Kiinalaisetkin etsivät vain vikoja populismin silmin, jättäen tosiasiat huomioimatta tahallaan, Putin syöttää samaa.
Kyllä kiinalaiset ymmärtää mikä on totta mutta kansalle annetaan kuva kuinka meillä ja miten heillä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009101700.html
pe
Kyllä kiinalaiset ymmärtää mikä on totta mutta kansalle annetaan kuva kuinka meillä ja miten heillä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009101700.html
pe
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kiina ei ole ihmisoikeusvaltio, enpä osaa sanoa ymmärtävätkö yli miljardi
kiinalaista mikä on totta,
mutta valtionjohdon propaganda kiinalaisille on Putinin tyylistä,
kiinalaiseksi "normaalia",
omaa valtiota kehuvaa ja EU:ta ja Yhdysvaltoja väheksyvää:
"Kiinan oma kansa saa kuvan Euroopasta epävakaana paikkana ja demokratiasta linkuttavana systeeminä, mikä saa Kiinan tuntumaan siinä rinnalla paremmalta."
HS-artikkelin kirjoittaja Mari Mari Manninen on kirjoittanut sujuvalukuisia
kirjoja Kiinasta, voin suositella esimerkiksi tätä.
https://www.adlibris.com/fi/e-kirja/kiinalainen-juttu-9789523004702
Supo huolestui vakoiluriskistä korkeakouluissa – kiinalaisista tuli isoin ulkomaalaisten opiskelijoiden ryhmä eri yliopistoissa
https://yle.fi/uutiset/3-12155872
Yliopistot Kiinan armeijan asialla
https://areena.yle.fi/1-50979206
Nuo artikkelit tulivat mieleen.
On syytäkin huolestua.
Kiinassa on vielä surkeammat ihmisoikeudet kuin Venäjällä.
Kiina on niitä harvoja maita, jossa ihmisiä edelleen teloitetaan,
siten saadaan kansa pysymään uskollisena puolueelle.
Kiina on soluttautunut joka kolkkaan, Suomeenkin.
https://yle.fi/uutiset/3-11246365
Mielenkiintoinen artikkeli, perussuomalaisissa toimii kiinalaistaustainen yrittäjä, jolta löytyy yhteyksiä Kiinan kommunistisen puolueen vaikuttamiskoneistoon,
Suojelupoliisi varoittaa Kiinan tiedustelusta
https://suomenkuvalehti.fi/kotimaa/suojelupoliisi-kiinan-tiedustelusta-suomessa-vieraanvaraisia-kutsuja-seminaareihin-tutkimusrahoitusta-investointeja/?shared=1112477-9c8a8801-10
Siltihän Niikko alkanut vaikuttaa kiinalais/putinilta. Puoleen imago muuttumassa ja kallistumassa itämaiseksi siis kansainvälistyminen, Orbanin ihannointi ei enään riitä.
Salin äärioikeassa jos puolue pysyy voimissaan on edustajiat muuttumassa Maolaisiksi, kun vasempi laita tummuu niin oikealla silmät katsoo ahdistuneesti vinosilmin.
Tämä aloitus pitäisi poistaa, kun siinä viitataan halventavasti kiinalaisten ulkonäköön.
Mielensäpahoittaja pahoitti mielensä toisten puolesta.
Mistä tiedät vaikka olisi kiinalainen joka pahoitti mielensä.
Rasistinen aloitus. Poistoon.
Rasismiksi saa vaikka ruisleivästä kirjoittamisen, jos oikein haluaa. Moni kuvittelee rasismiksi paljonkin asioita, jotka lopulta eivät rasismia edes ole.
Sekin katsottiin palstalla rasismiksi kun joku kyseli miksi eräs n-kirjaimella alkava sana on tullut niin kielletyksi. Hassua kyllä.
Mihis rotuerotteluun se pertikki on ryhtynyt ihmisten silmien mallin perusteella.
En erottele ihonväriä en rotuja, niitä jotka hallitsevat näitä tyrannin tavoin, aika monta valtiota niitä luettelematta löytyy.
Suomeen on vaikea nousta sellainen hallitsija, voisitteko ajatella äärioikeistolaista joka ottaisi tiedoitusvälineet omaan käyttöön, persut vihaa yleä kun eivät voi käyttää sitä omaan tarkoitukseen kuten Orban käyttää unkarissa.
Pertikki
Et ihonväriä, mutta silmien mallin mukaan erottelet. Ei sen parempi. Rasismia sekin.
Persujen esikuva ja ihanne Trump on näyttänyt mallia koko maailmalle.
Sehän kutsui kiinalaisia 'kiilusilmiksi'. Tai niin hänen sanomansa käännettiin
suomeksi julkisuudessa. Mitä Trupm lie alunperin sanonut,
vinosilmä vai kiilusilmä ?
Jos se hyväksytään maailman mahtavimman valtion, Yhdysvaltain presidentiltä täytyyhän sen olla hyväksyttävä sanonta, vai mitä mieltä olette, persut ?
Jotkut uskovat Trumpin olevan persujen esikuva. Toiset luulevat Venäjän olevan persujen ystävä. Jotkut taas pitävät Kiinaa perusjen liittolaisena. Aika paljon on eri legendoja persujen suhteen.
Kaikki epämiellyttävät ovat persujen kannattajien ihanteita.
Tottahan pertikin on mentävä mukaan kaikkeen mitä Trump sanoo.
Taitaa olla persu.
Sulla viiraa pahasti. Ajattelussasi ei ole mitään logiikkaa,
mutta sehän on hölöholopersulle tyypillistä.