Tästä päivästä lähtien salibandy on syntiä.
Viattomana alkanut urheiluharrastus uskovaisten kanssaveljien parissa vei tämän nuorukaisen maailmaan
https://www.is.fi/salibandy/art-2000009043922.html
Salibandyn ohella laitamme syntilistalle lentopalloilun, koripalloilun, sählyn, pingiksen, koripalloilun, jääkiekkoilun, liian kovaa juoksemisen, suunnistuksen, ammuntaharrastuksen, vesipalloikun, liian kovaa uimisen ja kaikki sellaiset liikuntalajit, joiden tiimoilta järjestetään kilpailuja. Myös liian kovaa autolla ajaminen ja autolla tehtävät käsijarrukäännökset on tästä lähtien syntiä.
Kieltämällä kaiken varjelemme nuoriamme epäuskoon joutumiselta.
Muistakaa käydä seuroissa ja lukea Päivämiestä! Ja sinkkareita on hyvä laulaa pivittäin
Terkuin EsErKoo:n lakivaliokunta
Salibandy on syntiä
28
1008
Vastaukset
- Anonyymi
Niin. Tehän sen synnin määrittelette ja elätte siinä.
Mahtaa olla paskamoista elämää, kun muut saavat tehdä sitä puhtain sydämin.- Anonyymi
Lestadiolaisilla on vain yksi tehtävä, lasten teko.
Aviomies on Siitosori ja Vaimo on Synnytyslaitos !
Ori toimii lähes hautaan asti, mutta Synnytyslaitos tahtoo hajota,liiallisesta käytöstä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestadiolaisilla on vain yksi tehtävä, lasten teko.
Aviomies on Siitosori ja Vaimo on Synnytyslaitos !
Ori toimii lähes hautaan asti, mutta Synnytyslaitos tahtoo hajota,liiallisesta käytöstä.Mooses sanoi ennen Jeesusta ettei saa sotkea lakanoita siemen nesteellä ja käyttää kondomia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestadiolaisilla on vain yksi tehtävä, lasten teko.
Aviomies on Siitosori ja Vaimo on Synnytyslaitos !
Ori toimii lähes hautaan asti, mutta Synnytyslaitos tahtoo hajota,liiallisesta käytöstä.Lestat ei ole vielä päättänyt elääkö ne juutalaisena siinailla Egyptissä Mooseksen lain kanssa vai Jeesuksen kanssa ristillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestadiolaisilla on vain yksi tehtävä, lasten teko.
Aviomies on Siitosori ja Vaimo on Synnytyslaitos !
Ori toimii lähes hautaan asti, mutta Synnytyslaitos tahtoo hajota,liiallisesta käytöstä.Voisko noi mennä synnyttään Intiaan vaikka kokonaisen kylän sinne ja johonkin Jemeniin.
Anonyymi kirjoitti:
Mooses sanoi ennen Jeesusta ettei saa sotkea lakanoita siemen nesteellä ja käyttää kondomia.
Mistä sinä sen luit, eihän sinulla ole edes Raamattua?
- Anonyymi
helpompaa olisi jättää ne lapset hankkimatta, ei olisi jokapäiväistä pelkoa mihin ne joutuu.
- Anonyymi
Hellarit kun vihaa lapsiaan ei väliä ne valitsee itse mihin menee tuleeko uskoon missä liikkuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hellarit kun vihaa lapsiaan ei väliä ne valitsee itse mihin menee tuleeko uskoon missä liikkuu.
Jehovat vihaa lapsiaan maailman loppu tulee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jehovat vihaa lapsiaan maailman loppu tulee.
Lestat vihaa vielä muidenkin lapsia ja piiskaa omia lapsiaan. Piiskaa niin että mohamettiset jää toiseksi.
Anonyymi kirjoitti:
Lestat vihaa vielä muidenkin lapsia ja piiskaa omia lapsiaan. Piiskaa niin että mohamettiset jää toiseksi.
Amen.
- Anonyymi
Voihan sitä liikuntaa syyttää tietysti omista himoistaan. Meillä oli koulussa kaikista eri uskonnoista kaikkia syntejä harjoittavia kaikkia sukupuolia kaiken värisiä.
- Anonyymi
Salibandyn pelaajat viettävät ikuisuutta helvetissä. Toki voi tehdä parannuksen muutaman raiskaajan edessä ja tirauttaa itkun että homma olisi uskottavaa.
- Anonyymi
Säbä made me do It! Mitä järkeä tässä lajissa on? Kim Nilsson 🐐 tos lajis. Sama palkka kun esim. Gaddeforsilla koripallossa. Ja Gaddefors vasta Ruotsin 5 paras pelaaja häntä parempia pelaajia koripallossa on yli 50 tuhatta!
