Villi Pohjola

Seikkailu ja matkailuyritys Villi Pohjola oy vetäytyy Bombalta, kaksi vuotta sitten aloitettu toiminta ei vetänytkään väkeä, joten toiminta loppuu.
16958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Valtava hotellin laajennus Pielisen rantaan tyssäsi ja nyt vielä Villi Pohjola lähtee Bombalta on aika iso takaisku Nurmeksen matkailulle.

Äänestä
  • Ensin PKO hääsi Nevalaisen Jannen safarifirman pois kun sai villiä pohjolaa tilalle. Entäs nyt?

    Äänestä

Tajutkaa jo, ei Nurmeksessa menesty kuin alko ja kela!

1Äänestä
  • Alkon myyjät osa-aikaisia, joutaisi lopettaa koko myymälä, köytais vaikka Rautavaaralta ostamassa Pontikkaa?

    Äänestä

Matkailu on hyvässä kasvussa Nurmeksessa, mutta kun on näitä pikkuaivoisia päättäjiä sotkemassa kehitystä. Turistien ja paikallisten liikunnanharrastajien haluama ensilumen latukin on näille liikaa, jonka kulut ovat kuin itikan pissi itämeressä, jos vaikka Känkkäälän pohjattomaan kaivoon verrataan. Onkohan Känkkäälän katiskat kuinka täynnä kuhia, vai purkitetaanko maukkaita särkiä.

Äänestä

Tästäkin voimme syyttää putinia ja ukrainan sotaa😕

Äänestä
  • Hyvää mieltä ja avaruutta saapi turistit vanhan kaatopaikan rinteessä olevissa portaissa.turistit kävelee onnellisina vanhan paskan päällä😁

    1Äänestä

Onneksi meillä on vetovoimainen Jurttivaara!

Äänestä
  • Jurttivaaran vetovoimaisuutta lisätty tekemällä sinne pitzeria👍

    Äänestä

Pitseria syntyy näin, että ottaa vaikka K-kaupasta pakastetun kiviuunipitsan ja Tokmannilta hiilikrillin hiilineen ja menee vaikka Jurtille paistohommiin.

Äänestä

Ei riitä Nurmeksen vetovoima saada pysähtymään tänne. Niin lähellä kun on monta muutakin mielenkiitoista lomapaikkaa. Esim Tahko, Vuokatti ja kun vielä menee ylöspäin niin Hyrysalmi , Kuusamo..
Kyllä Nurmes voisi toimia etelän turisteille majoituspaikkana mennen tullen kun vaan majoituksen hinta ja laatu kohtaavat.

Äänestä

Kilpailu näiden vetovoimaisten matkailukeskusten keskellä aiheuttaa myös panostusta uusiin ideoihin, siihen ei pelkästään juoksuportaiden teko riitä.

Äänestä

Villi Pohjola koki Kivelän mielestä takaiskun, kun innokas vetäjä menehtyi yllättäen.

Äänestä

Mitäpä turistit tänne tulisi tekemään? Ei täällä ole mitään aktiviteettia. Lieksalla olisi hotellille enemmänkin tarvetta.

Äänestä
  • Tänne tullaan juopottelemaan!

    Äänestä

  • Lieksaan Kolillehan meni se Bomballe tarkoitettu hotelli, eiköhän se riitä tämän hölmöilyn päätteeksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Seikkailu ja matkailuyritys Villi Pohjola oy vetäytyy Bombalta, kaksi vuotta sitten aloitettu toiminta ei vetänytkään väkeä, joten toiminta loppuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu