Kellon viisareitten siirto

Anonyymi-ap

Talviaikaan siirtyminen sijoittuu joka vuosi lokakuun viimeiseen sunnuntaihin. Seuraavan kerran kellot siirretään talviaikaan 30.10.2022 kellon ollessa 04:00. Kelloja siirretään silloin yhdellä tunnilla taaksepäin eli klo 04:00 → 03:00.

Haittaako "ajan siirto" sinun "sisäistä kelloasi" ? Minua haittaa lievästi.
Huonounisena mietin esimerkiksi jonkun viikon ajan viisareitten siirron jälkeen,
mitä kello nyt "oikeasti" olisi, olisiko nyt "oikea" aika mennä nukkumaan.

23

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun sisäinen kello h a l u a a OLLA AINA KESÄ-AJASSA ,,,,,

      aina harmittaa kun kelloja syksyllä siirretään talviaikaan,

    • Anonyymi

      Kellojen siirto on eläkeläisen näkökulmasta turhaakin turhempaa. Miksi kelloja siirretään ? Siirretäänkö niitä koko maailmassa kaksi kertaa vuodessa ?

    • Anonyymi

      EU:ssa kai vaan.

    • Anonyymi

      Ei pahemmin haittaa , nuorena merellä useasti kellon siftaus .- Eläkeläisenä Never Mind :)
      Per-kel

    • Anonyymi

      Kiitos huomautit, olin asian unohtanut. Toisalta ei tuo kelojen siirtely elämäni muta .Kun ei enää työelämässä.Ehkä hieman valoisampaa aamut kun herään.Heräilen kello 5-6. Väillä aina lähes. Nukun yhtä soita 7 h kesä aika talviaika 8h.Heräämättä edes pisalle.Tänän jo kello taisi olla 4.Syy henkilö joka vie hautusmaa enen töihin lähtöä tulee hakemaan minut itä Helsinki alue kello 7 aikoihin. Vie vantaa Honkanumen hautausmaa.Vien 2kanervaa haudalle.Aikaa en voi valita itse. Koska hänen täytyy kiirehtiä töihin. En jaksa metro linja auto mennä.Poveni niverikko särkee pahasti.Aina kun sateet ja kostea sää.Periksi ei anneta. Mutta hyvää aikaa kaikille. Lämpimät ajatukseni myös. Kuin anteksi luki häiriöni teksi virheet. Mummo pian 70v. Itä Helsinki

    • Anonyymi

      Kellon siirto. Mitä on ajettu takaa kun kelloja on ryhdytty siirtämään.
      Helpoin tapa olisi ollut mennä aiemmin työhön ja lähteä aiemmin pois.
      Lapsikin olisi ymmärtänyt tehdä asian yksinkertaisesti ja jo 4 vuotias ymmärtää että kun lähtee aikaisemmin niin on myös aikaisemmin perillä.
      EU : virkamiehet eivät vain ymmärrä tätä yksinkertaista asiaa.

    • Anonyymi

      pittääkö niitä taas siirtää,,

    • Anonyymi

      Vissiin sunnuntaina.

    • Anonyymi

      Vuosien myötä, näin luonnostaan ei-aamuvirkkuna, normaalista ja alkuperäisestä talviajasta kesäikaan siirtyminen on alkanut rassata oiken reippaasti ja sekoittaa sisäisen rytmin.

      Komppaan 100%:sti tukijoita. Sisäiselle kellolle, hyvälle unirytmille, metabolismille, biologiselle kellolle, solutoiminnalle ja teveydelle aamun valo on todella tärkeää. Vastaavasti liika valo illalla on haitallista.

      "Unitutkija, tutkimusprofessori Timo Partosen mukaan kesäaika on epäterveellistä ja siksi siitä pitäisi luopua."

      - https://www.iltalehti.fi/terveys/a/2015032719370508

      "Kesäaikaan siirtymisellä karmeat seuraukset"

      "Kesäaikaan siirtymisellä voi olla vakavia vaikutuksia ihmisten terveyteen."

      - https://www.iltalehti.fi/terveys/a/2012032715378399

      ps. Karjatiloilla myös eläimet tressaantuvat kun niiden luontainen rytmi häiriintyy lypsyineen jne.

      • Anonyymi

        KESÄ-AIKA
        pitäisi olla AINA

        tavi-ajasta voistaisiin luolua kokonaan lopullisesti, ei ikinä enään talviaikaa,
        olen vahvasti tätä mieltä


      • Anonyymi kirjoitti:

        KESÄ-AIKA
        pitäisi olla AINA

        tavi-ajasta voistaisiin luolua kokonaan lopullisesti, ei ikinä enään talviaikaa,
        olen vahvasti tätä mieltä

        Eihän mitään talviaikaa ole kelloissa koskaan ollutkaan.
        On vain normaaliaika kuten nyt, mutta sitten siirretään kellot taas kesäaikaan ensi viikonloppuna aamu-unisten työssäkäyvien kiusaksi.

