Moro!
Oletteko koskaan miettineet sitä, että miksi armeijassa on niin raivostuttava kuri? Joo, tiedän että se ei nykyisin ole sitä mitä se on joskus ollut. Tykkäsin itse armeijasta, mutta muistoja varjostaa alokasajan alikersantti perseenreiät ja sitten jotkut henkilökuntaan kuuluvat luutnantit sekä kapteeni.
Tiedän ja ymmärrän, että kuria täytyy pitää, koska nuoret jantterit kun laitetaan samaan rakennukseen niin ilman kuria siitä ei tule yhtikäs mitään. mutta.
Se kurihan menee ihan naurettavalla tavalla yli? Miksi helvetissä nää luutnantit ym. oikein tahallaan kiusaa ja rankaisee mitä vittumaisimmilla tavoilla varusmiehiä? Mitä ne paskahousut hyötyy siitä? Onko sitä sit kiva muistella kiikkustuolissa, että ''höhhöö, mä oon koko mun elämän kiusannu nuoria miehen alkuja''. On siinäkin ammatti!
Minulle läheisen henkilön terveys meni intissä (mielenterveys) ja häntä ei otettu tosissaan. Itseasiassa bensaa heitettiin vain liekkeihin ja tilanne paheni äärimmilleen. Läheiseni sai kuitenkin keskeytettyä armeijan, mutta kotiin palattuaan häneltä diagnosoitiin vakava masennus. Armeija jätti häneen jäljen joka ei lähde ikinä pois.
Eikös se olis parempi tehdä intistä vapaaehtoinen ja kaikki runtuset henkilökuntaan kuuluvat paskanaamat heittää pihalle?
t. 2/08
Mietteitä armeijasta
3
309
Vastaukset
- Anonyymi
Kuri järjestys käskyjen noudattaminen on kytkeytynyt sotaan valmentamiseen monimuotoisien sotilaalisien toimenpiteiden eteenpäin viemiseen, niiden totetuttamiseen. Sota on oma ympäristönsa missä täytyy osata toimia yhäältä tulleiden ohjeiden mukaisesti ryhmässä pyrkien siihen päämääraään joka ylhäältä on määarätty saavutettavaksi. Esimerkki vastaavasta tilanteesta, olisi hankalaa ellei olisi edeltä opetettu shakkilautapelin sääntojä, pelata pitäisi Suomi Venäjä shakkimestaruudesta, tarkoittaisi ukko heitettävä pihalle ja osaava kouluttautunut otetaan tilalle pelaamaan. Simppeliä, poikkeustilanteissa suuressa mittakaavassa on oltava joku joka osaa tehdä jotain siis sota tilanteessa. Ajatuksesi asepalveluksen Suomessa vapaaehtoisuteen "ammattiarmeijan"suureksi esteeksi on nykyisin tullut lähinnä poliittiselta puolelta ylemmältä tasolta tilastotarkastelujen mukanaan tuotu yhteiskuntaan kuulumisen velvoitteen termi jolla pyritään saamaan jonkin (nykyisin edes) muotoista varumiespalvelua suorittava henkilö kokemaan sitoutumista oman maansa yhteiskuntaan eikä unohdettuna irtautua yhteiskunnasta kokematta mitään velvollisuudentuntoja viedä yhteiskuntaamme eteenpäin omalla elämänsä panoksellaan mutta varsinainen aikuisten oikeasti sotaan sotilaaliseen toimenpiteisiin valmistautmisen elä tai kuole sodassa ajatus oli ollut jo pitkään Suomessa "sivuseikkaa" mutta kuuluu asepalveluksen tarkoitukseen oppia toimimaan sotatilanteessa suuressa mittakaavassa oikein isänmaansa puolustamiseen tai siihen kohdistuvia mitä tahansa uhkia vaastaan jolta suojautumiseen katsotaan puolustusvoimien käyttöä tarpeeliseksi.
- Anonyymi
Se yhtälö että jaetaan aseita ja ammuksia ja samalla ärsytetään ei yleensä päädy hyvin.
- Anonyymi
Siellä metsässä mitään kuria pidetä. Asialliset hommat hoidetaan, sitten paistetaan makkaraa ja kuorsataan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631281Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11900Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75825Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.87712- 53644
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt43613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46574Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot121536Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43523