Minulle on sanottu, että raskausaikana ei saisi harrastaa seksiä sillä viikolla, millä kuukautiset olisivat, jos ei olisi raskaana.
Eli siis joka kuukausi se yksi viikko ei saisi tehdä mitään, milloin "kuvitteelliset" menkat tulisi.
En ole saanut varsinaisesti mitään perustelua, liekö vain joku vanhan ajan uskomus vai sitten ihan oikeasti onko siinä keskenmenon riski...
Jos tiedätte onko tällä perää, niin kertokaa :)
5+1 tänään menossa💟
Seksi raskausaikana
4
183
Vastaukset 4
- Anonyymi
Liekkö ihan sinun oman pään sisällä koko asia minkä kirjoiti? Raskaus EI ole SAIRAUS!
- Anonyymi
En ole väittänytkään, että se sairaus olisi. Minulle on vain sanottu tämä vanhempien ihmisten toimesta ja ajattelin vain kysyä, tietääkö joku onko se vain joku uskomus vai oikeasti tosi juttu. Kyllähän sitä raskaana saa punttisalillakin käydä, mutta esimerkiksi tiettyjä ruokia ei saa syödä ;)
- Anonyymi
Uskottiinha sitä enne aikaa kaikenmoisia. Raskaana ollessaan jos flikalla tuuhea tukka ni poika tulossa ja sit jos kitukasvune kuontalo ni tyttö. Eipä sillä mitää perää oikeesti ole ni tuokin varmaan vaa vanhojen tummujen juttu. Sinuna en ois huolissaan.
- Anonyymi
Minäkin olen kuullut tuon "vanhan kansan viisauden" vuosia sitten ollessani ensikertaa raskaana ja suhtauduin silloin siihen pelonsekaisin tuntein .
Ei sillä kait silloin, eikä nykyäänkään mitään tieteellistä kiinnekohtaa ole, mutta näin jälkeenpäin pitää tunnustaa, että kyllä silloin nuorena tyttönä eka raskaudessani koetin sen "kuvitteellisen menkkaviikkoni" aikana laistaa yhdynnöistä erilaisia tekosyitä miehelle sepitellen, sillä esikoista odottaessani meillä miehen kanssa "normaali" viikoilla oli rakastelua lähes päivittäin.
Taas toista lasta odottaessa en enää niinkään laskeskellut oletettuja menkkapäiviä, joka johtui varmaan myös osittain siitä, että esikoisen syntymän jälkeen ennen niin päivälleen tarkat menkkani muuttuivat epäsäännöllisiksi.
Nyt taas odottaessani kolmatta lastamme vanhempien lasten olessa 13 ja 10 vuotta, niin en ole edes koko asiaa muistanut ennen kuin nyt lukiessani tämän aloituksesi.
Ei siinä varoittelussa perää ole, mutta ymmärrän kyllä täysin aloittajaa ja sitä miten tuon asian kuuleminen itseään vanhemmalta naiselta vaikuttaa silloin kun olet ensimmäistä kertaa raskaana ja koska olen sen myös itse kokenut. Kyllä se pikkuisen pelästytti ja mietitytti.
Tsemppiä ja Onnittelut tulevalle äidille AP!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062042
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,491207Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1741092- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 100782
- 70781
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.340678- 26671