Ihanat kuulolaitteet!

Anonyymi-ap

Pari päivää olleet kuulolaitteet korvissa. Molemmissa korvissa siis Oticonin kuulokoneet. Täytyy kyllä sanoa, että aivan loistavat kapineet. Meinasi tulla tippa linssiin kun laitteet ensikerran korvani taakse laitettiin. Oman ääneni kuuleminen kuulostaa kyllä tosi oudolta, vähän kuin mikrofooniin puhuisi, mutta siihen kuulemma tottuu... Työskentelen hoitoalalla vanhusten parissa, joten laitteista on kyllä tosi iso apu, kun kommunikoin ikäihmisten kanssa. Olen myös koulussa ja se olikin oikeastaan se syy, miksi alunperin kuulotestiin hakeuduin. Oli tosi vaikea välillä kuunnella opetusta, varsinkin kun luennon pitäjillä oli aina maskit päässä. Toinen iso ero, mitä olen huomannut on, kun katsoo televisiota, niin ääntä ei tarvitse juurikaan olla siihen verrattuna, mitä se esim. pari päivää sitten oli. Kojeesata on myös helppo säätää matkapuhelimen avulla mieluisan tason millä haluaa ympäristöä kuulla. Tosiaan, vasta pari päivä koneiden käyttöä takana, mutta pois en antaisi vaikka pyydettäisiin. Minua vaivaa myös molempien korvien tinnitus, mutta laitteesta on myös siihen iso apu. Se katsokaas voimistaa ympäristön ääntä, niin korvien soimista ei enää kuule, eli hermot lepää myös sen suhteen... Jos jollakin on kysymyksiä kuulolaitteista, niin vastaan mielelläni, näin parin päivän kokemuksella😁

4

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi olkoon! Olet toiminut järkevästi hakeutuessasi kuulotutkimuksiin.

      Itselläni oli suunnilleen samanlainen kokemus, kun sain ensimmäiset kuulokojeeni. Oli ihanaa tuntea olevansa elämässä täysillä mukana ja helpottavaa, kun pystyi helposti keskustelemaan ihmisten kanssa. Nyt minulla on jo toiset kuulokojeet. Joka päivä olen onnellinen pistäessäni ne korviini.

      Siinä mielessä elämme hyvinvointivaltiossa, että jokainen kuulokojeita tarvitseva saa ne maksutta julkisen terveydenhuollon kautta.

    • Anonyymi

      Saako HUS kuulokeskuksen kautta hyvän kuulolaitteen lievään kuulon alenemaan vai suoraan omalla rahalla ostamaan alan liikkeestä?

      • Anonyymi

        Hyvin vähäiseen kuulon alenemaan ei maksuttomia kuulokojeita saa. Joku raja on olemassa, mutta kuulontutkimuksessa selviää kyllä ylitätkö vai alitatko rajan.

        Kuulokeskusten kautta saatavat kojeet korjaavat kuulon hyvälle tasolle, ovat miellyttävät pitää ja maksuttomat. Kannattaa käyttää hyväkseen, jos tarvetta on. Paristot on hankittava itse.


    • Anonyymi

      Kyllä Hus antaa hyvät kuulokojeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      3347
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1740
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1721
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1661
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1392
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1322
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1299
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1085
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1033
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      984
    Aihe