Olisi kiva tietää paljonko Suomessa on sellaisia eläkeläisiä, joilla on pieni työeläke ja kansaneläke ja jotka saavat alle takuueläkkeen . Aina mainostetaan että takuueläke on pienin eläke. Se ei tosiaan pidä paikkaansa.
takuueläke ei ole pienin eläke
Anonyymi-ap
894178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 89
Vanhimmat
taannoin kansaneläkettä laskettiin kun kilpaili pien elläkkeen kanssa,
Jos on pieni työeläke, niin silloin saa myös kansaneläkettä, mutta ei täysimääräisenä. Aina kuitenkin sen verran, että kokonaiseläke on suurempi kuin takuueläke.
Mikäli kokonaiseläke on alempi kuin takuueläke, syntyy oikeus takuueläkkeeseen jota toki täytyy hakea. On paljon asioita joita täytyy hakea, ei se eläkekään hakematta ole alkanut.
Takuueläke 976 Kansaneläke 775 ja pienin työeläke 65 = 840 Takuueläke = 136 euroa suurempi.
En tiedä mikä on "takuu eläke" mutta, minulla on niin suuri kansaneläke että siitä voi kyllä leikata saan 9,42e/kk
Tuli nyt vähän liioiteltua äkkiseltään. Maksan tuosta 0.92e veroa
Kansaneläke (800e) plus takuulisä (200e) = takuueläke.
Nykysysteemissä ei ole täyttä järkeä siinä, että työeläkeläinen hyötyy pidemmälle takuueläkkeestä, vaikka se on vain tonnin verran itsessään.
Kansaneläkettä ei pitäisi eliminoida EU:n alueella, koska se on ansaittua (täytenä määränä 40v Ruotissa/talousalueella ja saa täyden takuueläkkeen sieltä - jokainen vajaa vuosi vähentää 1/40), kun taas sosiaalitukea ei ole myönnetty ehdoitta - kansalaispalkka olisi niin kauan kuin on kansalainen tai asuu Suomessa, ja kansaneläkkeen voi rinnastaa siihen, muttei kuitenkaan mainitun talousalueen vaikuttavuuden osin.
EU:n tuomioistuin kuitenkin valitettavasti antoi takuueläkkeen eliminointiin ulkomaillla asuvilta luvan Ruotsille, että laillista on. Rinnastetaan sosiaalitukiin, vaikka nimessä onkin "eläke"-sana. Maksajana niinku Kela, joka ei ole eläkeyhtiö sen varsinaisessa määritelmässä, mutta se on vain sanahelinää.
Takkuulisä, asumistuki, terveydenhuolto on eliminoitu Suomessa jo aikaisemmin. Nyt hallitus vain päätti eliminoida myös kansaneläkkeen, ja ei vain yli tonnin tai 800 euron eläkkeen osin.
Mulla ainakin on työeläke kansaneläke suurempi kun takuueläke joten en saa takuueläkettä.
Työeläke ja kansaneläke yhteensä alle 800e plus takuueläke 9e. Siinä kaikki. Olen noin 85e jäljessä takuueläkkeestä.
Et ole yhtään jäljessä takuueläkkeestä, sinun kohdallasi takuueläke on maksimia pienempi syystä tai toisesta. Luultavimmin olet alkanut nauttimaan eläkkeestä etuajassa.
On se vaan upeeta, kun maahanmuuttaja saa 3 vuoden oleskelun jälkeen kuitenkin takuueläkkeen. Suomalainen joka on tehnyt nuoresta saakka töitä ei yltä samaan. Kiitos päättäjien. Suomalaisia halveksutaan, enään ei kannata ketään äänestää kun eivät ota asioista selvää. Suomi on onnellisin maa vain maahanmuuttajille.
Takuueläke nousee 922€ tammikuussa, se menee jo ohi niiltä ,
joilla pieni työeläke ja kansaneläke .
Minun äidillä noin 560 € työeläke kansaeläkettä noin vajaa 400€ päälle , ei saa takuueläkettä. Äitini jo 93v.
Eiköhän kuitenkin monttuun pääse ihan omillaan.
