Miten vuoden 2005 viestiketjuja nousee etusivulle ilman uusia viestejä?

Anonyymi-ap

😱 Yli 17 vuotta sitten kirjoitettuja seurakutsuja vilisee edelleen?
Kutsussa mainittu liikekkin on muuttunut sen jälkeen radikaalisti, Suomen ev.lut kirkon sisällä toimineesta herätysliikkeestä Ruotsista johdetuksi rekiteröitymättömäksi vapaakirkoksi.

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomattavaa: Muutos vapaakirkoksi tapahtui Suomen yhdistyksiä koskevien lakien vastaisesti, ilman asianmukaista äänestystä, joka toteutuakseen vaatisi 4/5 puoltoäänten enemmistön.

      Kuvaa hyvin liikettä johtavien henkilöiden suhtautumisen maamme lakeihin. Houruttiin "hengellisestä hallituksesta", jota mitkään lait eivät koske.

      No ... homma tuli kuntoon, kirkkomme yhteydessä toimimisen perinteitä jatkamaan perustettiin v. 2016 Esikoiset ry. Haasteita tulee lisää mm. Inkerin kirkon yhteyksien suhteen, Venäjän aloitettua hyökkäyssodan Ukrainaa vastaan. Lisäksi kirkkomme sisällä vaikuttavat ateistipiirit homokirkkoineen ja homovihkimisineen, aiheuttaa lisää haasteita koko ajan.

      Voittamista varten haasteet ovat, näinhän se on jokaisen yksityisenkin ihmisenkin elämässä. Ikääntyminen terveyshuolet etc. tuovat aina uusia haasteita, niin kauan kun me tässä saviruumiissa asumme. Usko ja luottamus Kristukseen, ja hänen kauttaa Jumalaan on voimanlähteenä haasteissa. Armahdetun ilo ja rauha sydämessä, luo kiitollisen ja turvallisen mielen, - kaikki on Jumalan kädessä.
      Hallelujaa, Jeesus on Herra.🙏✝️❤️😇

    • Anonyymi

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    • Anonyymi

      Päinvastoin kun fariseukset, me kristuksen seuraajat häneen uskovat toivomme ja rukoilemme että Kristuksen rakkaus ja Jumalan ansaitsematon armo saisi kohdata, koskettaa ja kasvattaa kaikkia kristittyjä, - heidän maallisista yhteisöistään riippumatta. Myös alussa mainittua yhteisöä.

      Kaikkien ihmisten syntien sovitukseksi on Jeesus kärsinyt kuollut ja vuodattanut pyhän verensä.

      Nämäkin temppuilut joita mainitsin, johtuvat liikkeen johdon hengellisestä ylpeydestä, vallanhimosta ja Jumalan sanan tuntemattomuudesta, varmaan myös peloista. Perinteen voimalla on ollut helppo johdattaa tapoihin ja tottumuksiin uskoneita, sosiaalisesti yhteisöön kiintyneitä, opillisesti rakentumattomia.
      Siksi johdon asema on tärkeä tällaisissa yhteisöissä, että johto pysyy seurakunnalle alamaisena, ja kuuliaisena Jumalan sanalle.

      Esikoislestadiolaisuuteen muodostui Raamatun oppien vastainen "hengellinen" hallitus, josta tuli (vallanhimoisten henkilöiden päästyä valtaan) tällainen diktaattorin tavoin liikettä johtava, erehtymätön ryhmä, liikkeen sisälle. 😢

    • Anonyymi

      Vai niin, että liikekkin on muuttunut ihan rekiteröitymättömäsi.
      No onhan se etten sanoisi, no huh huh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      120
      12469
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      67
      5084
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      156
      4434
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      466
      4218
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4118
    6. 73
      3764
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2813
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      22
      1698
    Aihe