Kuka tietää, voiko vaipat korvata kuukautisalushousuilla?
Olisi rahallinen säästö ja ehkä mukavampikin vaihtoehto!
Kuukautisalushousut???
8
955
Vastaukset 8
- Anonyymi
Riippuu tietenkin siitä kuinka paha inko on. Kuukautisten vuotava nestemäärä ei ole kovin suuri ja housut on mitoitettu sen mukaan.
Onhan vaippojen vaihtoehtona myös inkohousuja, joissa imukyky on suurempi kuin tippasuojissa. - Anonyymi
En usko, että pystyy sillä ne tuskin imevät sellaista määrää nestettä, että vaipoista käyvät. Oletko miettinyt kestovaippoja?
- Anonyymi
En myöskään usko, että kuukautisalushousut voivat korvata vaippoja. Mutta mielestäni housuvaipat ovat aika mukavan tuntuisia ja kuivina huomaamattomia, joten niitä kannattaa käyttää, jos ei ole todella paha karkailuongelma. Ainut vaan, että vaihtaessa täytyy ottaa housut kokonaan pois. Itsellä se aiheuttaa sumplimista ja oon joskus tehnyt niin, että pidän niin pitkään aamulla laittamaani housuvaippaa kuin pystyn, koska pyrkimys aina ehtiä vessaan ja kun on vaihdon aika, laitan loppupäiväksi teippivaipan niin ei tarvitse pienissä vessakopeissa ruveta riisuutumaan. Ja teipit kestävät muutamia availuja, joten ei tarkoita sitä, että loppupäivän lorottelisin housuun, vaan samaan tapaan muuten toimin teippivaippojen kanssa kuin housuvaippojenkin. Olen myös huomannut, että rakkolihakset ihan kuin väsyisivät päivän aikana pidättelystä, minkä vuoksi iltapäivää ja iltaa kohden on jo isompi tarve imukykyisemmälle suojalle, minkä vuoksi teippivaipat toimivat silloin paremmin.
- Anonyymi
Ainakin Tenan housuvaipat voi riisua repäisemällä sivusaumat auki, niin ei tarvitse riisuutua. Puettaessa uudet, pitää tietenkin riisua päälivaatteet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin Tenan housuvaipat voi riisua repäisemällä sivusaumat auki, niin ei tarvitse riisuutua. Puettaessa uudet, pitää tietenkin riisua päälivaatteet.
Mukana on usein varavaippana vyövaippa, jonka voi pukea housuja riisumatta.
- Anonyymi
Testattu on, eivät toimineet (ainakaan mulla) :( Sen verran vaikeaa karkailua, että joudun toistaiseksikin vaippoja käyttämään. Olisipa hienoa, jos joku innostuisi noista kuukautispikkareista ja idea jalostuisi myös niin, että toimisi karkailuun. Tosin kestovaipathan on jo olemassa, enkä itse tykkää niistä, että enpä sitten tiedä.
- Anonyymi
Pieneen karkailuun voisi riittää kuukautispikkaritkin. Itselläni voisi riittää, mutta ennen estän koko karkailu käyttämällä uretharengasta, kuin että koko ajan otraisin riskin milloin lirahtaa. Renkaan käyttö on varsin edullista, itselläni tullut maksamaan ehkä 20€ vuoteen. Sillä ei monta pakettia pikkuhousunsuojiakaan osta.
- Anonyymi
Mulla sen vera nrunsaat menkatkin ett äen edes lähde mitää pikkareita kokeilee,kyllä olis jalat veressä sen jälkee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721186
- 721002
- 86820
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747- 47738
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko79661Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su37617- 28605
IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin67601Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46589