Valtavia korotuksia takuueläkkeeseen ? Työeläke nousee vain 150 €/kk, mikä
on aivan liian vähän. Se kalvaa pahasti eläkeläisen elintasoa.
Eihän takuueläke nouse , kun 37€ .
Takuueläke systeemi on täysin typerä, se halveksii entisiä työtekijöitä ja raatajia. Pienellä palkalla ovat tehneet työnsä,elättäneet ja lapsensa kasvattaneet. Silti eläke voi olla pienempi kuin tyypillä ketä ei ole tehnyt yhtään mitään yhteiskunnan eteen,ei mitään.
Onko Äitisi hakenut "Tulevan ajan eläkettä Vakuutuyhtiöltä täytettyään 65 vuotta.
Hänellä saattaa olla siihen oikeus,koska hän ei ole hakenut "Vanhuuseläkettä"
Oletteko missanut 38 vuotta tulevanajaneläkeestä.? Kela maksaa vain 6/kk takautuvasti.
Puhut ndtto eläkkeestä josta verot vähennetty. Eikö niin
Työeläkkeen suuruus perustuu työtuloon, josta vakuutusmaksu on maksettu
Totta tuo on. Lisäksi saavat vaikka mitä etuuksia kun jokaiselle niistä on ma sosiaalivalvoja joka pitää huolta, etti yksikään mahdollinen tuki mene sivusuun. Kaverin äiti väitti että saavat mm auton ostoon 14000€/talous? Sen kummempaa todistetta ei ole, mutta kun on sosiaalipuolella töissä niin🤔
922.41kk yhteensä siis kansaneläkkeen kanssa
Eli 922.41 X 12 =11068,92 v ota huomioon perusvähennykset ja muut
Älä puhu pötyä.
Kymmeniä vuosia töitä tehnyt saa varmasti enemmän eläkettä kuin takuueläkeläinen.
Siis... tyypillä, joka...
Minun työeläkkeeni on alle 200 euroa, koska en ole paljon työskennellyt Suomessa. Olisipa mainiota, jos se nousisi 150e/kk!
Onhan ne tehneet lannotetta ilmaisella eläkerahalla
Onhan tuo sellainen naurettava kituraha.
Takuueläke on virallisesti 922,42. Tämä ei koske kuitenkaan kaikkia takuueläkkeeseen oikeutettuja, vaan takuueläkkeen määrä on riippuvainen eläkkeelle jäämisen ajankohdasta ja sen jälkeen tulleista indeksitarkistuksista. Yleensä takuueläke jää ajan kanssa virallista takuueläkettä pienemmäksi. Takuueläke nimike johtaan harhaan, koska se ei takaa vähintään tietyn suuruista eläkettä.
Suomi ei kohtele perustuslain yhdenvertaisuutta korostavan hengen mukaisesti edes takuueläkeläisiä.
Minä saan eläkettä 943€ , siis työeläkettä ja kansaneläkettä, en saa yhtään takuueläkettä, olen ollut töissä 23v ja minulla on lapsia viisi kappaletta.
Työeläke ja kansaneläke yhteensä 830e, Töitä tehty 30 vuotta, tosin 8 vuotta meni hukkaan kun 15vuotiaasta 23 vuoteen, ei eläkettä laskettu mukaan. Eli se siitä. Jos en olisi ollenkaan töitä tehnyt saisin nyt takuueläkkeen joka on 920e tienoilla.
Puppua.
Ei ole puppua. Jos kansaneläkkeen ottaa vähänkin varhennettuna (ennen 65v. ikää) , niin ei ole oikeutta saada takuueläkettä.
Älkää hyvät ihmiset ottako kansaneläkettä varhennettuna. Siinä jää väliinputoajaksi.
Takuueläke on suuri loukkaus pientä työeläkettä saavia kohtaan !!
Ei varmaan ole mitään puppua, totta se on. Täällä myös sama tilanne, aivan järjetöntä ja täysin väärin.
Kansanedustajat haluavat nostaa takuueläkettä ja samalla jarruttaa, jäädyttää sekä leikata kansaneläkettä .
