Onko täällä muita, jotka reagoivat allergioihin lähes yksinomaan silmillä? Ovat jatkuvasti enemmän tai vähemmän punaiset, kuivat, kutisevat sekä välillä vetistävät. Joskus välissä vähän parempia aikoja, jolloinka silmät saattavat punoittaa voimakkaasti vain iltaisin. Nyt taas mennyt monta päivää silmät tomaatteina.
Maksoin viime vuonna viisi kertaa yksityisistä lääkärikäynneistä, mutta tuloksena oli vain erilaisia käsikauppalääkkeitä, kunnes totesivat ettei asialle vaan voi mitään. Oletteko onnistuneet saamaan apua mistään lääkekombosta tai ovatko nuo reseptillä saatavat allergialääkkeet oikeasti tehokkaampia? Tällä hetkellä menee Kestox 20mg tabletti ja Zaditen-tipat.
Silmät aina punaiset
3
536
Vastaukset
- Anonyymi
Itse käytän käsikauppa alergia tapletit kuin silmätippoina minulle parhaiten sopivana eri merkeistä on: BEPANHEN EYE: Säilöntä aineeton! Miten on vaihdatko usein tyynyliinasi? Siläkin on tekemistä silmien kuin kasvojen ihon kanssa. Pitää Vaihtaa useammin kuin lakanat! Sama milloin pesit tyynysi viimeksi tai ostit uuden tyynyn? Pesuaineet vaihdoin hajusteeton kuin huuhtelu aineen!Itse käytän nestemäistä hajusteton pesuaine. Kehon ja kasvojen pesuuIHAN LIV SAIPPUAA. Monessa nestemäisessä pesuainen keho hiukset on SILIKONIA.Pitää värin ainessa kuin tuoksun ja säilyvyyden: On ihmiselle iho silmät hiukset myrkkyä.Jos asut kerrostalo Ylensä ikunoiden ylä karmissa on rakoventiilit.Miloin putsasit niiden suodatin tai vaihdoit nihin uuden suodatin? Sylinen voi öytyä myös sieltä.Kuin kaikista edellä mainituista.Liesituletin vaikka feikki menen keskusilmaston sen ritilä on pestävä myös. Terv. Vanha mutsi 69v. luki häiriöinen,syy teksti vireeniKontula.Itä- Helsinki 94.
- Anonyymi
Ettei vaan silmien ärtymys johtuisi tietokoneen ja/tai puhelimen näyttöruudun liiallisesta tuijottelusta? Työelämässä ollessani jouduin käyttämään ainakin viimeiset 15 v. jatkuvasti silmätippoja koska silmiä kirveli ja lisäksi vesi vuoti silmistä norona ja töistä kotiin lähtiessäni oli jo näkökykin jonkin aikaa kateissa. Lääkäri sanoi tietokoneen ruudun tuijottelulla ja myös työpaikan koneellisella ilmastoinnilla on osansa asiassa ja ikääntyminenkin voi vaikuttaa, silmätippoja määräsi ja kehotti lisäämään taukoja siitä ruudun tuijottelussa. Nämä edellä mainitut silmäongelmat hävisivät minulta, kun jäin pois töistä ja eläkkeelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1545354
- 1125308
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h464982Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa302893Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252457- 432114
- 422049
- 231778
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na141544Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101486