Tuppurainen Brysselissä: Valtio-omistaja ei hyväksyisisi

Anonyymi-ap

Tuppurainen Brysselissä: Valtio-omistaja ei hyväksyisi Uniperin kansallistamista Saksassa ilman kompensaatiota.

Tuppuraisen mukaan Suomen valtio ei ole neuvotteluosapuoli Fortumin ja sen tytäryhtiön Uniperin Saksan valtion kanssa käymissä neuvotteluissa.

Valtio-omistaja Suomessa ei hyväksyisi Fortumin tytäryhtiön Uniperin kansallistamista ilman kompensaatiota, sanoi Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd) tiedotusvälineille Brysselissä.

Tuppurainen piti tärkeänä heinäkuussa asetettuja tavoitteita turvata Fortumin toimintakyky, yhtiön kyky investoida ja huolehtia Suomelle tärkeästä sähkön huoltovarmuustoiminnasta. Niin ikään hän piti tärkeänä Fortumin Uniperille maksaman kahdeksan miljardin euron rahoituksen saamista takaisin ja sitä, että veronmaksajille ei koidu kriisin ratkaisusta aiheettomia kustannuksia.

IS.FI TALOUSSANOMAT 20.9.2022

Onko oivallettu nyt jotain oleellista?

3

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luotamme Uniperin ja Fortumiin asiainhoidin Tytin käsiin !

    • Anonyymi

      Nyt pitää olla tarkkana kyin porkkana. ! Lyödä nyrkkiä toprakkana pöytään oikeaan väliin.

    • Anonyymi

      Tästä ei voi mitään myönteistä odottaa, kun kävelevä katastrofi on asialla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      165
      9405
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      348
      7133
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      105
      6052
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      165
      4027
    5. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      17
      3839
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      75
      3523
    7. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      81
      3449
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      35
      3308
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      191
      2950
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      13
      2077
    Aihe