Hienosti analysoidaan sama asia 24h-48h jälkeenpäin kun ulkomainen journalisti on ensin kirjoittanut aiheesta tai ulkomaisen valtion alainen lähde on aiheesta informoinut. Olisiko mahdollista vaihtaa Napoleon kompleksin omaava evp. Kenraalimajuri Toveri ja maailman mahtavin makkara Eversti Kari välillä. Ihan vaan välillä tai tuoda edes jotain järkevää koska asemissaan ennen eivät sitä tehneet. Hienoa viihdettä välillä ollut ja mielenkiintoista Toverin "analyysit" , Makkara Eversti Karin olisi sopivaa lähteä lenkille, tosin on evp. Joten tuskin tarvitsee edes näyttää sotilaalta. Hyvää viihdettä ja huonoa työtä omaavat suhteilla paikkansa saaneet nämä kaksi. Toki jos löytyy yksikin asia missä kumpikaan on onnistunut niin kertokaa , mielenkiinnolla saa kertoa.
Viihdepuoleen en ota kantaa.
Kiintiö Kenraali ja Makkara Eversti , Pekka Toveri ja Matti J. Kari
8
211
Vastaukset
- Anonyymi
Kun vain pitäytyisivätkin tuossa jälkikäteisessä tilanteen toteamisessa. "Alue X on tosiaan nyt Y:n hallussa.".
Ilman analyysejä miten homma toteutettiin tai miksi ei onnistunut.
Ex-ylemmillä upseereilla näyttää olevan suunnaton tarve olla äänessä julkisuudessa koko ajan. Onko heidän tavoitteensa valmentaa, "coachata", Venäjän sotajohtoa? Niin olen nyt tulkinnut. Ainakin siis Kalsarinmyrkyttäjällä on vielä ystävällismielisiä naapurisolttuja.
Radiojuontaja vai kenraali? Kannattaisi ihan alkumetreillä harkita, kumpaa tahtoo. Jälkimmäisessä on lupa olla välillä ihan hiljaakin. Ja hiljaisuudesta voi olla ihan hyötyäkin. - Anonyymi
Toveri ja Kari ovat erinomaisia asiantuntijoita ja selkeäsanaisia esiintyjiä.
Onhan se selvä,ettei totuus Ukrainan sodasta putleristeja miellytä. Totuuden kertojien solvaaminen ei kuitenkaan muuta totuutta miksikään.
Putleristien hätä näkyy olevan suuri.
Niin pitää ollakin.- Anonyymi
Toteamus vaan että tuntuvat olevan liikaa äänessä, eivät ole saaneet ikävä kyllä ja tosiaan ikävä etteivät ole saaneet aikaiseksi pahemmin itse mitään muuta kuin ovat ilmeisesti ainakin toinen joutunut eroamaan. Ei mitään tekemistä minkään muun kanssa . Todellakin toivon että Venäjä häviää tai mitä nimeä nyt käyttääkin nykyään mutta se että pullukka ex eversti ja erotettu kenraali toistaa samaa asiaa minkä voi kääntää ihan itse päivittäin on liikaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toteamus vaan että tuntuvat olevan liikaa äänessä, eivät ole saaneet ikävä kyllä ja tosiaan ikävä etteivät ole saaneet aikaiseksi pahemmin itse mitään muuta kuin ovat ilmeisesti ainakin toinen joutunut eroamaan. Ei mitään tekemistä minkään muun kanssa . Todellakin toivon että Venäjä häviää tai mitä nimeä nyt käyttääkin nykyään mutta se että pullukka ex eversti ja erotettu kenraali toistaa samaa asiaa minkä voi kääntää ihan itse päivittäin on liikaa.
Vaikka kerran viikossa olisi riittävä.
- Anonyymi
Öööh, nyt en ihan pysynyt kärryillä että kuka se onkaan se
makkaraeversti. Voisitko valistaa.- Anonyymi
evp eversti Martti J. Kari , sopisi hyvin kyllä makkara mainokseen;)
- Anonyymi
Eiköhän nämä evp:t ole vetäneet riittävästi tutkittua ja turvallista hihaan joten luonto hoitaa lopulta😂
- Anonyymi
Siis hihasta vedettyjä oletuksia ja pelkää trollin pajatusta. Joku varoittikin teikäläisistä useaan kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522017
- 621932
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121475- 611281
- 501239
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643