VM:n tulo-ja menorakennekartoituksessa (leikkauslista) sivulla 76 :
62 € "Suojaosuus" poies ja kansaneläkkeen sovitus kerroin muutetaan 0,5 > 0,7 :ään. Tällöin n. 1000 euron työeläke leikkaa kansaneläkkeen kokonaan pois. Ainakin parisuhteessa. Takuueläke on nyt 922€ ja ensi vuonna n.1000 euroa.
Kansaneläke voidaankin turhana lopettaa ja pienipalkkaisille ja palkattomille on tulossa samansuuruiset eläkkeet!!! Missä ay-liike, PAM...
entä työväenpuolueet, SDP, Vas ... Ansioihin perustuva eläkejärjestelmä mätänee alhaalta päin ja kukaan ei puhu mitään !!
Oletko hakenut takuueläkettä?
On minullakin työeläke+kansaneläke alle tuon 922, mutta saan loput takuueläkkeenä, joten tuo on loppusumma.
Mutta miksi jäit pois työelämästä noin aikaisin? Töitä 30 vuotta, josta 8 vuotta 15-23 vuotiaana, jolloin 23 + 22 vuotta on 45 vuotta. Mitä teit 20 vuotta vai jäitkö pois työelämästä 45-vuotiaana?
Vai onko tuo sinun tämänhetkinen eläkekertymäsi? Ja olet edelleen työelämässä?
"Jos kansaneläkkeen ottaa vähänkin varhennettuna (ennen 65v. ikää) , niin ei ole oikeutta saada takuueläkettä."
Hölynpölyä. Varhennettu vanhuuseläke pienentää takuueläkettä. Näin voi kuka tahansa lukea Kelan sivulta.
Ei se poista oikeutta siihen.
Ihminen joka on ottanut varhennetun eläkkeen on hyväksynyt sen että se leikkaa eläkkeen määrää. Hassuahan se olisi ettei se varhennettu eläke sittemmin leikkasi myös takuueläkkeen takaamaa maksimia.
"Takuueläke on suuri loukkaus pientä työeläkettä saavia kohtaan !!"
Aivan, ilman tuota leikkausta se olisi loukkaus täysmääräistä eläkettä saaville.
Siis kuka saa takuueläkettä tai virallista takuueläkettä, ja ovatko ne eri asioita?
Takuueläke on tukimuoto, ei mikään oikea eläke.
Miksi luodaan "takuujärjestelmiä" kun alimman sosiaaliturvan voi määritellä yhdellä yksinkertaisella termillä. Jos on oikeutettu johonkin lisäosaan, sille on omat ehtonsa. Me arvostelemme toisten valtioiden oikeusjärjestelmää vaikka omamme on täynnä huonoa lainsäädäntöä ja sen rakenteita.
Takuu-sanan ei pitäisi kuulua lakikäsitteisiin. Lakien tavoitteista on keskusteltava ensin ja sen jälkeen tehtävä selkeitä lakeja joiden käsitteet ovat konkreettisia ja selkeitä. Poliitikkojen vaalilupaukset eivät lakikirjan sivuille kuulu.
Takuueläke on tehty,viljelijöiden vaimoille,joille ei ole mukamas työvuosia kertynyt.ovat vain kasvattaneet lapsia kotona.
Vanhuuseläkeelle pääsee 65 vuotiaana.
Työkyvyttömyyseläke vaihtuu automaatisesti Vanhuuseläkkeeksi täytettyään 65 vuotta.Työeläkettä kertyy työvuosista,61 vuotiaana voi hakea työeläkettä ,1,5% vuosi alennettuna.Toki voi myös jatkaa työntekemistä 69 nvuotiaaksi korotettuna 1,5 %:tilla.
Korjatkaa jos olen väärässä...............
Kyllä viljelijän muijat teki työtä siinä , kun isännätkin , käytiin navetassa lypsämässä lehmät ja ruokkimassa ne isännän kanssa yhdessä ja pelloilla vielä -60-70 luvuilla heinätöissä, kun vielä seipäälle ne laitettiin, myös monet ajoivat traktorilla , kun heinät vietiin suuliin ja leikkuupuimurissa oli emäntä aina pussittamassa ennen , kun ei sillon ollut vielä näitä hienoja puimureita.
Lapsia ei sillonkaan enää ollut, kun kaksi, tai kolme.
Olen itse maatalosta kotoisin ja oli se kuuskytluvulla raskasta työtä kaikilla viljelijöillä.
Ei siltikään saa takuueläkettä vaikka leskeneläkkeen kanssa jää melkein 100e rajan alle.
Onko tuo summa verojen jälkeen tilillesi maksettava summa ja tuossa kaikki eläkkeet, jota sinulle maksetaan? Takuueläkkeessä eläkkeet lasketaan tuloksi veroineen. Etkö saa kansanelättä tai omaa työeläkettä?
Mitä ihmettä ne "tonnin" eläkeläiset ovat tehneet ja minkälaista palkkaa
he ovat saaneet jos kertymä on noin olematon ?
Kun eläkettä kuitenkin kertyy palkasta kuitenkin se 1,5 % per vuosi.
Eli 40 vuoden työrupeamasta saa jo 60 %:n eläkkeen, mikä on paljon.
Pätkätöitä , osa- aikakatöitä , sijaisuuksia, ja lopuksi velvotetöitä ja 9 € /päivä töitä ja palkka aina tessin alin ja sitten tehty lapsia muutama , enemmän , kun yksi.
Sitte on noita vanhoja noin 90 v jotka ovat tehneet jo töitä ennen, kun koko työeläkejärjestelmä tuli voimaan, v 1962.
-90 luvun pätkätöistä ei kertynyt eläkettä ollenkaan , jos niitä oli vain vähän kuukaudessa.
Myöskään jostain kuntouttamis ja työharjoittelusta ei myöskään kertynyt sillon eläkettä, eikä töistä jota oli tehty ennen 24 v ikää.
Kyllä takuueläke on myös suomalaisia sortavaa, koska maahanmuuttajan ei tarvitse olla kun 3 vuotta suomessa , hän on oikeutettu takuueläkkeeseen. Minä kyllä pidän maahanmuuttajista, mutta tämä on todella paha moka hallitukselta, näin eriarvostaa suomalaisia töitäkin tehneitä.
Mitä suomalaisia sortavaa on suomalaisille maksettavassa takuueläkkeessä?
Sehän takaa jokaiselle työttömyysturvaa paremman toimeentulon.
Jos Suomeen tulisi perustulo, niin olisiko sekin suomalaisia sortava, koska tuki myönnettäisiin myös matuille?
1500€ keskimääräinen kuukausipalkka, alussa tietysti pienempi ja loppupäässä hieman enemmän jos terveys kestää sinne asti.. Siitä 60% ja saadaan ruhtinaallinen 900€ eläke.
ENNEN 1958 tehdystä työstä ei kertynyt eläkettä niin ikäkin piti olla 23 vuotta
Työeläkelaki tuli voimaan 1962.
Selvittelin omia eläke-asioita, katselin eri tieto- sivuja.
- Ja kauhistuin , kun kela sivuilla oli maahanmuuttajien takuueläke !!
Mikä takuu pitää ulkomaalaisille antaa ja miksi ???
Heh hee.. meidän maksamille eläkkeille tuodaan ulkomailta kela-turisteja, lomille,
ja sitten eläkkeelle.
Tämä systeemi on täysin sairas.
Eipä siinä ole päättäjät paljon järkeä käyttäneet luodessaan tällaisen eläkejärjestelmän, jossa kantasuomalainen töitä tehnyt putoaa alle takuueläkkeen. Muut ovat tärkeimpiä kun suomalaiset.
Ei se kantasuomalainen mihinkään putoa, hän saa vähintään sen takuueläkkeen suuruisen eläkkeen.
Äitini on ollut 20 vuotta työssä otti työeläkkeensä 63 vuotiaana, eikä saa kuin 820e. Takuueläkettä hän on hakenut mutta ei saanut kuin 9e. Takuueläke on satasen suurempi.
Kannattaisi ottaa eläkkeistä selvää. Kyllä se suomalainen ikävä kyllä putoaa alle takuueläkkeen.
Ei pidä paikkaansa.
Höpö, höpö….
Höpsis.
Takuueläke määräytyy kelan taulukon mukaan:
https://www.kela.fi/takuuelake-maara-ja-maksaminen
Jos eläkkeen kokonaissumma jää alle takuueläkkeen, jossakin on tapahtunut virhe.
