Jalat kuin rautakanget . kipu voimakkain liikkeelle lähteissä jne.

Anonyymi-ap

Ennen pyöräilin pitkiä matkoja, jalkalihakset olivat muita lihaksia voimakkaimmat. Nyt tuntuu kuin pienikin työ rikkoisi nivelet, lihakset tai niiden kiinnitykset Ainakin näin tekee pitkäkestoinen staattinen työ tai lyhyen aikaa mutta erityistä voimaa vaativat työliikkeet, jos siis työliikkeitä suoritetaan kivusta välittämättä rikkoutuu pitkäksi aikaa kaikki yleisesti työn vaatimat nivelet, nivelsiteet ja lihakset. MISTÄ VOI OLLA KYSE. Em. tilanteita alkoi syntyä mielestäni melko lyhyellä aikavälillä, ainakin kivut muuttuivat niin pahaksi, että pelkään joutuvani käyttämään liikkuessa apuvälineitä ja karttamaan kaikkea työtä.

4

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloitin ennen sanalla! Eli et mies/ nais muistiin ole pyöräillyt?Minäkä lajon aloitakin pitkän tauon jälkeen aloita rauhalisesti ja lyhyitä matkoja ensin.Huono kuntoiselle mitä olet on lukuisia ohjeita netissä. Laitat hakuun netti vaan jotain kuntoilu tai pyöräilyn aloitus huonokuntoiselle.Saat asiantunevaa ohjeistysta. Jos tupakoit ja kaljoittelet et liiku,ravintosi sitä tätä ylipainon kanssa kuntosi on: Nolla.

    • Anonyymi

      Noi ohjeet on ihan hälläväliä. Jos olet huonossa kunnossa, niin keho kyllä ihan itsestään laittaa stopin.

      • Anonyymi

        No odotin ihan lääketieteellisiä vastauksia ja vertaistukea. Minulla on steppari ja kuntopyörä ja vaikka pystyn pyöräileään laitteella hyvin, en edes pääse oikean pyörän satulaan, kun jäykkyys estää. Epäilen jotakin tiettyä tunnettua sairautta, johon voisi olla lääkityskin. Pulssini ei nouse kovallakaan rasituksella kovin korkeaksi ja palautuu nopeasti, eli siitä ei ole kyse. Takana olevassa elämässäni olen satuttanut tapaturmaisesti selkäni, minulla on selkärankareumalle altistava kudostyyppi ja toisessa polvessa on todettu nivelrikko ja toinen nilkka taas on nyrjähdellyt keskiverto- ihmistä useimmin. En juo, en polta enkä käytä huumeita. Ikää tulee joka vuosi yksi vuosi lisää, joten parempaa ei ehkä ole odotettavissa, ellei sitten ole kyse jostakin tunnetusta taudista jota voi hoitaa. kuten esimerkiksi lihasreuma.


    • Anonyymi

      tuliko otettua piikkejä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4502
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      122
      4177
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      45
      4152
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      180
      3391
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      60
      2663
    6. 185
      2655
    7. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2597
    8. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2582
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2469
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2132
    Aihe