Kohteessa yksin

Onko täällä muita jotka ovat ainoita siivoojia kohteessa? Miten jaksatte päivät puhumatta kenellekään vai jutteletteko asiakkaiden kanssa? Tuntuu välillä että itsellä pää hajoaa kun joka päivä on vain omien ajatusten kanssa ja suorittaa rutiinilla päivän hommat :/ Kerran jouduin ryntäämään ovesta ulos ennenaikojaan ja lähdin kotia kun meinasi tulla paniikkikohtaus.
14280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

jotkut puhuu ja mumisee itseksensä. Introverteille yksin touhuminen sopii paremmin.

Äänestä

Toiset kuuntelee radiota, tai musiikkia.

Äänestä

Työskentelen yksin, ja välillä saattaa työpäivän ainoa juttelu olla sitä, kun sanot jollekki huomenta.

Kyllä olisi mukavaa, kun olisi työkavereita, joiden kanssa jakaa tauot. Toisinaan kuitenkin saatan nauttia, kun hommat ovat omissa käsissä, riippuu ihan päivästä.

Äänestä
  • Joo ei se huomenien toivottaminen aina oikein lämmitä.. Itsekin tykkään kun ei kukaan hengitä niskaan ja saa tehdä hommat itsenäisesti, silti jos tulee esim. jotain ongelmaa niin ei ole ketään kenen kanssa jakaa asiaa :/

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Joo ei se huomenien toivottaminen aina oikein lämmitä.. Itsekin tykkään kun ei kukaan hengitä niskaan ja saa tehdä hommat itsenäisesti, silti jos tulee esim. jotain ongelmaa niin ei ole ketään kenen kanssa jakaa asiaa :/

    Juuri tuo onkin ongelmallista. Ei myöskään voi muita siivouksiin liittyviä juttuja jakaa.

    Äänestä

Tykkään tehdä töitä yksin, ei siihen muita tarvita. Ja sitäpaitsi, miten ihmeessä ehtisi työkaverin kanssa edes muutamaa sanaa vaihtaa, kun työtä lisätään koko ajan? Ei edes niitä ehdi tekemään.

Äänestä

Just parasta olla yksin.

Äänestä

Itse sain tarpeeksi kun vuosia sollilla siivosin. Muutama hassu kohde, ja tiesin miten paljon parempaan pystyn. Ei kun uutta kohti ja muutto muualle. Näkee mitä on koko päivä työ, ja miten isot siivous keskukset toimii ja tiimit, mutta myös sen miten kohdellaan uutta tekijää kuin orjaa. Toiset juoksuttaa nuorempia koko ajan, ja sen kerran kun erehdyt siitä sanomaan mitä on tasapuolinen kohtelu, heti mennään omia lisäämään ja pomolle laulamaan. Ei ihme jos henkisesti on loppu huonosta kohtelusta, ja alituinen käyttäminen ja turhasta nipotus syö vaikka ketä. Kyllä tämän alan maine ei parane, jos mitä sattuu pitää sietää. Alan epäkohdat huonot välineet ja nämä muut asiat on pahinta.

Äänestä
  • Totta :/ Tiedä sitten onko parempi olla yksin vai isommassa tiimissä.. Tuo kyttääminen tällä alalla on jotain aivan jäätävää.. Tuntuu että joka rakennuksesta löytyy aina se yksi joka raportoi eteenpäin.. Itsellä se on ollut milloin toinen siivooja, milloin aulahenkilö(!), milloin joku asiakas..

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Totta :/ Tiedä sitten onko parempi olla yksin vai isommassa tiimissä.. Tuo kyttääminen tällä alalla on jotain aivan jäätävää.. Tuntuu että joka rakennuksesta löytyy aina se yksi joka raportoi eteenpäin.. Itsellä se on ollut milloin toinen siivooja, milloin aulahenkilö(!), milloin joku asiakas..

    Pahinta on p.. työkaveri. Ei ihme jos mielenterveys kärsii.

    Äänestä

yksin mä vaan rappuja siivoilla saan. Eikö tuu kukaan mun kanssani jammailemaan.
ooon niiin yksin. Ihan niin yksin. oo-o-oooo. Jaksa en luuttua lattialta ylös nostaakaan.
Lähden lätkiiin.Mä lähden lätkiin. Ou haniiii. Mun rakas pieni pesusieni beibiii.
Ovesta ulos vaan. Vapauteen. Ulos lintuna lentämään . Saa jäädä rätit ämpäriin haisemaan.

Äänestä

Yksintyöskentely. Työskenteletkö tapaturma-alttiissa kohteessa? Eikö työsuojelu kuulu työnantajasi vastuulle?
Jos kohteessasi on ihmisiä, niin hyvä. En ymmärrä, miksi et silloin puhu, jos on muitakin ihmisiä.Huomenet? Kuulumiset? Taukorupatteluhetki.
Onhan siivoojan työ yksinäistä, jos on kohde jossa vain kaiut vastaavat, eli ei ketään. Mutta yksintyöskentely kohteessa ei pääsääntöisesti ole okei- pidä puhelin taskussa.
Kertaa tilanteet mitä voi sattua, ja tee toimintasuunnitelma. Ja olethan sopinut tarkistusviestin tai soiton keikan päätteeksi, että olet kunnossa.

Äänestä
  • Mikä taukorupatteluhetki? Kenen kanssa jos olet yksin? En edes siivoa kohdetta missä juurikaan kohtaisin ihmisiä, en siivoa toimistoja jne. Vai pitäisikö pyytää lupa että pääsee avaimella toimistoihin rupattelemaan ihmisten kanssa? Työturvallisuusesta viis ja esimiestä ei kuulu eikä näy. Ummet ja lammet luvataan mutta mitään ei tapahdu. -AP

    Äänestä

Mulla se on juurikin vaatimuksena, että haluna kohteen, jossa saa olla yksin koko päivän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko täällä muita jotka ovat ainoita siivoojia kohteessa? Miten jaksatte päivät puhumatta kenellekään vai jutteletteko asiakkaiden kanssa? Tuntuu välillä että itsellä pää hajoaa kun joka päivä on vain omien ajatusten kanssa ja suorittaa rutiinilla päivän hommat :/ Kerran jouduin ryntäämään ovesta ulos ennenaikojaan ja lähdin kotia kun meinasi tulla paniikkikohtaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu