Minulle on tulossa huumeseulat sossujen toimesta ilman mitään syytä niin näkyköö niissä nikotiini
Näkyykö tupakka seuloissa
12
1708
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tupakka ole huumausaine.Aika moni siten käyttää huumeita myös nuoret.
- Anonyymi
Tupakan sisältämä nikotiini aiheuttaa samanlaista riipuvuutta kuinhuumausaine.
Usein vertaan tupakkaa heroiiniin sen aiheuttaman vahvan riippuvuuden vuoksi. Kun on kerran aloiuttanut ja jatkaa tupakontia ” väkisin” vaikka se tuntuu epämiellyttävälle, niin todellakin, kohta et pysty olemaan ilman sitä tupakkaa, siihen tottuu. Se on keino säädellä omia tunteita, ahdistuneisuutta, iloa jne. .
Hyvin pitkälle riippuvuus on myös psyykkistä, on mukavaa vetää savuketta samassa porukassa, se hitsaa ja liimaa ihmiset toisiinsa. Sama tarve, sama mielihyvän kokemus ja rentouttava vaikutus tupakakoinnista yhdistää. . Neuvotaan aloittelijaa ja vaihdetaan kokemuksia päänsärystä japahoinvoinnista ja kehoitetaan vain jatkamaan; kyllä se siitä kun totut.
. Aivan kuten heroinistikin, yhdessä vedetään suoneen ja kerrotaan fiiliksistä. Opastetaan muita. Tupakointi on vain sosiaalisesti hyväksytynpää kuin piikin ottaminen, sitä ei mielletä huumausaineeksi
. Aiheuttaa todellakin ihan samanlaista riippuvuutta. Jos lopettaa, tulee fyysisiä oireita jotka johtavat usein siihen, että tupakointi aloitetaan uudestaan. Ei ehkä heti alusssa kuten huumausaineita käytettäessä voi käydä, mutta pikku hiljaa huomaa, että on se aski käytävä ostamassa, vaikka olisi päättänytkin lopettaa tupakoinnin. Helposti stressaavissa elämäntilanteissa sitten tarttuu taas siihen helpotusta tuovaan savukkeeseen. Niin siihen jää koukkuun, aivan satavarmasti.
Myös ne tilanteet joissa tupakoidaan muistuttavat muita huumeidenkäyttötilsnteita; hyvä/ huono fiilis, on jännää kokeilla, tulee aikuisempi fiilis, ja se ajatus, että tätä täytyy ainakin kokeilla, jotta tietää miltä se tuntuu oikeasti jne. Ja käyttö ; viinaa juodessa, siis päihtyneenä, juhlissa jne.käytetään itsensä rentouttamiseen ja hyvän fiiliksen saamiseen ja porukan hitsaamiseksi yhteen.- Anonyymi
Niinpä tietysti. Usein tupakoitsija ryöstelee ja varastaa kaupoista saadakseen tupakkaa. Ei ole harvinaista sekään, että huumeidenkäyttäjien tapaan tupakan orja puukottaa myyjän saadakseen annoksensa.
- Anonyymi
Jos kerta tupakka on huume niin miksi niin monet käyttää sitä julkisilla paikoilla ja miksi sen polttaminen ei ole rikos.Miksi kaupat saa myydä tupakkaa jos se on kerta laitonta?
- Anonyymi
mä olen käyttänyt huumeita jo yli 10 vuotta.Ja mua huolestautta kun sitä voi käyttää lapsetkin ja ei maksa kuin muutaman euron.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mä olen käyttänyt huumeita jo yli 10 vuotta.Ja mua huolestautta kun sitä voi käyttää lapsetkin ja ei maksa kuin muutaman euron.
Myös energiajuomat on huumetta ja vesikin on huumetta koska se piristää kun on jano ja lenkin jälkeen varsinkin on kova huumausaine.Vesi pitäis kieltää koska se voi piristää ihmistä ja silloin se on huumausaine.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös energiajuomat on huumetta ja vesikin on huumetta koska se piristää kun on jano ja lenkin jälkeen varsinkin on kova huumausaine.Vesi pitäis kieltää koska se voi piristää ihmistä ja silloin se on huumausaine.
Mä olen käyttänyt huumeita melkein 50 vuotta ja ilman sitä en pärjää.Jos olen ilman niin suu alkaa kuivuu jossain vaiheessa ja silloin mun pitää ottaa huumetta jotta pirsityn.Ihan järkyttävää.Tosin labraan mennessä ei suositella tätä huumetta mutta heti labrakokeiden jälkeen voi taas vetää sitä..Jos mä en käyttäis huumeita niin mä en olis enää elossa.Huumeet on pelastaneet mut.
- Anonyymi
Laki on sen salliva, sen takia. Ei ole Sale kiirettä pitänyt sen epäkohdan korjaamiseksi kun lakimuutoksia tehtaili.
- Anonyymi
Kyse on samantyyppisestä riippuvuudesta kuon huumeisiinkin. Nikotinistit kyllä tajuavat mitä tarkoitan. Monet polttaneet vuosikymmeniä eivätkä pääse eroon. Sormenpäät keltasena ryystetään tupakkaa toinen toisensa jälkeen. Hampaat mustana jatkuvasta kessuttelusta. Voivat hyvin olla vertailukelpoisia kummatkin toisiinsa huume ja nikotiini.
Mahdotonta lopettaa käyttöä.
- Anonyymi
Immunologisella seulontatutkimuksella voidaan nopeasti osoittaa virtsasta amfetamiini ja sen johdannaiset, bentsodiatsepiinit, buprenorfiini, kannabis, kokaiini, metadoni ja opiaatit. Myrkytysdiagnostiikassa tutkimusta voidaan käyttää silloin, kun myrkytyksen aiheuttajaa ei tiedetä tai kun halutaan seuloa enemmän kuin yksi mahdollinen aiheuttaja. Yksittäisen huumausaineryhmän (amfetamiini ja sen johdannaiset, bentsodiatsepiinit, buprenorfiini, kannabis, kokaiini, metadoni ja opiaatit) osoittamiseen on tarjolla kunkin huumaus- ja lääkeaineryhmän spesifinen osoitusmenetelmä. Opiaattiseulonnassa näkyvät morfiini, etyylimorfiini, 6-monoasetyylimorfiini, kodeiini ja dihydrokodeiini. Heroiini eli diasetyylimorfiini on virtsassa metaboliitteina (6-monoasetyylimorfiini ja morfiini). Oksikodoni ei tule esiin opiaattiseulonnassa ja -varmistuksessa vaan tällöin on pyydettävä tutkimus 9898 U -OksiCt. Tramadolille on myös oma pyyntö 4762 U -TramaCt.
- Anonyymi
Demokratian humala näkyy ylpeytenä sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 31327093
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482314- 2021661
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561586Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien391554- 341331
- 1221028
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30932Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex96910Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t81840