Malev aloittaa suorat lennot Helsingistä Ateenaan. Halvin hinta minkä löysin tuolle reitille meno-paluu on 211 euroa Ebookersilta. Mielestäni aika halpa, mutta onko joku saanut ko. lennot vielä halvemmalta jostakin tai joltakin muulta lentoyhtiöltä? Ateenaan pitäisi nimittäin päästä. Meillä on tarkoitus Ateenan lisäksi mennä viikoksi Mykonokselle, jonne on säännöllinen laivaliikenne.
Malevilla suoraan Ateenaan
BörjeM
6669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vaiika miunkii mieleni tekevi. Ei ole edes Maleville kannattava reitti, joten eiköhän se koneen vaihto edelleenki ole Budapestissä.
Kyllä se Malevin lento on suora. Lähtö Helsingistä on myöhään illalla ja paluu on aikaisin aamulla. Käyttävät reitillä normaalisti Helsingissä yöpyvää konettaan. Reittiä operoidaan vain kesällä kolme kertaa viikossa.
Malevin tiedotteesta:
"Finnair has only one flight a week from Helsinki to Athens which has a stopover in Istanbul heading back. The flight covers only one third of the traffic between the two cities, so according to expectations Malev's three flights could easily become very popular amongst Finnish passengers. Malév is going to operate its service on Tuesday, Thursday and Sunday with a late departure from Helsinki with its B737-700/800 NG aircrafts to Athens, and back to Helsinki the next morning."
...vain lentää, kesäkauden ajan!
Samanlainen Malevin lento menee myös Dublinista Ateenaan. Koneiden ei siis tarvitse "yöpyä", vaan näin se saadan hyötykäyttöön.
Tuo hinta on sikamaisen halpa.
Kai siihen tulee vielä reilu satanen
veroja päälle?
Jotain rajaa kerjäämiselläkin pitäisi olla ;) ;)
Kyllä siihen sisältyi verot. Varasin jo lennot ja Ateena kutsuu.
Ne Malevin lennot on hankalaan aikaan aamuyöllä siellä Ateenassa. Siellä voi joutua menemään hotelliin loppuyöksi. Julkinen liikenne ei luultavasti toimi myöskään, joten olet taksisuhareiden armoilla.
Itselle tuli tänään juuri e-liput SAS:ilta. Ateenaan Kööpenhaminan kautta, paluu Frankfurtin kautta (Lufthansan koneella) kustansi 200 euroa verot 75 egee ja kymppi vielä käsittelymaksua.
Tuo siis suoraan SAS:in nettisivuilta varattuna heinäkuuksi. Muutaman päivän katselen Ateenaa ja sitten suuntaan saaristoon. Ajankäytön ja jaksamisen kannalta pidän tärkeänä, että olen Ateenassa jo iltapäivällä klo 13:35.