Yhä hyytävämpää menoa

Anonyymi-ap

17

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitäkö se olikin ? "Kaikkia ei laiteta tasaisesti sotimaan, vaan erityisesti ne,
      jotka askarruttavat hallintoa. Se täyttää puhdistamisen lähtökohdat."

      • Anonyymi

        "Kielitoimiston sanakirjan mukaan puhdistuksella tarkoitetaan ”poliittisten vastustajien, toisinajattelijoiden tai muiden vallanpitäjille epämieluisien henkilöiden eliminoimista”.

        Puhdistus voi olla myös vallassa olevien näkökulmasta ei-toivottujen henkilöiden sivuun siirtämistä politiikasta, vangitsemista tai karkottamista.

        Etnisellä puhdistuksella taas tarkoitetaan johonkin kansanryhmään tai vähemmistöön kuuluvien ihmisten laajamittaista surmaamista tai karkottamista."

        Jänniä kuolemia on myös ollut hiljattain venäjällä. Toisinajattelijat ja poliittiset vastustajat eliminoidaan. Tappamisen kulttuuri toimii Venäjällä valtonjohdosta asti.


    • Anonyymi

      Putleria ei sitten turhaan verrattukaan Hitleriin ja Staliniin.

    • Anonyymi

      Järkyttävää. Järkyttäviä on venäläisten krematoriovaunutkin rintamalla.
      Onko tarkoitus hävittää "turhan joukon" tuhkat Ukrainan pelloille ?

    • Anonyymi

      "Aaltolan mukaan Venäjä pyrkii osittaisen liikekannallepanon aikana käskemään rintamalle esimerkiksi vähemmistökansoja, erityisesti Krimin tataareja.

      – Eli vanha imperialistinen ajatus siitä, että tykinruoaksi kelpaavat ne, joita ei arvosteta yhteiskunnallisesti korkealle. Samalla muu poliittisesti epäkelvoksi katsottu väestönosa, kuten opposition edustajat, laitetaan asevoimien uudelleenkoulutukseen, Aaltola avaa näkemyksiään Ilta-Sanomille."

    • Anonyymi

      Stalinin menetelmät Putinin käytössä.

    • Anonyymi

      Osittainen liikekannallepano tarkoittaakin siis
      "valinnaista" liikekannallepanoa,
      "epäkelpo" aines, vangit, psykiatriset potilaat,
      oppositio, toisinajattelijat yms.

      syötetään tykinruoaksi.

    • Anonyymi

      Putin apinoi ihailemansa Stalinin tekoja.

      • Anonyymi

        Sitä en usko. Eivät poliitikot ihaile kuten tavikset täällä listalla
        Mutta Putin halusi suurmieheksi Venäjän historiaan
        ja tämä oli viimeinen hetki iän takia

        Tästä on paljon tietoa mutta en viitsi tuhlata aikaani tänne kirjoittamiseen
        kirjoitan alle vähän


    • Anonyymi

      Tässä on pieni hiljainen hetki kun porukka lähtee syömään niin pörssi hiljenee
      aamunousun jälkeen

      Heinäkuussa 2021 Putin oli kirjoittanut 7000 sanaa pitkän omatekoisen hörhöjulkaisun historiasta jossa Ukrainaa ei ole olemassa ilman Venäjää

      Ukrainasta oli tullut Putinin vainoharhaisuuden päähänpinttymä

      Se oli hälytysmerkki ja Biden lähetti välittömästi elokuussa 60 miljoonalla dollarila sotatarvikkeita Ukrainaan

    • Anonyymi

      Biden keräsi ympärileen kaikki Putinia ikänsä tutkineet tiedustelun akateemiset tutkijat ja keskuteli heidän kanssaan

      Lopputulos, päähänpinttymä Ukrainasta on Putinin päässä

      Merkelin Macronin Johnsonin ja Putinin iän ongelmien takia hyökkäys tulee nyt ja pakko talvella että maanpinta kestää panssareita siis keväällä 2022
      tämä siis tieto elo-syyskuussa 2021

    • Anonyymi

      Ovaalihuoneessa kokoontui lokakuussa 2021 hyvin suljettu piiri tiedustelua ja tapasi Bidenin Heillä oli vakooja-satellitti-puhelinkuuntelu-tiedot siitä, miten Putin suunnittelee hyökkäystä. Koko loppusyksy oli pidetty kokouksia Ukraina-aiheesta mutta nyt oli pöydät täynnä vakoilumateriaali. Kartat levitettiin Bidenin pöydälle ja hänelle kerrottiin lokakuussa 2021 sodan kulku

    • Anonyymi

      Putinin tarkoituksena on ajaa kahdella kiilallla idästä ja lännestä Kiovan
      ohi talvella jolloin tankit pystyvät ajamaan
      Spetsnaz-erikoisjoukko ottaa Zelenskyin kiinni tappaa ja valitaan venäjämielinen hallinto, joka on vallassa noin neljän päivän kuluttua aloituksesta

    • Anonyymi

      Putin ei hyökkää pelkää Natoa vaan hyökkäys on pansavistinen imperialismin tavoittelu

      Mitä siis Suomen pitää tehdä
      venäläisyys teboil rosatom helsingintelakka långvikiin kylpylä khljääkiekko venjänkieli venäjänturistit kaksoiskansalaisuudet jne
      pois Suomesta niin tilanne täällä rauhoittuu

      Puola on etääntynyt loistavasti slaaviaisuudesta poistanut kyriliset kirjaimet ja ryssänkirkon eli siihen malliin

      Kaikki venäläiseteivät olevastuussa syntyperäeiratkaise jne on hölötystä
      Putin on sanonut että ratkaisee ja sen jälkeen tulee uusi Putin joka sanoo saman

    • Anonyymi

      Historia toistaa itseään.

      "Valtiotieteen tohtori, kirjailija Jukka Tarkka toteaa:

      – Seitsemäntoista vuotta sitten (Vladimir) Putin kauhisteli tuskissaan, että Neuvostoliiton romahtaminen 1991 oli ”vuosisadan suurin geopoliittinen katastrofi”, Tarkka kirjoittaa.

      – Tämä voi toistua lähiviikkoina, mutta putinnistisen Venäjän federaation lyyhistyminen ei olisi meidän vuosisatamme suurin katastrofi. Se merkitsisi vain, että sama uudestaan."

      Verkkouutiset

      • Anonyymi

        Putinin suuruudenhulluus ja vallanhimo on niin suurta, että hän on "sokeutunut".
        Hänelle ei merkitse Venäjä valtiona tai sen kansa mitään.
        Toivon mukaan Putin joskus ehtisi tulla tajuamaan sen karmaisevan totuuden,
        että hän on aiheuttanut N:L:n romahtamisen jälkeen Venäjän romahtamisen.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5740
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4707
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4182
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      64
      3694
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3661
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3371
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      83
      3360
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      64
      3213
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2890
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2581
    Aihe