Puuhella / leivinuuni toiminta

Anonyymi-ap

Kysyisin puuhella / leivinuuni toiminnasta.
Kyseessä on tiilimuurattu, ilmeisesti varaava kokonaisuus.
Puuhellan luukku ja sen tuhkaluukku on edestä katsottuna vasemmassa yläkulmassa ja leivinuuni puolestaan keskellä. Leivinuunin puolella ei ole tuhkaluukkua.
Uunin vasemmalla sivulla on kaksi peltiä päällekkäin neljän tiilenmitan korkeuserolla. Lisäksi hormissa on pelti eli uuniin liittyy yhteensä kolme peltiä.
Kysymyksiä:
1. Mitä ovat nämä kaksi uunin sivussa olevaa päällekkäistä peltiä (huom. näiden lisäksi on vielä hormipelti hormissa)?
2. Miten uunia tulee lämmittää (peltien asento), että se on varaava ?
3. Onko uuni varaava sekä puuhellan että leivinuunin puolelta lämmittäessä?

2

1031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa tähystää taskulampulla ja kokeilla kynttilällä. Voi olla, että tuossa on esimerkiksi "kesäpelti", jolloin hellan savukaasut saa suoraan piippuun. Mutta leivinuunissa on useimmiten savun, ja hiilten, pudotus alakanavaan. Eli veikkaisin, että alempi pelti on leivinuunin pohjatason alapuolella ja erottaa leivinuunin savukanavista. Savuliittymä on leivinuunin jummassa kummassa takanurkassa.

      • Anonyymi

        Kyllä, alempi pelti on leivinuunin alapohjaa alempana, ja ylempi pelti puolestaan puuhellan luukun alapinnan tasolla. Leivinuunissa savukaasut lähtevät vasemmalle eli tuonne peltien suuntaan. Ymmärsinkö oikein, että ylempi pelti voisi ns. kesäpelti? Entä mikä olisi alemman pellin käyttötarkoitus?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      211
      15079
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      127
      10520
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      120
      10097
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9341
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9172
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7059
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6935
    8. 182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      169
      6176
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5598
    Aihe