Mietteitä armeijasta

Anonyymi-ap

Moro!

Oletteko koskaan miettineet sitä, että miksi armeijassa on niin raivostuttava kuri? Joo, tiedän että se ei nykyisin ole sitä mitä se on joskus ollut. Tykkäsin itse armeijasta, mutta muistoja varjostaa alokasajan alikersantti perseenreiät ja sitten jotkut henkilökuntaan kuuluvat luutnantit sekä kapteeni.

Tiedän ja ymmärrän, että kuria täytyy pitää, koska nuoret jantterit kun laitetaan samaan rakennukseen niin ilman kuria siitä ei tule yhtikäs mitään. mutta.

Se kurihan menee ihan naurettavalla tavalla yli? Miksi helvetissä nää luutnantit ym. oikein tahallaan kiusaa ja rankaisee mitä vittumaisimmilla tavoilla varusmiehiä? Mitä ne paskahousut hyötyy siitä? Onko sitä sit kiva muistella kiikkustuolissa, että ''höhhöö, mä oon koko mun elämän kiusannu nuoria miehen alkuja''. On siinäkin ammatti!

Minulle läheisen henkilön terveys meni intissä (mielenterveys) ja häntä ei otettu tosissaan. Itseasiassa bensaa heitettiin vain liekkeihin ja tilanne paheni äärimmilleen. Läheiseni sai kuitenkin keskeytettyä armeijan, mutta kotiin palattuaan häneltä diagnosoitiin vakava masennus. Armeija jätti häneen jäljen joka ei lähde ikinä pois.

Eikös se olis parempi tehdä intistä vapaaehtoinen ja kaikki runtuset henkilökuntaan kuuluvat paskanaamat heittää pihalle?


t. 2/08

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuri järjestys käskyjen noudattaminen on kytkeytynyt sotaan valmentamiseen monimuotoisien sotilaalisien toimenpiteiden eteenpäin viemiseen, niiden totetuttamiseen. Sota on oma ympäristönsa missä täytyy osata toimia yhäältä tulleiden ohjeiden mukaisesti ryhmässä pyrkien siihen päämääraään joka ylhäältä on määarätty saavutettavaksi. Esimerkki vastaavasta tilanteesta, olisi hankalaa ellei olisi edeltä opetettu shakkilautapelin sääntojä, pelata pitäisi Suomi Venäjä shakkimestaruudesta, tarkoittaisi ukko heitettävä pihalle ja osaava kouluttautunut otetaan tilalle pelaamaan. Simppeliä, poikkeustilanteissa suuressa mittakaavassa on oltava joku joka osaa tehdä jotain siis sota tilanteessa. Ajatuksesi asepalveluksen Suomessa vapaaehtoisuteen "ammattiarmeijan"suureksi esteeksi on nykyisin tullut lähinnä poliittiselta puolelta ylemmältä tasolta tilastotarkastelujen mukanaan tuotu yhteiskuntaan kuulumisen velvoitteen termi jolla pyritään saamaan jonkin (nykyisin edes) muotoista varumiespalvelua suorittava henkilö kokemaan sitoutumista oman maansa yhteiskuntaan eikä unohdettuna irtautua yhteiskunnasta kokematta mitään velvollisuudentuntoja viedä yhteiskuntaamme eteenpäin omalla elämänsä panoksellaan mutta varsinainen aikuisten oikeasti sotaan sotilaaliseen toimenpiteisiin valmistautmisen elä tai kuole sodassa ajatus oli ollut jo pitkään Suomessa "sivuseikkaa" mutta kuuluu asepalveluksen tarkoitukseen oppia toimimaan sotatilanteessa suuressa mittakaavassa oikein isänmaansa puolustamiseen tai siihen kohdistuvia mitä tahansa uhkia vaastaan jolta suojautumiseen katsotaan puolustusvoimien käyttöä tarpeeliseksi.

    • Anonyymi

      Se yhtälö että jaetaan aseita ja ammuksia ja samalla ärsytetään ei yleensä päädy hyvin.

    • Anonyymi

      Siellä metsässä mitään kuria pidetä. Asialliset hommat hoidetaan, sitten paistetaan makkaraa ja kuorsataan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5544
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3557
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2378
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2365
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1158
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1027
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1012
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      978
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      965
    Aihe