Uusi Suomi 410 vene rannassa ja mietinnöt sähkömoottorin koosta. Riitääkö 30 Minnkota vai kannattaako ottaa suosiolla suurempi? Polttomoottoria en ota järven kivisyyden ja aiheutuvan melun takia.
Akku ei ole rajoittava (110 Ah). Käyttö pienellä järvellä uistelu ja ajelu aurinkoisina päivinä :0)
Sähkömoottori Suomi 410
3
7471
Vastaukset
- olisikaan
sen parempi.Voi heittää vaikka vaaput perään.Pikkujärvelä sähkömoottori on ihan passeli.Varaa airot mukaan varmuuden vuoksi.
- Sirius
Min Kota 30 . Ohjeessa on annettu aika kuinka kauan kone "pelaa" eri vaihteilla. Ts virta (kaasu) täysillä kesto esim 2 h, varttikaasulla 6h. Akkuna suositeltiin muistaakseni 100 Ah/12v.
Paljonko on nopeus milläkin alueella onkin toinen asia joka selviää vain kokeilemalla eri kuormilla.
Itse asiassa asiasta tehdään ehkä vaikeammmantuntuinen kuin se todellisuudessa onkaan. Samat säännöt on polttomoottorillakin , ajettaessa ´pienellä syötöllä voidaan litraa kuluttaa ajassa kauemmin kuin täydllä kaasulla.
Uskollan antaa uudelle s-koneelle ja akulle/100 Ah
ohjeen ko veneellä liikuttaessa max aika 3 h. Eli kun olet edennyt 1,5 h aloita paluumatka. Ja tietenkin Moottorikelkkamiehet ottavat talvella sukset ja kännykän mukaan. Veneilijät airota ja kännykän. Ps uskon että järvialueella s-moottorit lyövät itsensä läpi 2-3 vuoden kuluessa.- ---
Kävin tänään kokeilemassa alkuviikosta ostamaani Minn Kota Endura 30 moottoria. Veneenä oli tasaperänen noin 4,5m lasikuituvene. Akkuna oli vanha 88Ah starttiakku joka sattui löytymään nurkista. Moottorista jäi tosi hyvä kuva, ei ollut turha ostos. Testi ajo kesti tunnin, vauhti oli ripeää soutu vauhtia. Täytyy ostataa vielä kunnon akku. Moottoria voin suositella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64165Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952293Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J61989Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38861- 47854
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186850- 34821
- 36776
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119775Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772