jos ne tietää että vihollisen koiran syöjä, päiväkotien ja lastensairaaloiden tuhoaja raiskarijoukot on tulleet, että ne menee sinne niiden luo?
Ihan oikeasti nyt, jos joku uskoo sellaista kökköä, niin taitaa olla vähän järki kateissa.
Ajatellaanpa tilannetta jossa Venäjä hyökkää Suomeen
Anonyymi-ap
0
117
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811148Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1946566Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535661- 735081
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514414Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254246Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas714079Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333634