Ihmettelen nyky alennusmyyntejä. Yksi huonekaluketju myy alennuksella kokoajan. Välillä se saa sakot,mutta jatkaa. Ilmeisesti kannattaa. Nyt kaikilla kaupoilla sesonki tavaroissa heti 30%ale? Onko hämäys ja lähtöhinta jo valmiiksi luffi? Ennen alet vasta sesongin vaihtuessa.
Alennusmyynti huijaus?
Anonyymi-ap
7296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taannoin oli sellainen tutkimus, en kyllä muista mikä taho sen teki, mutta se jäi mieleeni, että suurinkin todellinen alennus oli 7%.
Ostin cittarista Nivean voiderasian, 3,80 (en ihan tarkkaan muista) euroa. Muutaman viikon päästä oli hylly jossa sama tuote 20 prosentin alennuksessa hinta olikin nyt n. 5 euroa. Kun siitä ottaa 20 prosenttia, tulee suunnilleen tuo sama hinta minkä minä maksoin aikaisemmin.
Ei yritysten omistajuus ole salaisuus Suomessa. Masku on Sukarin.
Liikeidea.
Sukari aloittanut huonekalu-uransa kiertelevänä huonekalujobbarina. Niitähän ennen kierteli ovilla kapustelemassa mööpeleitä. Samaa tekevät nyt kaikenlaiset remonttifirmat jne. Huonekalukaupassa ideana oli kovat lähtöhinnat, joista "nuvottelujen" jålkeen myyjä teki ostajalle ainutlaatuisen tarjouksen. Ja myi sitten sohvakaluston hyvällä voitolla. Ja kauppa kävi hyvin.
Maskun toimintajatus ja likeidea täsmälleen sama, mutta nyt jätetty turha tinkimen pois ja kalusteissa valmiit alennukset. Lopputulos kuitenkin sama, masku myy sohvakalustoja hyvällä voitolla. Ja kauppa käy hyvin.
Toki tuollainen jatkuva alennusmyynti on kiellettyä, mutta viranomaisten vaikea puuttua asiaan. Noh, homma voidaan kieltää ja sanoa "hyi hyi". Mutta eipä sillä merkitystä. Seuraavaksi voidaan määrätä uhkasakkoja. Mutta eipä sillä merkitystä, masku sen verran isoliikevaihtoinen yritys, ei pikkusakot sen tulokseen oikein mitään vaikuta. Noh, nyt sitten sakko muistaakseni pyöreä miljoon. Mutta eipä sillä vaikutusta, maskun ehtinyt tehdä vuosikaudet suurta tuosta, kyllä sillä varaa sakkojen maksuun edelleenkin on.
Sitä en tiedä, mitä sitten voi tehdä. Kaiketi oikeusteitse liiketoimintakielto johonkin petokseen perustuen. Mutta eipä sillä merkitystä, firma on siinä vaiheessa jo siirretty sukulaisten nimiin, tai myyty. Pitää muistaa sukari lestaati ja kyllä lestaateilla sukulaisia jatkajaksi piisaa. Kauppa käy edelleen hyvin. Ja mun käsitys on, koko ruljanssi alkaa taas alusta.
Sukari keksinyt ikiliikkujan.
Noin ylsisimmin, alennusmyynnit menettäneet merkityksiään. Syyn se, tavarasta ei ole pulaa ja kaupustelijoita pilvin pimein. Monissa volyymiliikkeissä pystytään katteet pitämään niin alhaalla, jo lähtöhinnat ovat edulliset. Alennusmyynnit lähinnä varastojen tyhjennyksiä ja sisäänvetotuotteita. Aina on jossain kaupassa ale.
Mutta tarkkana ostajan pitää olla, kuten maskunkin esimerkki osoittaa, sanalla hyvä tehdä itsessään pisnestä. Asiakkaan asia vertailla tuotteita ja tuotteitten hintoja. Kauppiaitten asia koittaa tehdä mahdollisimman kannattavaa kauppaa. Mutta asiakas maksaa aina. Maskun sakotkin.
=DW=
Minäkin ostin kerran Citymarketista kengät. Suoraavana päivänä lehdessä, ilmoitus, kaikki kengät 30% alennuksella. Olin repinyt laput pois,ei voinut palauttaa. Tiedän henkilön jo säilyttää hintalaput pitkään tuotteissa. Kävi samalla tavalla ja hän palautti kalliilla ostamansa .
Nyt täytyy aina odottaa kampanjoita,ennen ostamista!
Mullakin on käynyt kerran niin että ostin juuri hyllyyn tulleet kengät. Kun menin kotiin, oli tullut cittarin tarjouslehti, jossa torstaista alken samat kengät jäsentarjouksessa paljon halvemmalla.
Eipä raksuttanut että olisin palauttanut ja ostanut uudestaan halvemmat. Kyllä ootte nokkelia että tulee mieleen. Vastaisuudessa jos sattuu, palautan.
Pakko tyytyyä alennuksiin, joskus löytänyt halvat jäännös kengät pilkkahintaan, vaatteiden loppumyynneissä ei aina löydy kokoja.
Kun viitssi ja on aikaa uhrata löytää halpoja, kirppareistakin.