Jalat kuin rautakanget . kipu voimakkain liikkeelle lähteissä jne.

Anonyymi-ap

Ennen pyöräilin pitkiä matkoja, jalkalihakset olivat muita lihaksia voimakkaimmat. Nyt tuntuu kuin pienikin työ rikkoisi nivelet, lihakset tai niiden kiinnitykset Ainakin näin tekee pitkäkestoinen staattinen työ tai lyhyen aikaa mutta erityistä voimaa vaativat työliikkeet, jos siis työliikkeitä suoritetaan kivusta välittämättä rikkoutuu pitkäksi aikaa kaikki yleisesti työn vaatimat nivelet, nivelsiteet ja lihakset. MISTÄ VOI OLLA KYSE. Em. tilanteita alkoi syntyä mielestäni melko lyhyellä aikavälillä, ainakin kivut muuttuivat niin pahaksi, että pelkään joutuvani käyttämään liikkuessa apuvälineitä ja karttamaan kaikkea työtä.

4

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloitin ennen sanalla! Eli et mies/ nais muistiin ole pyöräillyt?Minäkä lajon aloitakin pitkän tauon jälkeen aloita rauhalisesti ja lyhyitä matkoja ensin.Huono kuntoiselle mitä olet on lukuisia ohjeita netissä. Laitat hakuun netti vaan jotain kuntoilu tai pyöräilyn aloitus huonokuntoiselle.Saat asiantunevaa ohjeistysta. Jos tupakoit ja kaljoittelet et liiku,ravintosi sitä tätä ylipainon kanssa kuntosi on: Nolla.

    • Anonyymi

      Noi ohjeet on ihan hälläväliä. Jos olet huonossa kunnossa, niin keho kyllä ihan itsestään laittaa stopin.

      • Anonyymi

        No odotin ihan lääketieteellisiä vastauksia ja vertaistukea. Minulla on steppari ja kuntopyörä ja vaikka pystyn pyöräileään laitteella hyvin, en edes pääse oikean pyörän satulaan, kun jäykkyys estää. Epäilen jotakin tiettyä tunnettua sairautta, johon voisi olla lääkityskin. Pulssini ei nouse kovallakaan rasituksella kovin korkeaksi ja palautuu nopeasti, eli siitä ei ole kyse. Takana olevassa elämässäni olen satuttanut tapaturmaisesti selkäni, minulla on selkärankareumalle altistava kudostyyppi ja toisessa polvessa on todettu nivelrikko ja toinen nilkka taas on nyrjähdellyt keskiverto- ihmistä useimmin. En juo, en polta enkä käytä huumeita. Ikää tulee joka vuosi yksi vuosi lisää, joten parempaa ei ehkä ole odotettavissa, ellei sitten ole kyse jostakin tunnetusta taudista jota voi hoitaa. kuten esimerkiksi lihasreuma.


    • Anonyymi

      tuliko otettua piikkejä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      133
      2686
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      256
      2254
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      17
      1383
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1042
    5. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      993
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      91
      970
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      882
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      52
      774
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      731
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      274
      716
    Aihe