joku pakarinen ehdottelee suonenjoelle jotain kävelykatua, aika vitsiniekka. monesti kun kylällä kulkee joutuu melkein etsimään muita kulkijoita, autot ja muut kulkijat sopii kyllä meidän kaduille. ootko pakarinen unohtanu että ollaan suonenjoella. sinun visio on unoha kaikki. mee käymään kylällä ja kattele, T: masa
suonenjoki hetkinen
Anonyymi-ap
122421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ja kuka nää maksaa?? Se "pakarinen" vois maksaa .. tää kylä kävelee jo..
Pari putiikkia ja ravintola, kyllähän sellainen keskitttymä vaatiikin jo kävelykatua onhyan Suonenjoki jo melkoinen "metropoli"
Paljon on hyviä ideoita lennellyt ja joitakin hyviä, paikkakunnalle sopivia on toteutettukin mutta nämä viimeaikaiset Rautalammintien ja Keskuskagun huuhaa-aivoitukset ovat syhtyneet kuolleina ajatuksina joita ei pidä toteuttaa. Suuruudenhullut "senaattorimme" voivat ne kuitenkin vastustuksista huolimatta toteuttaa, jokainen haluaa oman "putinpuuumerkkinsä" saada historian lehdille.
Kuopion keskusta ..voi käydä katsomassa miten kuollutta esim viiklpp aikaan kaupat baarit on.Oksapoika vaan seisoo kävelykadulla.
Nuorisolta saattaisi tulla nykyaikaan soveltuvia kehitysideoita, kun nämä päättäjien ajatukset ovat vuosikymmeniä myöhässä.
Faktahan on se, että Suonenjoki häviää maailman kartalta vähitellen kokonaan pois. Autoilusta tulee kalliimpaa ja kalliimpaa ja jos ei pyritä päästä autottomuudesta eroon, on kaupungin kuihtuminen hidas ja kivulias prosessi. Kaupunkia tulisi tiivistää maltillisesti niin, että kävely ja pyöräily olisivat kaikilla ykköskulkumuoto. Kaupunkilaisten ostovoima paranisi noin kymmenillä miljoonilla euroilla vuodessa, jos autoilusta luovuttaisiin. Sillä saisi aika monta vanhusta ja lasta hoidettua.
Jäisi kyllä ne autoilusta saatavat valtaisat verot tulematta joilla myös pyöräteitä ja jalkakäytävä ylläpidetään.
No niinpä, mutta kenen kunto riittää pyöräilyyn, kun autolla on niin kiva huristella? Toki ymmärrän isojen ja painavien ostosten roudaamisen autolla.
Kas kun ei miljardeilla.🥴
Onneksi ns hyvinvointialue makssaa kulut vai mitä?suonenjoki kuolee sitä ei estä mikään kun täällä nämä tulevat köyhät ehdottelee kaiken maailman lisämenoja vaikka kaupunki on konkurssisa ollut pitkän aikaa vai mistä kertoo 60 myytävää asuntoa? Jauutta asuntoaluetta pukkaa vaikka entisetkin kuihtuu niin kenelle kun ei entisistä pääse eroon edes lahjoittamalla.taitaa tulla uusinta 100 vuoden takaa pikkuhiljaa suonenjokelaiseet muistaa vieläkin kuka valkoinen kuka punainen ainakin vehvilän suunnalla!
Itse ehdottaisin suonenjoelle raitiovaunuja jos metro tuntuu vielä liian kaukaiselta ajatukselta.
Hänninen.
Kaupunkiskuutit ja wolt täytyy myös saada kylälle
Täällä oma "kelataksi" se riittää