Kertokaa käyttökokemuksia tälläsestä Mi 405:stä. Kestääkö? Kiinnostaisi hieman. Tähän asti olen aina sanonut että hyviä ranskalaisia ei saa kuin grilliltä, mutta kannattaako tämän auton kohdalla tehdä poikkeus?
Peugeot 405 Mi16?
Juha
4714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...kovasti kenkaa. Eli jos on ollut usealla omistajalla on saanut kenkaa. Lisaksi paljon vaikuttaa ennakoiva huolto mm. Taka-akselin rasvanipat, jarrunesteen ja jaahdytysnesteen saannollinen vaihto. Jos ei ole huollettu saannollisesti niin ei kesta!
Itellä on 292 tkm ajettu 405 Mi16 ja olen ihan tyytyväinen ollut tohon autoon.
Maaliskuussa ostin ja olen sellasen 5500 km ajanut, eipä ole vikoja ollut muutakun syylärin jouduin vaihtamaan tohon kun se hajosi vanhuuttaan.
Kavereillakin on tollaisia ja kyllä niitten kokemukset ovat olleet myös oikein hyviä..
Huolloista kannattaa pitää huolta, ei toi auto ole yhtään arempi hajoamaan ku muut ikäisensä mun mielestä?
Kaverilla oli jonkun aikaa. Kyllä siihen joutu remonttia tekemmän, kun kilometrejäkin oli liki 300 000. Peugeotin huono puoli on se, että omistajat eivät niitä kaikkein innokaimpia rassaajia. Moni pikku huolto ja korjaus on voinut jäädä tekemättä ja pajalla on käyty vain jostain kulkua estävää on ilmaantunut. Eli kannattaa katsoa mitä on ostamassa. Mutta on kyllä makee auto ajaa maantiellä jos alusta on kunnossa!
Eli ittellä tommonen 408tkm ajettu ja kyllä siihen on tullu jos jonkinlaista remppaa tehtyä mm. se pakollinen taka-akseli. Takajarrut on myös olleet ongelmalliset. Satulat aikas herkkiä jumittamaan. Startti ja laturi myös vaihdettu, pakosarjaa hitsailtu, keskuslukitus temppuilee, sähköikkunat ja kattoluukku myös toimivat melko hitaaaasti, bensapumppu vaihdettu, sisätilan lämmppäri reistailee (jää kylmälle tai kuumalle). Siinä noita nyt aluks. Auto ollu mulla noin 3v. ja olen toinen omistaja. On mukava auto ollessaan kunnossa. Jos tollasta etsii niin kannattaa etsiä sitten sitä todellista helmeä tai sitten varatua jo henkisesti siihen että rahanmeno ei lopu siihen kun olet myyjälle setelit kouraan lyönyt. Pösössä pysyn kuitenkin!(ehkä)