Ukrainan valtion ydinvoimayhtiön Energoatomin johtaja Petro Kotin varoitti, että Venäjän miehittämän Zaporizhzhian ydinvoimalan dieselgeneraattoreiden polttoainevarat ovat tällä hetkellä rajalliset.
Yön hyökkäykset katkaisivat sähköt asemalta, joka tarvitsee jäähdytystä romahduksen välttämiseksi ja pakotti sen vaihtamaan hätägeneraattoreihin.
Kotin kertoi BBC World Newsille: "Työstämme parhaillaan logistiikkaa, jotta voimme toimittaa lisää polttoainetta näihin generaattoreihin. Jos (generaattoreista) loppuu polttoaine, niin sen jälkeen ne pysähtyvät ja sen jälkeen tulee katastrofi... tapahtuu aktiivinen sulaminen ja radioaktiivisuutta vapautuu."
Yön hyökkäykset katkaisivat sähköt asemalta, joka tarvitsee jäähdytystä romahduksen välttämiseksi ja pakotti sen vaihtamaan hätägeneraattoreihin.
Kotin kertoi BBC World Newsille: "Työstämme parhaillaan logistiikkaa, jotta voimme toimittaa lisää polttoainetta näihin generaattoreihin. Jos (generaattoreista) loppuu polttoaine, niin sen jälkeen ne pysähtyvät ja sen jälkeen tulee katastrofi... tapahtuu aktiivinen sulaminen ja radioaktiivisuutta vapautuu."
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ryssien 80-luvun teknologiaa
Dieselit pyörittävät virtausta kunnes polttoaine loppuu ja sitten se jää oman onnensa nojaan
Ehkä viikon päästä venäläiset ovat kuolemansairaita
Voimala on Euroopan suurin. Venäjä on miehittänyt voimalan, siellä on ukrainalaisia työntekijöitä panttivankina. Kuinka laajalle radioaktiivisuus voi levitä ?
Tarkkaan ottaen siellä on kuusi lähes identtistä voimalaa jotka yhteisteholtaan ovat Euroopam suurimmat. Yksittäiset voimalat ovat teholtaan 1000 MW ja niiden yhteisteho on siis 6000 MW.
Toiminnassa noista ei ole aikoihin ollut tiettävästi juuri yhtä enempää, mutta uutisetkin vaihtelevat.
Venäjänvallan aikanahan nuo pääosin rakennettiin, siis kun Ukraina oli yksi SNTL:n osatasavalta, Jotta ryssillä pitäisi olla osaamista näistä kyllä mutta miten siellä nyt toimitaan, mene ja tiedä. Ei sitä ymmärrystä ja osaamista tietenkään sotapojilla ole.
Melko vaarallisen oloista leikittelyä on leikittely tuollaisella ydinvoimalalla, siinä ei välttämättä ole kaukana uuden tsernobylin syntyminen, vaikkakin hieman eri tavalla.
Uuden tsernobylin uhka on pelottava.
Ne dieselit liikuttavat ainoastaan punppuka jotka pumppaavat jäähdytysvettä, eivät ne mitään muuta virtausta "pyöritä".
Voimalat ovat lauhdutusvoimaloita ja jäähdytysveden tarve on suurin voimalan ollessa tuiotannossa kun vesi- höyrykierron höyry höyryturbiinin jälkeen lauhdutetaan uudelleen vedeksi jotta se on pumpattavissa. Voimalaa voidaan pitää käynnissä myös siten ettei se tuota sähköä, silloin kaikki höyry johdetaan höyryturbiini ohittaen suoraan lauhduttimeen, yleensä näin menetellään kuitenkin vain käynnistys- ja häiriö
tilanteissa kun höyry ei vielä ole riittävän puhdasta tai paine/lämpötila eivät ole riittävät jotta sitä voitaisiin päästää turbiiniin.
Muita tyypillisiä jäähdytyskohteita voimaloissa ovat, edelliseen täysin liittymättöminä, esim. voiteluöljyjen jäähdytykset yms.
Uutisointi ko. voimalaan liittyen on ollut niin sekavaa ettei sen perusteella oikein voi sanoa sitä eikä tätä. Periaatteessa voimalan tulisi pystyä olemaan tuotannossa täysin ulkopuolisesta sähköverkosta erotettuna niin että se toimisi hyvin pienellä sähköteholla eli tuottaisi vain oman itsensä kuluttaman sähkön, että esim. ko. voimalakompleksissa yksi yksikkö olisi tuotannossa ja tuottaisi koko kompleksin tarvitseman sähkön, mutta ja mutta, pelittääkö se, emme tiedä...
Rysssien vehkeistä ei tiedä
Kun dieselkoneisto sammuu muutamassa päivässä on vielä hetki aikaa jos on akkujärjestelmä sen jälkeen konvektiota ylläpitää luonto kuuma ja kylmä saa kuuman nousemaan ylös ja jäähdyttyään alas joten luonnon kierto ylläpitää
Riittääkö se ei kukaan tiedä
Reaktorin kierron on jatkuttava viikkoja ennen kuin ydin on kylmä
Jos se kuumenee ja sulaa
veden kautta ja sen mukana alkaa tulla säteilyä höyrynä ilmaan
Minkälaisia hyökkäyksiä voimala kestää ? (Voi olla mahdoton tietää ?)
Venäläiset ampuvat kamikaze-droneja Zaporizzjaan. Edellisyönä ei osunut,
mutta siviilejä kuoli toistakymmentä.