Äiti oli hakenut eläkkeelle jo 63-vuotiaana. Oliko se silloin se vanhuuseläkkeen ikäraja?
Vain rosvot ja huo..t pärjää tässä yhteiskunnassa , linnakundeille yms. kriminaaleille jotka vain kuluttaneet verovaroja ikänsä annetaan samat edut kuin tavan terveytensä työssä menettäneellekkin veronmaksajalle , sairasta politiikkaa vaan ei päättäjiä kiinnosta .
ja myös esim... ulkomailta, sotavanki leireiltä vihreiden tuomat terroristit, sekä muut rescue pakolaiset saavat kela.lepo lomiensa jatkoksi Suomessa takuueläkkeen !!
- Ei ole mitään työvelvoitetta,, vaan kela turisti saa heti täyden sosiaaliturvan !!
Tämä on tosi törkeää veronmaksajia kohtaan!! TOSI TÖRKEÄÄ!!
verorahan väärinkäyttöä.
Katkeruus saa ihmisen tekemään viharikoksia ja on outoa että se kohdistuu muihin vähäosaisiin. Jaettava kakku voi olla pieni tai suuri.
Piensähkö on matalinta laatua. Senkin voi hävittää nappuloiden ollessa siinä kiinni.
Matt6:24 huomisella on omat murheensa, sillä kuka eläisi ikuisesti.
https://www.is.fi/mainos/if-henkivakuutus/art-2000009992857.html
Takuueläkkeen kaikki korotukset pitäisi laittaa nollille. On kohtuutonta ,että ihmiset ,jotka eivät ole nähneet töitä kuin elokuvissa, saavat parempaa eläkettä kuin ikänsä paska palkalla oikeasti töitä tehneet.
Eivät saa. Jos työeläke+kansaneläke on pienempi kuin takuueläke, henkilöllä on oikeus takuueläkkeesseen. Takuueläke tosin pitää hakea itse. On puhtaasti omaa tyhmyyttä, jos sitä ei älyä tehdä.
Summa summarum.. Kannattaa jäädä eläkkeelle heti oppivelvollisuusiän jälkeen.
Miksi painaa niska limassa p*duunia kun voi maata sängyssä ja nauttia eläkkeestä!
Todellakaan ei kannata tehdä mitään jää eläkkeelle heti kun lapsilisä loppuu, terveisin Purra.
Eiköhän ne molemmat ole 1200 € luokkaa yhteensovituksen jälkeen. Takuueläke on vähän yli 700 lisäksi vanhuuseläke eli kansaneläke.
Hyvä nyymi!! Pieniä.työeläkkeitä täydennetään kansaneläkkeellä ? Pienin eläke on ns. takuueläke; n.980€/kk?
Eläkkeensaajan asumistukea saa myös pienituloisen eläkeläinen.
Pienin eläke on työeläke on jotain 65 euroa
Siihen kansaneläkettä/ takuueläkettä kylkeen ,niin saa tuon 980€ ja lisäksi vielä noin 300-400 € eläkkeensaajien asumistukea.
Huh huh
Jos ei osaa hakea täydennystä pieneen eläkkeeseensä niin oma vika. Kyllä täydennyksen pitäs kelalta saada takuueläketä pienenpiin.
Kaikki eläkkeet on haettu pienen työeläkkeen lisäksi, silti se on 100 e vähemmän kuussa kuin takuueläke. Joten se siitä.
Höpöhöpö..
Mulla työeläke 80€, työkyvyttömyyseläke alkoi 40v.
Loppuviikosta pääsee ruokakauppaan kun tulee rahaa.
Suomalaisilta, Ruotsissa työskennelleiltä, 20 000 vireää, likaisissa ja raskaissa töissä, valimoissa, tehtailla jne., työskennelleiltä, on rakas naapuri, Ruotsin valtio, leikannut takuueläkkeen kokonaan. Joiltakin, jopa useita satoja euroja.
Tuleeko heille vielä lisäleikkauksia?
Ruotsi ei tukenut suomalaisia maahanmuuttajia millään tavalla, siinä vaiheessa, kun he muuttivat maahan, ei neulaa eikä naskalia ollut kenellekään tarjolla, eikä heitä ohjattu asioissa millään tavalla.
