Tulevan talven sää Suomussalmella

Anonyymi-ap

Tulevan talven sää Suomussalmella, on vaihteleva, kuten yleensä. Olen ennustanut säätä onnistuneesti jo 50 vuotta. En kuitenkaan julkisesti. Nyt teen poikkeuksen.

Otan ennusmerkit huomioon luonnosta, ja eläimistä. Siis kasveista, ja sammakosta, kusiaisista, kaloista ym.

Kaikkihan tietää hokeman-pihlaja ei kahta taakkaa kanna. Eli jos tulee marjoja, niin tulee sitten vähän lunta. Kusiaispesä kertoo-kun keko sulkeutuu, niin siitä kaksi viikkoa tulee ensi lumi. Panepa merkille.

Sitten tulevaan säähän. Ämmän Betonin, ja Haukiperän välillä, siinä notkelmassa oli pari kettua syömässä tiellä olevia sammakoita. Pysäytin kun en raskinut ajaa sammakoiden päälle. Silitin sammakkoa päästä, ja sanoin sille, näytäpä talven säätä. Sammakko hyppäsi puolen metrin loikan, sitten 7 lyhyttä siirtymää, sitten taas puolen metrin loikan. Sitten katosi ojaan lampea kohtia. Oliko jo menossa lammenpohjaa talvipesää katsomaan, tiijä häntä.

Tulkitsen, näin tapahtui myös 1985 syksyllä. Hyppäsi 0,5 metriä.Tuli 1985 tammikuussa 21-25 päivän 45 asteen pakkaset. 10 cm tarkoittaa yhtä päivää, puoli metriä siten kuutta päivää. Lyhyt tepastelu pakkasvälipäiviä. Sitten taas pakkasta. Pakkasen sammakko näyttää vapisemalla.

Tammikuulla on pakkasta kuusi päivää 43 astetta. Sitten lauhtuu, muutama päivä. Tulee uusi pakkanen, joka taas kestää kuusi päivää. Lunta on silloin 0,89 metriä. Lunta tulee vielä talven jatkuessa, ja on lopulta 1,36 metriä. Lumen korkeuden luin pihlajasta, ja perhosen kotelosta korkeudesta pihlajan kyljessä.

Kevät tulee normaali aikaisemmin. Lumet lähtee joutui, ja on suuria tulvia. Teitä särkyy.

Tiehän oma veikkaus säästä. Katotaan miten käy.

Säätietäjä

24

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistähän sammakko nyt talaven säät tietää? - Ei mistään

      • Anonyymi

        Kyllä se vain kuulemma kertoo, jos vain ossaa tulkita. No jaa..

        Iivari


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se vain kuulemma kertoo, jos vain ossaa tulkita. No jaa..

        Iivari

        Kunhan kurnuttaa vain.


    • Anonyymi

      Leuto talvi tulee ja paljon lunta.

    • Vettoo lyön alottajan kanssa. Ei tule -43c tammikuussa eikä koko talavena Suomussalamella. Jos tullee niin syön alottajan kalsarit. Jos ei tuu niin syötkö alottaja minun kalsarit?

      • Anonyymi

        Toevotaan, että kalsarit ovat puhtaat.....ruosteessa ei sovi olla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Toevotaan, että kalsarit ovat puhtaat.....ruosteessa ei sovi olla.

        Akka pessee hyvästi kalsarit puhtaassa järviveessä kevväällä, kun vaehan uuvet. Otatko veon vastaan?


      • Anonyymi
        LumperiA kirjoitti:

        Akka pessee hyvästi kalsarit puhtaassa järviveessä kevväällä, kun vaehan uuvet. Otatko veon vastaan?

        Ei oo ollunna 43 asteen pakkasia teällä herran vuosiin. Lapin Misissä oli 44 astetta miinusta, kun hiiheltiin yhen ruppeaman, armeijan aekaan. Ei tarvinnu pitovoeteita laettoa suksiin, niillä käveli mäet ylös ja alas, kuin aku ankka, luistanna ei yhtään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei oo ollunna 43 asteen pakkasia teällä herran vuosiin. Lapin Misissä oli 44 astetta miinusta, kun hiiheltiin yhen ruppeaman, armeijan aekaan. Ei tarvinnu pitovoeteita laettoa suksiin, niillä käveli mäet ylös ja alas, kuin aku ankka, luistanna ei yhtään.

        Puusuksi ei luista kovalla pakkasella. Saapi alottaja syyvvä hyvät kalsarini. Pitäsköhän perua veto?


      • Anonyymi

        Toki, toki.

        Säätietäjä


    • Anonyymi

      Pakkastalvi sataa euroja sähköyhtiöiden kassaan ennätysmäärin.

    • Anonyymi

      Hauki normaalia vaaleampi ennustaa lauhaa talvea ja vähä lumista laittakaa merkille pitää yleensä paikkansa voi tietenkin olla poikkeuksia

      • Anonyymi

        Koerat haukkuu ittään päin, tulloo luminen talavi.


      • Anonyymi

        Juu, taitaa tulla nyt leuto ja vähäluminen talvi. Ehkä lumen vähyys johtuu siitä että se pääsee aina välillä sulaan. Katoilta tippuu useamman kerran siis.


    • Anonyymi

      Joko suomussalmella lunta pääsis kelkkailee

      • Anonyymi

        Lehet ovat vielä puissa, ei tule talavea heti.


    • Pässi ei oo pukkimispäällä nyt ja sehän merkihtee lauhaa talavea.

    • Anonyymi

      Pittää ylleensä paikkansa. Jos on juhannuksena talon katolla lunta, niin on myös maassaankin.

      Merkille pannut

    • Anonyymi

      Tulkitsen, näin tapahtui myös 1985 syksyllä.
      TULI VUOSILUKU VIRHE. ENNUSMERKKI OLI SIIS 1984 SYKSYLLÄ. ENNUSTUS KÄVI TOTEEN SITTEN 1985 KEVÄÄLLÄ.

      ALOITTAJA
      säätietäjä

    • Anonyymi

      Aina poikkeusaikoina luontokin koettelee sorrettuja kovilla pitkäaikaisilla pakkasilla.

      • Anonyymi

        Sorretun kansan eli vennamolaisten aikana oli myös kovia pakkasia.


    • Anonyymi

      Tulloo kovat pakkaset, kusi jeätyy kaarelle ja sahauspukki kihnuttaa jalakojaan.

      • Laskeepi lämpimän housuun niin ei palele.


    • Anonyymi

      Meille on valehdeltu noin 40 vuotta, että
      a) Ilmasto lämpenee ja
      b) Ihmiskunta on siihen syyllinen hiilidioksidin tuotannollaan.

      Nyt kun luonto on nämä ennusteet ja väitteet osoittanut epätosiksi, niin mitäpä meinataan tehdä? Jatketaan samaa tarinaa, vai otetaan lusikka kauniiseen käteen ja todetaan, että pieleen meni?

      Tällä ilmaston ’lämpenemisen’ vauhdilla lienee viisainta toivoa lumetonta kesää

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      279
      5266
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      60
      4872
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3784
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2790
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2327
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      1898
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      1819
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1556
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1104
    Aihe