Kauanko vanhaa vuokrasopimusta kannattaa säilyttää?

Anonyymi-ap

Kuinka kauan kannattaa säilyttää vanhaa vuokrasopimusta, joka on jo irtisanottu? Sama kysymys koskee toki myös sitä irtisanomisilmoitustakin.

Vanhoja papereita siivotessa tullut vastaan vuokrasoppareita, jotka jo aikapäivät sitten irtisanottu ja päättyneet. Onko mitään järkeä säilöä enää tällaisia papereita vai voiko ne surutta heittää jo menemään?

Hävittämistä estää pelko siitä, että entinen vuokranantaja alkaisi perimään jälkikäteen jotain kuluja tai jopa väittäisi, ettei asunto ollut irtisanottu ja perii "maksamattomia vuokria". Tämä skenaario kohdallani aika epätodennäköinen, koska vuokrasoppareiden päättymisestä enemmän kuin 3 vuotta (se velan vanheneminen) eikä tähän päivään mennessä ex-vuokranantajista ole kuulunut mitään.

5

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja aikanaan tietysti siis maksoin vuokrani aina ajallaan. Unohdin sen mainita aloituksessa.

    • Anonyymi

      Mä olen pyrkinyt säilyttämään kaikki sopimukset ja maksetut laskut ihan varmuuden vuoksi. Juuri katsoin laskuarkistoani ja huomasin, että vanhin tallessa oleva lasku on keväältä 2005. Nykyään kuitenkin kaikki laskut tulevat sähköisesti ja olenkin miettinyt, että pitäisiköhän nuo lippulappuset jo heittää pois.

      Voithan sinä muuten vaikka skannata sen vuokrasopimuksen ja tallentaa koneelle tai lähettää sähköpostiin. Tai sitten otat siitä kuvan. Sen jälkeen heität sen sopimuksen pois jos et halua säilyttää.

    • Anonyymi

      Kannattaa säilyttää kaikki vuokranmaksukuitit. Silloin tietää, että omistaa jotain.

    • Anonyymi

      Vuokrasopimukset kannattaa säilyttää. Vuokrakuittien osalta riittää kun viimeisen 5 vuoden ajalta on tallessa. Minulle on opetettu,että vuokrakuitit pitää säilyttää 5 vuoden ajalta. Muiden laskujen kuitit vuoden ajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      109
      10739
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      255
      4636
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4009
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      175
      3490
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      78
      3319
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      78
      3117
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      37
      3037
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2550
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      67
      1805
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      178
      1637
    Aihe