Ja Suomen EU- mepit, eikä Suomen valtio nousseet puolustamaan kansalaisiaan.
Nyt kun Natosta on kyse, Ruotsi on vain kauhean rakas ja tärkeä naapuri.
Ja ruotsalaiset tappoivat korona-aikaan yli 10 000 suomalaista siirtolaisvanhusta koronaan, yrittämättä edes lainkaan hoitaa heitä terveeksi.
Sonja Aspisen, sairaanhoitajan haastattelu löytyy netistä:
“Ruotsissa iäkkäiden koronapotilaiden kuolemia on joudutettu morfiinilla" – Sairaanhoitaja Sonja Aspinen kertoo järkyttävistä kokemuksistaan.
Pienituloinenkaan, saman katon alla oleskeleva ja leipäänsä jyrsivä eläkeläispariskunta, kummallakin esim. takuueläke, tai vain pieni työeläke, ei saa asumistukea juuri ollenkaan.
Sen voi todeta laittamalla esim. kaksi takuueläkettä kelan eläkeläisten asumistukilaskuriin vain huomatakseen, ei saa monia satasia.
Turhaa on kadehtia.
Ja kaksi kansaneläkettä saavaa menettää osan kansaneläkkeestään.
Puolison kanssa kimppaeläminen vähentää ja syö kansaneläkkeestä osan.
Niin että silleen.
Asian voi siis varmistaa KELAN sivuilta.
Ja ulkomailla kirjoilla olo vuodet vähentävät myös kansaneläkettä. Silloin henkilö kuuluu oleskelumaan eläkejärjestelmän piiriin.
Niiltä vuosilta KELA ei maksa kansaneläkettä.
Kyllä saa kaksi takuueläkeläiset eläkkeensaajien asumistukea, ja EU maissa saa asua ja sinne saa takuueläkkeen.
Ei saa eläkeläis parirskunta, yksin asuva eläkeläinen saa, eikä sitäkään kannata kadehtia.
Katso KELAN SIVUILTA!
LUE JA OTA OPIKSESI:
ÄLÄ TIEDÄ SELLAISTA MITÄ SINÄ ET TIEDÄ!
Kyllä saa, ainakin minun isovanhempani saavat eläkkeensaajien asumistukea , molemmat takuueläkkeellä ja asuvat vuokralla.
Mun vanhemmat yli 80 v ja kumpikin takuueläkkeellä , asuvat Turussa vuokralla saavat noin180€ eläkkeensaajien asumistukea.
Sitä ei saa kuin himpun verran yhdessä asunnossa asuva eläkeläispariskunta.
Niin vähän, että se ei innosta vuokramaan uutta asuntoa.
Tietenkin saa asumistukea reilummin, jos kumpikin ottaa itselleen oman asunnon, tai toinen heistä ottaa osoitteen johonkin toiseen asuntoon.
Se on pieni raha, esim1000e asuntoon.
Hallitus on nyt hyökkäämässä eläkeläisten kimppuun.
Rahan tarve on suuri, kun pitää keskittyä Ukrainan kansan aseistamiseen ja elättämiseen ja huolehtimiseen ja Ukrainan jälleenrakentamiseen.
Ja samaan aikaan Suomen Pressa, Stubb ja Hallituksen ministerit ja ja myös koko Suomen ylin Valtiovalta, kaikki ne haluavat olla NATON kunkkuja.
Siksi kaikilta suomalaisilta, ja varsinkin tyhjätaskuilta, halutaan riistää rahat ja repiä vielä taskun pohjakin kappaleiksi.
Epäillään, että jo sormiaan imeskelevät köyhät eläkeläisetkin pärjäävät aivan liian hyvin, niin että heiltäkin on varaa ottaa rahaa ukrainalaisten elättämiseen, ja NATO- HERROJEN viihdyttämiseen.
Epäillään, että köyhät eläkeläiset elävät liian leveästi, ylisuurissa vuokra tai omissa kämpissään, ja että venesuoja riittäisi aivan hyvin heidän asunnokseen, ja parasetamoli purkki ja linimentti heidän lääkkeiksiin.