vetokoukun sähköt - hard way

Anonyymi-ap

Vetokoukun asentamisen jälkeen oli aika vetää sähköt, perinteinen 7 piikkinen pistoke. Ajattelin helppo homma. Puskuri irti helposti. Vetokoukku paikalleen helposti, pulttipaikat valmiina ja ei syöpyneet.
Huomasin että vetokoukun mukana tullut johto oli ns. katkottua mallia ja johtojen väritkin vähän mitä sattuu.
Ajattelin enpähän osta johtorajaa , yli 20 eur kuitenkin.
Aloin aukomaan vetokoukun pistokeliitäntää. Mutterit jumissa. Ajattelin helppo homma kunnolla crc ja lämpöä. Ei auennut. Odotin yön yli. Ei auennut. Halkaisin mutterit. Aukesi. Hapettumaa oli ja putsattiin. Aloin googlettelee sähkökytkentöjä ja automerkkikohtaisia ohjeita. Ei löytynyt tähän autoon. Aloin mittailla vastuksia ja resistenssejä. Takavalojen liitokset hapettuneita. Crc.tä. Mittailu alkoi sujua ja sain jo valot kytkettyä. Vilkkujen ja jarruvalojen liitäntöjen etsintään takavaloista menikin aikaa. Lopulta mittasin polttimon päästä resistenssit ja etsin mistä löytyy läpireitti. Löyty monesta kohtaa. 1 sulake paloi ja sitten sain loputkin koukun johdot liitettyä takavaloihin. Sumuvalon jätin suosiolla pois ei sitä oikeasti tarvitse peräkärryssä.
Lopuksi puskuri paikalleen melko homma mutta tuo dyi-johtosarja oli 5 cm nafti ja jouduin jatkaa sitä mutta onneksi vain 1 johtoa.
Hard way meni se näinkin työpäivän jälkeen kahtena iltana.

4

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pistoke on kylläkin perävaunussa ja pistorasia vetoautossa. Jos käytät jarrullista perävaunua katsastuksessa, olisi kyllä aiheellista kytkeä se takasumuvalon pinnikin. Nimittäin katsastuksessa tarkastetaan myöskin valot ja takasumuvalonkin on toimittava myös perävaunussa, jos sellainen siihen on asennettu. Takasumuvalo on ollut pakollinen varuste kaikissa (myös jarruttomissa) uutena käyttöönotetuissa perävaunuissa vuodesta 1993 alkaen.

      • Anonyymi

        Mulla on 2004 omavalmiste traileri . Rekisteröintikatsastuksessa piti olla takasumuvalo , mutta sen ei tarvinut palaa . 9 napaisessa pistokkeessa ei ole paikkaa sumuvalolle . Katsastuksessa tuli huomautus , kun valo ei palanut .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on 2004 omavalmiste traileri . Rekisteröintikatsastuksessa piti olla takasumuvalo , mutta sen ei tarvinut palaa . 9 napaisessa pistokkeessa ei ole paikkaa sumuvalolle . Katsastuksessa tuli huomautus , kun valo ei palanut .

        9-napaista pistoketta ei ole olemassakaan. Mutta jos tarkoitit perinteistä 7-napaista pistoketta, niin siinä on pinni numero 2 varattu takasumuvalolle.


    • Anonyymi

      Tein itse ja säästin . Kotkaten koti kauniiksi .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe