Olen vuosia pyrkinyt eroon alkoholista siinä onnistumatta. Monesti yritykset kaatuu siihen, että yritän laittaa kaikki asiat kuntoon. Mitä olette mieltä, että kannattaako tupakointi lopettaa samaan aikaan alkoholin rinnalla vai myöhemmin?
Ensimmäiset asiat ensimmäiseksikö?
2
276
Vastaukset
- Anonyymi
Hiljaa hyvää tulee. On hyvä että molemmista haluat eroon.
Olen ymmärtänyt että kännissä sortuu helposti tupakkaan vaikka yrittäisi päästä siitä eroon.
En osaa kertoa kuinka olisi parasta toimia tapauksessasi. Itse valmistautuisin vuoden vaihteeseen mennessä henkisesti muutokseen ja laittaisin kummatkin syrjään, kerralla. Miettisin hyvän, sopivan ajankohdan missä ei stressiä muiden asioiden takia.
Toimi sen mukaan mikä sinusta tuntuu hyvältä eläkä lannistu jos lipsahdat, jatka vain siitä mihin jäit eläkä anna periksi.
Mietin pitäisikö sinun hakea apua ja tukea terveydenhuollosta. Mieti valmiiksi muitakin tavoitettasi tukevia asioita avuksesi.
Tsemppiä! Vaivannäkösi palkitaan aivan varmasti. Ihminen pystyy halutessaan paljoon, alkoholistikin raitistumaan!
Mutta vain ollessaan tosissaan. Keskittymällä ilman alkoa oloon, asioiden laittamiseen tärkeysjärjestykseen. Ei pidä vilkuille sivulle eikä yrittää kerralla muuta; olla vain ilman alkoa vaikka maa repeäisi. Antaa muiden asioiden mennä niin kuin menevät. Alkotta olemisessa saattaa tulla alkuvaiheessa "raittiushumala" - on innoissaan raittiudestaan ja haluaa raitistaa kaikki muutkin - antaa senkin mennä ohi.
Voi tulla, ja tulee heikkouden hetkiä. Ne pitää ennakoida eikä antaa periksi. Parisen vuotta saattaa mennä ennen kuin viinapirun ote kirpoaa ja elämä avautuu alkokeskeisyydestä avaruudeksi. Etyylialkoholi muuttuu huomaamatta kemialliseksi kaavaksi muiden sellaisten joukkoon, ei ole juomisen tarvetta eikä taistelua enää. On vapaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20713247
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122108Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes931159- 1141085
- 221050
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?37981Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30842Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80668Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80653- 63623