HELSINGIN Sanomat tavoittaa viikon aikana lähes kaksi miljoonaa lukijaa, kertoo tuore Kansallinen mediatutkimus. Kokonaistavoittavuus kasvoi viikkotasolla tarkasteltuna kolme prosenttia viime vuodesta ja oli nyt 1,95 miljoonaa.
Kokonaistavoittavuus kuvaa painetun lehden ja sen eri digitaalisten versioiden yhdessä tavoittamia henkilöitä.
Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Kaius Niemi sanoo luvun kertovan lehden merkityksestä suurelle osalle suomalaisia.
”Kokonaistavoittavuus on tärkeä merkki siitä, että Helsingin Sanomien puoleen käännytään tällaisena aikana, jolloin uutiset ovat tärkeitä ja koskettavat meitä kaikkia suomalaisia syvästi, kuten pandemia tai Venäjän hyökkäyssota ovat tehneet”, sanoo Niemi.
PÄIVITTÄIN Helsingin Sanomien digi-sisältöjä sekä painettua lehteä lukee 1,26 miljoonaa ihmistä. Määrä kasvoi edellisvuodesta noin neljä prosenttia.
Helsingin Sanomien painetulla lehdellä ja digitaalisella näköislehdellä on keskimäärin 701 000 lukijaa, kun viime vuonna lukijamäärä oli 716 000.
”Tilaajat ja lukijat ovat merkityksellisiä riippumatta siitä, miten kukin Hesaria lukee ja mistä kanavista”, Niemi sanoo.
Yhä useampi lukija lukee Hesarin sisältöjä useita kertoja päivässä.
”HS ei ole enää pitkään aikaan ollut vain aamun media. Olemme läsnä kaikkina vuorokauden aikoina”, kertoo Niemi.
Vaikka kasvu tulee digitaalisista sisällöistä, Helsingin Sanomat kehittää Niemen mukaan jatkuvasti myös painettuja sisältöjään.
Helsingin Sanomien kokonaistavoittavuuden peitto pääkaupunkiseudulla kasvoi. Peittoprosentti oli nyt 77, kun se viime vuoden tutkimuksessa oli 74. Peitto kertoo, kuinka monta prosenttia lehti tavoittaa tarkasteltavan kohderyhmän väestöstä.
Uudellamaalla Helsingin Sanomat tavoittaa 70 prosenttia väestöstä, kun viime vuonna osuus oli 69 prosenttia.
HESARIKO SUURIN JA KAUNEIN?
2
212
Vastaukset
- Anonyymi
hs on menneen talven lumia ja ihan oma syy
- Anonyymi
Hesari on laatumediamme YKKÖNEN ja pysyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83122904Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1972796Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy522401Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1661474Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171182Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481166- 58853
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j13834- 19789
- 77774