Olemme menossa naimisiin kesällä 2006. Häät ovat pienimuotoiset, vain n. 30 vierasta. Nyt pitäisi löytää joku kiva, viihtyisä, ei järjettömän kallis juhlapaikka/ravintola Helsingistä. Paikkojahan löytyy netistä vaikka kuinka, mutta olisiko jollain henk.koht. kokemuksia jostain kivasta paikasta. Tai miksei huonojakin kokemuksia, mihin ei ainakaan kannata mennä.
juhlapaikka helsingissä?
helena
2523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meidän häät olivat huhtikuussa Poliisien majalla Lauttasaaressa nettiopsoite on poliisienkesakoti.com. Hinta on € 700, joka on Helsingin hinnoissa ihan kohtuullista. Keittiö on ok ja tilava (monenssa paikassa keittiö on tosi huono, ei ole lämmitys- eikä kylmäsäilytysmahdollisuutta), paikassa on myös lava ja taukohuone bändille. Meillä oli vieraita 65, mutta sinne mahtuisi paljon isompikin porukka. Koristelimme pöydät melko edullisesti ja niukasti Tiimarista, Prismasta yms. löytyvillä lasihelmillä, yhden kukan maljakoilla, joissa oli pari kotipihalta leikattua oksaa ja sireeninoksa, kynttilöillä ja tuikuilla, mutta tuli aika tunnelmallinen somistus silti.
Majalle saa tuoda omat juomat ja pitopalvelun tai vaikka itse tehdyt ruoat.
Kolmellekymmenelle hengelle muita sopivia paikkoja ovat erilaiset VPK:n ja työväentalot helsingissä ja ympäristössä, joita voi saada edullisemmikin.
Villa Ancelica (sijaitsee lähellä Seurasaarta, toimii päivisin kahvilana, iso vanha puutalo, sopii pieniin intiimeihin läheisiin ja mukaviin romanttisiin häihin ainakin, hinnasta en tiedä, mutta eräissä häissä täällä olin ja oli upea tunnelma).