- Anonyymi
Kiakolla on parhaat katsojat ainakin. Missien ja muiden hutien kaa kun sen piti pitää pois häpeällisiltä teiltä.
On naurettava kirjoitus.
Syntejä on 618 kappaletta ja missään niistä ei puhuta salibandystä`?
Aika pelle porukkaa, tekee syntejä aina uusia, kun joku haluaa jotain tehdä.
Missä se on Raamatussanne syntinä?
Ellet osaa sanoa sitä niin olette pellejärjestö, joiden sanaoma ei ole evankeliumi Jeesuksesta, vaan keksimänne synnit.
Eikö yhtään hävetä ja vielä haukutte viatonta miestä, joka vie nuorianne urheiluun, ei pedofiliaan, eikä tupakointiin.- Anonyymi
Koris kendo ja futis pelaajat ajelis koko ajan Nilssoneja seiniin ja kendot aina vauvoja äiti korikselle ja isi futikselle
- Anonyymi
Koris ja futis vie kendot rahassa faneissa sponsoreissa koossa nopeudessa ja voimassa ja kendot ne vaan luistelee ja Islannissakin enemmän koripalloilijoita ja jalkapalloilijoita kun kendoja vaikka onkin ihan pohjosessa
- Anonyymi
Säbä on pieni laji 2 maassa pelataan oikeastaan ja Sveitsissä jotkut pelaa
- Anonyymi
Odotan jo kuuta nousevaa että säbän MM kisat alkaa ja päästään pelaamaan Keniaa vastaan, ai niin eihän siellä saada 1 pelaajaa kun ketään ei kiinnosta ja rikkain urheilija on joko koripalloilija tai jalkapalloilija
- Anonyymi
Alkaa nämä säännöt vähitellen menettään uskottavuutta. Lestatiolaiset nuoret pelailee siellä missä muukin nuoriso.
- Anonyymi
Edestä täytettävä pesukone syntiä niin meiltä varastettiin sellainen. Varmaan lesta veivät et voi salaa katsella alushousuja.
- Anonyymi
liian hiljaa liikkuminenkin on synti pitää liikkua varmasti jos eksyy niin saatana odottaa tien poskessa
- Anonyymi
Onko oikeesti noita listoja olemassa
- Anonyymi
Ei taida olla niin isoa syntiä mitä Italiassa Espanjassa ja Englannissa jalkapallo ja Kreikassa Serbiassa Turkissa Koripallo
- Anonyymi
Nämä sairaat vanhat säännöt voisi jo unohtaa. Vanhat pedofiiliasta kärsineet miehet näitä sääntöjä joskus keksineet. Ei jatkoon.
- Anonyymi
https://youtu.be/A1GrJWlB4o4?si=BVe0JHwI1hT4k5uT
Kiinassa ei voi sanoa samaa Salibandyn suhteen kun 4 divari joukkueetkin voittaisi varmaan 10-1 ton Kiinan joukkueen - Anonyymi
Vl:n syntikäsitys on outo. Urheiluharrastus on mukamas syntiä. Paljon pahempaa heidän johtajansa tekevät.
Heidän johtajillaan ei ole minkäänlaista etiikkaa eikä moraalia. Vanhat papparaiset ja johtajat kajoavat sekä lapsiin että ties minnekin tahansa. Ja sitten vielä he kehtaavat olla kieltämässä reippaita urheiluharrastuksia.
Papparaiset itse tekevät syntiä minkä ehtivät. Ja he ovat maailmassa, mutta he pelkäävät nuorten joutuvan maailmaan. Se on sairasta tekopyhyyttä.
Kaiken kaikkiaan vl on vaarallinen lahko, joka pitäisi kieltää lailla. Voiko Suomessa tosiaan nykypäivänä olla tuollainen patavanhoillinen lahko olemassa? Tuohan kuulostaa ihan keskitysleirikamalta.
Ihmisiä ahdistellaan ja pakotetaan muka syntiin vedoten tuossa lahkossa. Tuollainen toiminta on pelolla johtamista.
Niinpä kyse onkin sairaiden papparaisten saatanallisesta valtapelistä, jolla ihmisiä alistetaan ja kidutetaan, ja joka voi johtaa itsemurhiin tai muihin ennenaikaisiin kuolemiin pahimmissa tapauksissa.
Kristillisyys ja uskovaisuus ovat kaukana vanhoillislestadiolaisuudesta. Pikemminkin vl-lahko muistuttaa olemukseltaan saatananpalvontaa. Jeesuskin vihaisi moista vl-lahkoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22617150Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912184Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415970Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144775Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1353004S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581405- 851021