Vaimokkeella on 2003 ka ja siitä meni repsikan
ajovalopolttimo. Voi viuna! Sinne ei nomaalikokoiset kätöset mahdu! Jostain vuosimalllista on kuulemma vielä vaihto vaikeutunut. Ohjekirjan ohjeet on erilaiset kun käytäntö. Ei kyllä ymmärrä miten tommosen kuluvan osan vaihto on voitu tehdä noin vaikeeksi. Nopea kysely tuotti että 15-20 euroo maxaa vaihtotyö polttimo päälle ...kele! Koskahan tuulilasinpyyhkijät plommataan niin, että vaihto onnistuu vaan merkkiliikkeessä? Tai pissapojan täyttö?
Ka:n ajovalopolttimon vaihto
10
5389
Vastaukset
- valita
onneksi se sentään onnistuu vielä ilman auton purkamista, ettei tarvitse esim etupuskuria poistaa kun vaihtaa lyhyiden valojen polttimoita, kuten eräässä ranskalaisessa merkissä!
- Found On Road Damaged
Fix Or Repair Daily. Mitäs ostatte niitä paskoja fordejanne. Tuo on lopputulos.
- Jepulis
Kielimiehiä! Mites sen esim. hyväksi jopa parhaaksi mainostetun Tojo Anjoviksen lampunvaihto sujuu ja mitä se maksaa merkkiliikkeessä kun se on melkein mahdoton vaihtaa itse , ja mitä maksaa lamppu, jonka saa kestämään edes kohtuullisen ajan. ? Heh miehellä on aika kapea käsitys autosta lampun vaihdon perusteella.Olisit edes kertonut meille tyhmille SEN OIKEAN ja HYVÄN AUTOMERKIN!
- sepe
helpommalla pääsee kun irroitat koko umpion. Oli muistaakseni kiinni kolmella ristipääruuvilla. Säilyypä ainakin rystyset ehjänä...
- Hermot kunnossa
Juu ka:n polttimot vaihdatuttiin paikallisessa
autosähkökorjaamossa, jo jonkin aikaa sitten. Vaihdettiin molemmat samalla kerralla. Kaveri ei ottanut vaihdosta kun yhteensä 5 euroo. Näppärät kätöset oli kaverilla. Se oli kyllä täysin ilmanen työ kun vertaa Autokivitilan heittoo 20 euroo kappale, siis vaihtotyöstä, polttimot ei siis olisi kuuluneet hintaan. 40 euroo 2:n polttimon vaihdosta?
Tommoseen paikkaan kun joku autoista täysin tietämätön vie, niin saattaa olla, että mahdollisuus
ylilyönteihin loppulaskussa tulee. - Ka 2002
Itse vaihtanut aina itse kaikki polttimot Ka:ssa, onnistuu helposti tien päälläkin. Tosin v. 2003 moottori uudistui, voi olla että on vähemmän tilaa? 10 euroa ottavat Stockman autolla polttimon vaihdosta.
- Lättävattu
Paskapuhetta sun tarinas..kunnon spede siellä höpisee
- kalenteriVaikeaRasti
Laitoit sitten fiksun jutun 2005 vuoden polttimonvaihtoketjuun, onnea olet viikon pässi.
- Superia
Joo ainakin Ford Ka -02 ajovalonpolttimon vaihto todella skaa hommaa kun umpoikin on suunniteltu hankalaksi irroittaa.Samanikäisessä mondeossa on ihan eri meininki ja insinöörillä ollut järkeä päässä.Elikkä Ka vaihto syvältä ja sormet verta itkee,jos yleensäkkään mahtuu.
- keskivertoa
Hieman hankala, mutta ei paha kun oivaltaa oikean tyylin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää482297Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722193Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1362017Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut432012Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie501951HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981745Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061693Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851138