        Minulle eläkeläisenä on ihan yks hailee mitä kello näyttää. Aivan sama vaikka käännettäisiin päivät yöksi ja yöt päiväksi. Nukun silloin kun nukuttaa ja valvon silloin, kun ei huvita mennä nukkumaan. Näyttäköön kello mitä näyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KESÄ-AIKA
        pitäisi olla AINA

        tavi-ajasta voistaisiin luolua kokonaan lopullisesti, ei ikinä enään talviaikaa,
        olen vahvasti tätä mieltä

        Mielipiteitä ilman minkään asteista loogista perustelua.

        Se ns. talviaika on se normaali aika. Ensi sunnuntaina olemme jälleen kerran siirtymämässä poliittisesti pakotettuun ei-normaaliin aikaan.

        Pysyvä normaaliin aikaan palaaminen on terveydellisistä (-kin) syistä perusteltua, kuten edelläkin jo linkitin tutkijoidenkin kannanottoihin.

        Suomessa: "Jatkuvassa käytössä kesäaika on ollut vuodesta 1981 lähtien. Vuodesta 2002 kesäaikaan siirtymistä on säädellyt EU-direktiivi."

        Kesäaika: https://fi.wikipedia.org/wiki/Kesäaika#Haittoja


      • Anonyymi

        Just ! jatkuvaksi talvi aika ehdottomasti paras , mikä se oli ennenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielipiteitä ilman minkään asteista loogista perustelua.

        Se ns. talviaika on se normaali aika. Ensi sunnuntaina olemme jälleen kerran siirtymämässä poliittisesti pakotettuun ei-normaaliin aikaan.

        Pysyvä normaaliin aikaan palaaminen on terveydellisistä (-kin) syistä perusteltua, kuten edelläkin jo linkitin tutkijoidenkin kannanottoihin.

        Suomessa: "Jatkuvassa käytössä kesäaika on ollut vuodesta 1981 lähtien. Vuodesta 2002 kesäaikaan siirtymistä on säädellyt EU-direktiivi."

        Kesäaika: https://fi.wikipedia.org/wiki/Kesäaika#Haittoja

        En ymmärrä miksi muutenkin kaikki normaali on väännettävä mahdollisimman epänormaaliksi.
        Eikö ainakin saisi olla normaali kellonaika.


    • Anonyymi

      Kello on hyvä olla ajassa, että telkkariohjelmissa pysyy ajan tasalla :)
      Ja osaa mennä oikeaan aikaan hammaslääkäriin ja lääkäriin tms.
      Ei muuten niin väliä.

    • Anonyymi

      Tämä on turhaa jätetään vaan itsemme talviaikaan koska, illat ovat todella valoisia jo nyt ja se vaan pahenee eli työssä käyvän on mentävä kuitenkin nukkumaan klo 21-22.00 kuten koululaisenkin että pääsee 06;00 liikeelle..

    • Anonyymi

      Talvella on pimeätä ihan kellonajoista riippumatta, kesällä taas aurinko paistaa yöaikaankin. Käsittämätöntä, että kesäaikaan yhä siirrytään. Johan siitä oltiin luopumassa, mutta jokin stoppi tuli. Mikä?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kelloja pitäisi siirtää tai kääntää mutta minne siirrän tuollaisen ison seinäkellon tai miten käännän sitä, toimiiko se edes käännettynä nurin niskoin, heiluri ja kaikki?

      Mitä tulee kesä/talviaikaan niin oikeampi eli ns. normaaliaika olisi tämä talviaika jolloin aikamme on kesäaikaa lähempänä tosiaurinkoaikaa. Tosiaurinkoajan keskipäivä on silloin kun katsojan sijainnista nähtynä aurinko on korkeimmillaan taivaalla, mitä lähempänä käytetty kellonaika samalla on klo 12:00, sitä oikeammassa ajassa ollaan.
      Kun siirrytään kesäaikaan, kellomme eivät näytä enää lähellekään oikeata aikaa, heittoa tulee Suomessa yli tunti.

    • Anonyymi

      Mikä siinä mättää, ett kellonaikojen siirrosta ei päästä?
      Kukaan eikä mikään ei enää ole sen kannalla, mutta aina vaan tämä tehdään, Sekuntiakaan ei vuorokauden aika kuitenkaan muutu.
      Moni kärsii pitkään kesäaikaan siirtymisestä. Talviaika sopii meikäläisille paremmin.

    • Anonyymi

      Luulisi näiden ihmisten pitävän kesäaikaan siirtymisestä, joiden lempi vuodenaika on kesä.

      Itselleni ei ole koskaan tuottanut mitään ongelma kellojen siirto eli ihan sama siirretäänkö vai ei. Tunti sinne tai tänne.

    • Anonyymi

      Ei hätä tule kello kaulassa :)

      Gubbe 74

    • Anonyymi

      Viisareitten vääntäminen withuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      3060
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1147
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1132
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      51
      1025
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      987
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      858
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      837
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      771
    Aihe