Paskaset kuppaset tiet täällä! Muutenkin pitäjä kuppautuu ja kuoppautuu.
Sähköstäkin voi tulla pulaa ja jengi taistelee että turvevoimalan piippu kumoon!
Ei mitään järkeä. Teistö kuntoon, sähköasiat kuntoon, omavaraisuus kunniaan ja sillä me noustaan tästä kuopasta. Ennen kaikkea teistö pitää saada ekana kuntoon, jotta mikään muukaan voi täällä pelittää.
Sähköstäkin voi tulla pulaa ja jengi taistelee että turvevoimalan piippu kumoon!
Ei mitään järkeä. Teistö kuntoon, sähköasiat kuntoon, omavaraisuus kunniaan ja sillä me noustaan tästä kuopasta. Ennen kaikkea teistö pitää saada ekana kuntoon, jotta mikään muukaan voi täällä pelittää.
Vastaukset 25
Vanhimmat
On se rempele kumma ku tietten annetaan mennä kelvottomaan kuntoon. Haapaveeltä ei kohta pääse poijes…
Tämä on viheriää siirtymää!
Se on ilmastohumppaa
mikä renkaita pumppaa😀
”Saarikko kommentoi samalla myös ilmastokysymyksiä sanomalla, että ilmastonmuutos on uhka, mutta työ sen torjumiseksi on Suomelle suuri mahdollisuus.
”Jotkut ovat puhuneet ilmastoasioista halveksuvaan sävyyn viherhumppana. Me Keskustassa emme halveksi sen paremmin syvällisen vihreää ajattelua kuin humppaakaan. Paljon puhuttu vihreä siirtymä tehdään maakunnissa. Melkein kaikki uudet investoinnit ympäri Suomen nojaavat tavalla tai toisella päästöjen vähentämiseen tai ilmastonmuutoksen torjuntaan. Tuulipuistot, biotuotetehtaat, akkukemikaalit, uudet laivamoottorit.”
”Antaa ilmastohumpan soida. Se soi Lestijärvellä, Kemissä, Vaasassa ja Uudessakaupungissa. Raha liikkuu, työtä syntyy, vienti vetää ja ilmasto pelastuu. Täytyy sanoa, että tällaista humppaa kuuntelisin mielelläni joka päivä.””
Demokraatti 9.8.2021
Sehän meni ku Kapteeni Ä-nellä konsanaan tuo alku. Hienoa riimittelyä :)
Elä sinä sopota
Anna monoa, humppaa
Kaasua sille sokota
iskarit vaan rumppaa
Miksi teitä ei ole vielä aurattu?
Auraus kepit on valmiina jo!
Viheriälle siirtymälle riittää, että kesällä pääsee tuohivirsuilla ja talavella huopatossuilla.
Älköähän häilytelkö nyt! Ensi käden tietoa on että Nivalan suuntaan mennee teistö ekas kuntoon!
Ei muuten mene kun siittä hankkeesta on jo valitettu...
Ei muutensakaan kukaan valita jos tiet kunnostetaan. Ei kukas vaikka olis väri viheriä eli punanen!
Miksi yhteiskunnan varoja pitäisi käyttää jonkin takahikiän teiden kunnostamiseen? Varat ohjataan sinne missä ihmiset ovat.
Vaalit on lähellä, niin muistetaan äänestyskopissa, että ääni menee sellaiselle puolueelle, joka kannattaa, että suomalaisilta perityt verorahtr rahat laitetaan suomalaisten välttämättömiin perustarpeisiin, eikä ilmastohumppaan ja maailman syleilyyn ja muille maille lahjoituksiin!
Saarikon mukan siis maakunnissa tehdään kaikki : )
oisko vähän kaposet hartiat?
Kas, kun ei kotisohvalla , niillä maatenhan nykyään kaikki
tehdään.
Teistö on kyllä speikeleen huonossa kunnossa! Talavi pahenttaa entisesttää jos teitä ei juvenkuukkeli pietä kunnossa!
Voi speikete ja tuhannen turpattia, kuinka sweibeleen surkeessa kunnossa teistö on. Voi savenkeipseli ja papukreissoni päälle, että sapettaa!
Meille maksajille on tullut nyt hirmuinen ilmasto ahistus kun rahat menee bensavereoihin, mutta tiet vain huononee! Jos tähän ei heti kuole, niin ainakin lähiaikoina kuolee näläkään, kun ei ole rahaa enää leipää ostaa!
ilimasto on vouhotettu sitä ja tätä. Nyt on autettava kansalaisia! Pensasvero alas ja teistö kuntoon saapeli! Kohta ahistuttaan kaikki, ku ei oo varraa liikkua. Autot hajjoo huonoihin teihin ja pensaaseen ei oo varraa….
Typerää kränistä täällä huonosta kunnosta..
Kaikkihan me tiedämme miksi tierahoja ei näy eikä kuulu...
No miksi sano ..!
Miks nää sitte tulit tänne kräniseen?
Onko se niin vaikea uskoa ettei tuo Nivalaan vievä tie ole kärkihankkeena mikäli teitä kunnostetaan?
Vieskan tie on hyvä ja siellä Pohjanmaan rata mikäli kantatie 86:lle on niin mahdoton kiire...
Seuraavaksi vihreä siirtymä vaatii, että tiet on ennallistettava, silloin tiet laitetaan sammalta kasvamaan ja kinttupolku riittää.
Autot isonnu.
Totta. Autot ovat isonneet, mutta traktorit pienentyneet. Huonoa on aurausjälki tätänykyä! Hohhoijaa!