Päädyn aina ahmimaan

Anonyymi-ap

Mulla on valtava painonpudotus urakka menossa. Lähtöpaino 197kg, vuosien saatossa olen pudottanut aina 25kg, ylläpitänyt 1-2v ja sit taas 25kg jne.
(Ylläpito on muuten vaikeaa vs laihdutusvaihe)

Tällä hetkellä menossa 4. rupeama, paino nyt ~106kg ja tämän kertaisena tavoitteena päästä 95kiloon. Tosi hyvin sujunut hommat, aloitin loman jälkeen elokuussa eikä oo ollut erityisen vaikeaa.
Paitsi tää viikko. Aloitin sillä, että söin palan pannaria torstaina. Ja sit perjantaina sämpylän ja palan suklaata, vaahtokarkin, lauantaina lapsen pastan jämät ja illalla pullan ja lapsen jäätelön jämät. Sunnuntaina pullan ja pari palaa suklaata.

En kertakaikkiaan kykene pysymään kohtuudessa. Jos syön yhden herkun se vain avaa väylän seuraaville, joista kieltäytymistä en pysty tehdä. Ahdistaa tuleva ylläpito vaihe, kun tiedän miten helposti paino lähtee nousemaan jos syön herkkuja. Toisaalta miten vaikeaa on herkutta olla.

Suoraan sanottuna vituttaa kyllä toisinaan, miten vaikeeta voi olla syöminen ja syömättä jättäminen.

3

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen tiputtanut 2 x 30-40 kg. Toisella kerralla paino pysyi poissa ja on pysynyt 10 vuotta. Ekalla kerralla jojosin takaisin. Normaalipainossa ollaan. Ahmimistaustaa on.

      Sinulla on hurja urakka kyllä meneillään.onnittele itseäsi tehdystä työstä!

      Yksi ongelma on että kehon nälän säätely jotenkin sekoaa tiukkojen laihdutusten jälkimainingeissa. Keho kuin tuntuisi kuin yrittävän palata entiseen painoon. Nälkä laihdutuksen jälkeen tuntuu normaalia voimakkaammalta. Esimerkiksi ahmimishäiriöiselle ei varmaan laihdutuksia tämän vuoksi kovin helpolla suositella kun miinuskalorit ja rajoittaminen voi laukaista ahmimista. Jos yrität liikaa rajoittaa kaloreita se voi helposti lisätä herkkuhimoa.

      Itse joudun noudattamaan itsekuria painon pitämisessä. Mietin välillä onko tämä edelleen jotenkin häiriöitynyttä käytöstä, kun on edelleen tarkka sapluuna syömiselle. Toisaalta en koe niin koska helposti muuten lähtisi lapasesta ja en pidä olosta mikä siitä tulee. En koe rajoittavani itseäni paljoa kun tämä on jo niin osa tapojani tämä tapa elää. Minulla on päivisin joka päivä sallittu yksi pieni herkkuhetki kahvin kanssa jossa syön etukäteen itselleni lupaaman määrän herkkuja. Tyyliin tummaa suklaata vähän, proteiinivanukas tai itse tehtyä leipomusta tai pari keksiä. Sen enempää en syö. Muu ruoka on kunnon ruokaa. Osaan arvostaa tätä pientä herkkua ja se on spesiaalihetki. Tunnen tarvitsevani tämän. Kerran viikossa minulla on viikonloppuherkkuhetki jolloin saatan syödä esimerkiksi jotain viikonloppumättöä. Toisinaan ei huvita mättää tosin. Juhlissa en rajoita syömistäni mutta palaan aina normaaliin syömisrutiiniin juhlan jälkeen.

      Pidän huolen että saan riittävästi proteiinia ja rasvaa hiilareiden lisäksi ja pyrin lautasmalliin syömispohjana. Itselläni ahmituttaisi jos söisin paljon ns. höttöhiilaria tai ei olisi tarkkaa ruokarytmiä. Noudatan siis myös tiettyä ruokarytmiä. Jos joskus lipsun siitä saatan havaita että okei, tulipa syötyä normaalia enempi ja naposteltua. Yksi periaate on minulla se etten täytä koskaan herkuilla vatsaani vaan ne on aina kunnon ruoan vastapaino (proteiini, hiilari, rasva, paljon kasviksia!) ja kunnon ruoan ja herkkujen suhde on n.80/20.

      Nuo herkkumääräsi ei kovin isoilta kuulosta. Ole itsellesi armollinen. Ehkä kroppasi tarvi nyt vähän enemmän energiaa. Ei kannata vetää liian tiukallekaan mitään laihdutuksia!

    • Anonyymi

      Hyvinhän paino on tipunut, Itse yritän samaa , 106sta 95een, yrittänyt parikymmentä vuotta.

    • Anonyymi

      Yksi hyvä keino on olla ostamatta roskaruokaa ja sokerisia ruokia lainkaan kotiin.

      Helpottaa jo kun pakastinta avatessa ei ekaksi hyökkää jäätelöt silmille. Niitä ei kukaan kuitenkaan tarvitse - e i lapset ei aikuiset.

      Karkit leivokset, pikkuleivät on parasta jättää sinne minne ne kuuluu - kaupan hyllylle.
      Ruokaostoksillasi, kierrä vain kaupan reunoja, siellä ne kaikki tarpeelliset : kasvikset, vihannekset , hedelmät ja maidot ovat. Kaikki nuo kilometejä pitkät keskikäytävät ovat täytetyt täydellisen keholle tarpeettomalla moskalla joista mainokset niiiiiin innokkaasti yrittävät saada uskomaan " osta tämä - se tekee sinut ja perheesi onnelliseksi".
      Tämän kun tajuat, loppu onkin paljon, paljon helpompaa!

      Tietysti auttaa kun lisäät liikuntaa; esim. kävele lastesi kanssa koulumatkat, jne jne..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7712
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      141
      5302
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      70
      4103
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      57
      2803
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      280
      2418
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      574
      2148
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      78
      2126
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      8
      1790
    10. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1176
    Aihe