Näkyykö tupakka seuloissa

Anonyymi-ap

Minulle on tulossa huumeseulat sossujen toimesta ilman mitään syytä niin näkyköö niissä nikotiini

12

1598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tupakka ole huumausaine.Aika moni siten käyttää huumeita myös nuoret.

    • Anonyymi

      Tupakan sisältämä nikotiini aiheuttaa samanlaista riipuvuutta kuinhuumausaine.
      Usein vertaan tupakkaa heroiiniin sen aiheuttaman vahvan riippuvuuden vuoksi. Kun on kerran aloiuttanut ja jatkaa tupakontia ” väkisin” vaikka se tuntuu epämiellyttävälle, niin todellakin, kohta et pysty olemaan ilman sitä tupakkaa, siihen tottuu. Se on keino säädellä omia tunteita, ahdistuneisuutta, iloa jne. .

      Hyvin pitkälle riippuvuus on myös psyykkistä, on mukavaa vetää savuketta samassa porukassa, se hitsaa ja liimaa ihmiset toisiinsa. Sama tarve, sama mielihyvän kokemus ja rentouttava vaikutus tupakakoinnista yhdistää. . Neuvotaan aloittelijaa ja vaihdetaan kokemuksia päänsärystä japahoinvoinnista ja kehoitetaan vain jatkamaan; kyllä se siitä kun totut.

      . Aivan kuten heroinistikin, yhdessä vedetään suoneen ja kerrotaan fiiliksistä. Opastetaan muita. Tupakointi on vain sosiaalisesti hyväksytynpää kuin piikin ottaminen, sitä ei mielletä huumausaineeksi
      . Aiheuttaa todellakin ihan samanlaista riippuvuutta. Jos lopettaa, tulee fyysisiä oireita jotka johtavat usein siihen, että tupakointi aloitetaan uudestaan. Ei ehkä heti alusssa kuten huumausaineita käytettäessä voi käydä, mutta pikku hiljaa huomaa, että on se aski käytävä ostamassa, vaikka olisi päättänytkin lopettaa tupakoinnin. Helposti stressaavissa elämäntilanteissa sitten tarttuu taas siihen helpotusta tuovaan savukkeeseen. Niin siihen jää koukkuun, aivan satavarmasti.

      Myös ne tilanteet joissa tupakoidaan muistuttavat muita huumeidenkäyttötilsnteita; hyvä/ huono fiilis, on jännää kokeilla, tulee aikuisempi fiilis, ja se ajatus, että tätä täytyy ainakin kokeilla, jotta tietää miltä se tuntuu oikeasti jne. Ja käyttö ; viinaa juodessa, siis päihtyneenä, juhlissa jne.käytetään itsensä rentouttamiseen ja hyvän fiiliksen saamiseen ja porukan hitsaamiseksi yhteen.

      • Anonyymi

        Niinpä tietysti. Usein tupakoitsija ryöstelee ja varastaa kaupoista saadakseen tupakkaa. Ei ole harvinaista sekään, että huumeidenkäyttäjien tapaan tupakan orja puukottaa myyjän saadakseen annoksensa.


    • Anonyymi

      Jos kerta tupakka on huume niin miksi niin monet käyttää sitä julkisilla paikoilla ja miksi sen polttaminen ei ole rikos.Miksi kaupat saa myydä tupakkaa jos se on kerta laitonta?

      • Anonyymi

        mä olen käyttänyt huumeita jo yli 10 vuotta.Ja mua huolestautta kun sitä voi käyttää lapsetkin ja ei maksa kuin muutaman euron.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        mä olen käyttänyt huumeita jo yli 10 vuotta.Ja mua huolestautta kun sitä voi käyttää lapsetkin ja ei maksa kuin muutaman euron.

        Myös energiajuomat on huumetta ja vesikin on huumetta koska se piristää kun on jano ja lenkin jälkeen varsinkin on kova huumausaine.Vesi pitäis kieltää koska se voi piristää ihmistä ja silloin se on huumausaine.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myös energiajuomat on huumetta ja vesikin on huumetta koska se piristää kun on jano ja lenkin jälkeen varsinkin on kova huumausaine.Vesi pitäis kieltää koska se voi piristää ihmistä ja silloin se on huumausaine.

        Mä olen käyttänyt huumeita melkein 50 vuotta ja ilman sitä en pärjää.Jos olen ilman niin suu alkaa kuivuu jossain vaiheessa ja silloin mun pitää ottaa huumetta jotta pirsityn.Ihan järkyttävää.Tosin labraan mennessä ei suositella tätä huumetta mutta heti labrakokeiden jälkeen voi taas vetää sitä..Jos mä en käyttäis huumeita niin mä en olis enää elossa.Huumeet on pelastaneet mut.


      • Anonyymi

        Laki on sen salliva, sen takia. Ei ole Sale kiirettä pitänyt sen epäkohdan korjaamiseksi kun lakimuutoksia tehtaili.


      • Anonyymi

        Kyse on samantyyppisestä riippuvuudesta kuon huumeisiinkin. Nikotinistit kyllä tajuavat mitä tarkoitan. Monet polttaneet vuosikymmeniä eivätkä pääse eroon. Sormenpäät keltasena ryystetään tupakkaa toinen toisensa jälkeen. Hampaat mustana jatkuvasta kessuttelusta. Voivat hyvin olla vertailukelpoisia kummatkin toisiinsa huume ja nikotiini.
        Mahdotonta lopettaa käyttöä.


    • Anonyymi

      Immunologisella seulontatutkimuksella voidaan nopeasti osoittaa virtsasta amfetamiini ja sen johdannaiset, bentsodiatsepiinit, buprenorfiini, kannabis, kokaiini, metadoni ja opiaatit. Myrkytysdiagnostiikassa tutkimusta voidaan käyttää silloin, kun myrkytyksen aiheuttajaa ei tiedetä tai kun halutaan seuloa enemmän kuin yksi mahdollinen aiheuttaja. Yksittäisen huumausaineryhmän (amfetamiini ja sen johdannaiset, bentsodiatsepiinit, buprenorfiini, kannabis, kokaiini, metadoni ja opiaatit) osoittamiseen on tarjolla kunkin huumaus- ja lääkeaineryhmän spesifinen osoitusmenetelmä. Opiaattiseulonnassa näkyvät morfiini, etyylimorfiini, 6-monoasetyylimorfiini, kodeiini ja dihydrokodeiini. Heroiini eli diasetyylimorfiini on virtsassa metaboliitteina (6-monoasetyylimorfiini ja morfiini). Oksikodoni ei tule esiin opiaattiseulonnassa ja -varmistuksessa vaan tällöin on pyydettävä tutkimus 9898 U -OksiCt. Tramadolille on myös oma pyyntö 4762 U -TramaCt.

    • Anonyymi

      Demokratian humala näkyy ylpeytenä sitten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      110
      17187
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      41
      9928
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      29
      5051
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      239
      3885
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3133
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2830
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      113
      2794
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2732
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      51
      2615
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2503
    Aihe