Mersun ostaminen

Ostamassa 2010 tai uudempaa Mersun E Farmaria.
Tyyppiviat näistä lienee jo korjattu?
Mihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota kun ostamassa jotain 250-400tkm ajettu mersu vanhusta?

Mikä olisi hyvä ODB2 lukija millä näkee onko mittarilukema oikea vai manipuloitu?

Tyyppivikoja saa listata myös. Pelkkä trollaaminen voi tapahtua jossain muussa ketjussa kiitos.
11509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jakohihna pitää vaihtaa eemeliin 250 000 km välein tai 12 vuotta. Huoltokirjassa pitää olla merkintä vaihdosta. Toinen tarkastus kohde on kori, moottori ja vaihteisto. Moottori ei saa olla ruosteessa eikä kori vuotaa öljyä.

Äänestä

Takaiskareiden yläpään kiinnitykset hapertuu ajan myötä. Ilmajousituksen pussit saattaa myös joutua uusimaan. Vaihteistoöljyt kannattaa vaihtaa säännöllisesti, niin ei tulekaan ongelmia. Vahva hyvä peli, kulkee vähällä ja tehoakin riittää hienosti ohituksiin. Eikä vanhempiin tarvi lisäillä adbluuta. Itsellä on ajettu vasta karvan alle 300tkm, eikä tunnu että tarvisi vielä päivittää.

Äänestä

Vesipumppu jossain 250tkm kohdalla kannattaa vaihtaa, vaikka ei vielä vuotaisikaan. Sitä kun ei tule vaihdeltua minkään jakohinarempan yhteydessä....

Äänestä

Missä vaiheessa kardaanin kumit vai muovitko ne on menee?

Kiitti vastauksista tuli paljon hyviä neuvoja.

Jos takaa menee ilmajouset voiks ne korvata normeilla jousilla?
Voiko ilmajousia säätää, niiden painetta jotenkin?

Äänestä

Ilmajousiin laitetaan ilmaa huoltoasemalla, 6 baaria kesällä ja 6.2 baaria talvella.

Äänestä

Tuo ilmajousien ilmantarve / lisäys oli minulle uutta, vaikka minulla on jo yli kolme vuotta ollut E-farkku.
Voitko selventää!

Äänestä
  • Mun käsittääkseni ilmajousen ilmanpainetta voi säätää ja samalla korkeutta.
    S sarjan autojen jousitusta voi ohjelmoida ja siksi ajattelin et kai E toimii samoin?

    Joku mersu näytti ihan siltä kuvassa et perää on nostettu eli olisiko siinä vikaa korkeustunnistimissa vai pitääks ne ohjelmoida jotenkin?

    Normaalisti auto kai pitäisi näyttää suhteellisen samankorkuiselta etu ja takaosan osalta?
    Voi tietysti olla et kyseisessä yksilössä oli jo kuoleentuneet etujouset?

    Ehkä se selviää tutkimalla parhaiten.

    Äänestä

Voi selventää. Jos takaluukussa lukee kompressor, niin autossa on automaattinen kompressori joka pumppaa vuotaviin takapalkeisiin lisää ilmaa.

Äänestä

Uutena tuollaiset ilmajouset toimii moitteettomasti, mutta vanhassa mesessä se tietää turhaa rahanmenoa. Jousien vaihto viis tonttua.

Ohjauksen asentotunnistin remppa kolme tonttua.

Jne.

Äänestä

Varaa rahaa ilma-alustan korjauttamiseen koska se on edessä tai ei koskaan tiedä koska pussit vuotaa, kompressorissa vettä jne.

Norm jousituksessa ei tule yllättäviä vikoja tai että korjauttaminen olisi arpomista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ostamassa 2010 tai uudempaa Mersun E Farmaria.
Tyyppiviat näistä lienee jo korjattu?
Mihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota kun ostamassa jotain 250-400tkm ajettu mersu vanhusta?

Mikä olisi hyvä ODB2 lukija millä näkee onko mittarilukema oikea vai manipuloitu?

Tyyppivikoja saa listata myös. Pelkkä trollaaminen voi tapahtua jossain muussa ketjussa kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu