Minulle on tulossa huumeseulat sossujen toimesta ilman mitään syytä niin näkyköö niissä nikotiini
Vastaukset 12
- Anonyymi
Ei tupakka ole huumausaine.Aika moni siten käyttää huumeita myös nuoret.
- Anonyymi
Tupakan sisältämä nikotiini aiheuttaa samanlaista riipuvuutta kuinhuumausaine.
Usein vertaan tupakkaa heroiiniin sen aiheuttaman vahvan riippuvuuden vuoksi. Kun on kerran aloiuttanut ja jatkaa tupakontia ” väkisin” vaikka se tuntuu epämiellyttävälle, niin todellakin, kohta et pysty olemaan ilman sitä tupakkaa, siihen tottuu. Se on keino säädellä omia tunteita, ahdistuneisuutta, iloa jne. .
Hyvin pitkälle riippuvuus on myös psyykkistä, on mukavaa vetää savuketta samassa porukassa, se hitsaa ja liimaa ihmiset toisiinsa. Sama tarve, sama mielihyvän kokemus ja rentouttava vaikutus tupakakoinnista yhdistää. . Neuvotaan aloittelijaa ja vaihdetaan kokemuksia päänsärystä japahoinvoinnista ja kehoitetaan vain jatkamaan; kyllä se siitä kun totut.
. Aivan kuten heroinistikin, yhdessä vedetään suoneen ja kerrotaan fiiliksistä. Opastetaan muita. Tupakointi on vain sosiaalisesti hyväksytynpää kuin piikin ottaminen, sitä ei mielletä huumausaineeksi
. Aiheuttaa todellakin ihan samanlaista riippuvuutta. Jos lopettaa, tulee fyysisiä oireita jotka johtavat usein siihen, että tupakointi aloitetaan uudestaan. Ei ehkä heti alusssa kuten huumausaineita käytettäessä voi käydä, mutta pikku hiljaa huomaa, että on se aski käytävä ostamassa, vaikka olisi päättänytkin lopettaa tupakoinnin. Helposti stressaavissa elämäntilanteissa sitten tarttuu taas siihen helpotusta tuovaan savukkeeseen. Niin siihen jää koukkuun, aivan satavarmasti.
Myös ne tilanteet joissa tupakoidaan muistuttavat muita huumeidenkäyttötilsnteita; hyvä/ huono fiilis, on jännää kokeilla, tulee aikuisempi fiilis, ja se ajatus, että tätä täytyy ainakin kokeilla, jotta tietää miltä se tuntuu oikeasti jne. Ja käyttö ; viinaa juodessa, siis päihtyneenä, juhlissa jne.käytetään itsensä rentouttamiseen ja hyvän fiiliksen saamiseen ja porukan hitsaamiseksi yhteen.- Anonyymi
Niinpä tietysti. Usein tupakoitsija ryöstelee ja varastaa kaupoista saadakseen tupakkaa. Ei ole harvinaista sekään, että huumeidenkäyttäjien tapaan tupakan orja puukottaa myyjän saadakseen annoksensa.
- Anonyymi
Jos kerta tupakka on huume niin miksi niin monet käyttää sitä julkisilla paikoilla ja miksi sen polttaminen ei ole rikos.Miksi kaupat saa myydä tupakkaa jos se on kerta laitonta?
- Anonyymi
mä olen käyttänyt huumeita jo yli 10 vuotta.Ja mua huolestautta kun sitä voi käyttää lapsetkin ja ei maksa kuin muutaman euron.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mä olen käyttänyt huumeita jo yli 10 vuotta.Ja mua huolestautta kun sitä voi käyttää lapsetkin ja ei maksa kuin muutaman euron.
Myös energiajuomat on huumetta ja vesikin on huumetta koska se piristää kun on jano ja lenkin jälkeen varsinkin on kova huumausaine.Vesi pitäis kieltää koska se voi piristää ihmistä ja silloin se on huumausaine.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös energiajuomat on huumetta ja vesikin on huumetta koska se piristää kun on jano ja lenkin jälkeen varsinkin on kova huumausaine.Vesi pitäis kieltää koska se voi piristää ihmistä ja silloin se on huumausaine.
Mä olen käyttänyt huumeita melkein 50 vuotta ja ilman sitä en pärjää.Jos olen ilman niin suu alkaa kuivuu jossain vaiheessa ja silloin mun pitää ottaa huumetta jotta pirsityn.Ihan järkyttävää.Tosin labraan mennessä ei suositella tätä huumetta mutta heti labrakokeiden jälkeen voi taas vetää sitä..Jos mä en käyttäis huumeita niin mä en olis enää elossa.Huumeet on pelastaneet mut.
- Anonyymi
Laki on sen salliva, sen takia. Ei ole Sale kiirettä pitänyt sen epäkohdan korjaamiseksi kun lakimuutoksia tehtaili.
- Anonyymi
Kyse on samantyyppisestä riippuvuudesta kuon huumeisiinkin. Nikotinistit kyllä tajuavat mitä tarkoitan. Monet polttaneet vuosikymmeniä eivätkä pääse eroon. Sormenpäät keltasena ryystetään tupakkaa toinen toisensa jälkeen. Hampaat mustana jatkuvasta kessuttelusta. Voivat hyvin olla vertailukelpoisia kummatkin toisiinsa huume ja nikotiini.
Mahdotonta lopettaa käyttöä.
- Anonyymi
Immunologisella seulontatutkimuksella voidaan nopeasti osoittaa virtsasta amfetamiini ja sen johdannaiset, bentsodiatsepiinit, buprenorfiini, kannabis, kokaiini, metadoni ja opiaatit. Myrkytysdiagnostiikassa tutkimusta voidaan käyttää silloin, kun myrkytyksen aiheuttajaa ei tiedetä tai kun halutaan seuloa enemmän kuin yksi mahdollinen aiheuttaja. Yksittäisen huumausaineryhmän (amfetamiini ja sen johdannaiset, bentsodiatsepiinit, buprenorfiini, kannabis, kokaiini, metadoni ja opiaatit) osoittamiseen on tarjolla kunkin huumaus- ja lääkeaineryhmän spesifinen osoitusmenetelmä. Opiaattiseulonnassa näkyvät morfiini, etyylimorfiini, 6-monoasetyylimorfiini, kodeiini ja dihydrokodeiini. Heroiini eli diasetyylimorfiini on virtsassa metaboliitteina (6-monoasetyylimorfiini ja morfiini). Oksikodoni ei tule esiin opiaattiseulonnassa ja -varmistuksessa vaan tällöin on pyydettävä tutkimus 9898 U -OksiCt. Tramadolille on myös oma pyyntö 4762 U -TramaCt.
- Anonyymi
Demokratian humala näkyy ylpeytenä sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831099
- 73922
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut125739- 57680
- 43595
- 30582
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4576Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.173568Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136558Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61555