Siinä ei sydämet eikä mielistelyä auta….
Pakkomielle on kurja juttu.
Anonyymi-ap
261045
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
-mielistelyt
Mistä mahdat puhua? Älä turhaan vastaa
Sun sairaudesta, nimeltään pakkomielteisyys! Sul on pakkomielle tuhota niin monien ihmisten elämä kuin vaan mahdollista. Jos sua ei kukaa saa hoidon piiriin, sulle täytyy saada stoppi! Hyväksy itsesi sellaisena kuin olet, ne sun vikasi ei ole kenenkään syy, toisista et voi tehdä sellasii, ku itse olet! Lopeta se toisten mustamaalaaminen, koska ne ei ole totta! Sairaan ihmisen täytyy saada tarvitsemaansa hoitoa, muuten tuhoutuu monen ihanan ihmisen elämä. Aiheutat pelkoa ja kärsimystä jne!
Sä olet se joka tarvitsee hoitoa kommenttisi perusteella.
Miten kukaan ihminen VOI olla noin hölmö? Etkö oikeasti ymmärrä?
Jatkan, jos sä olet tällaisessa tilanteessa vaikuttamassa, tollaisella ymmärryskyvyllä.. en kykene edes
Jos tää liittyy yksityisyyden loukkaamiseen millään tavalla, olen huolissani. Sulla ei aloittaja ole minkäänlaista ymmärryskykyä.
Höpö höpö höpöötihöö
Ja miksi aina ne kaikkein rumi mmat miehet on niitä pakkomielteisimpiä, tai muuten vaan vastenmieliset ja ru mat
En tiedä pitääkö tämä paikkansa, mutta voisin kuvitella vähemmän viehättävien ihmisten olevan helpommin yksinäisempiä, mikä voi vaikuttaa sosiaalisiin taitoihin ja mielenterveyteen. Toki sitten taas moni hyvännäköinen pakkomielteinen saa myös helpommin seuraa, minkä vuoksi he eivät sitten välttämättä ole koko ajan jahtaamassa muita, eivätkä siksi näyttäydy suhteen ulkopuolisille niin paljon. Vähemmän viehättäviin ihmisiin suhtaudutaan monesti myös negatiivisemmin, joten heidän käytöksensä saatetaan nähdä verrattaen pahempana, vaikka käytös olisi samalla tasolla hyvännäköisen kanssa.
Ehkä myös käytän liikaa aikaa asioiden pohtimiseen.
Olet niin väärässä tossa kun voi olla. Toivotan sulle onnea elämääsi.
Kuka määrittelee mikä on kenellekkin hyvännäköinen? Tuollainen aloitus kertoo usein jeikosta itsetunnosta, eli itsetunto rypee hyväksyttävän ja ei hyväksytävän rajamailla. Yleensä toisen ulonäön arvostelu kertoo jo jotain ihmisestä, eli koitetaan buustata omaa ekoo. Onnistumatta kuitenkaan siinä, niinkuin tuo teksti jo kertoo.
Et osaa objektiivisesti arvioida käytöstä. Et ole yksinkertaisesti hyvä ihmistuntija.
Samoin onnea sinne. Olisi mielenkiintoista kuulla, missä ajatukseni menivät pieleen? Harvemmin on niin väärässä kuin voi olla, koska se tarkoittaisi juuri päinvastaista tilannetta(?).
Kiitos tästä arviosta, en kieltämättä ole kovin hyvä arvioimaan ihmisten käytöstä. Rumana ja epäsuosittuna miehenä minua ei ole jahdannut kukaan pakkomielteinen, joten ajattelen ihan vaan tutkimusten perusteella, että miellyttävämmän näköisiin ihmisiin suhtaudutaan usein positiivisemmin.
Jokainen määrittelee itse, kuka hänen mielestään on hyvännäköinen. Omaa ulkonäköä on myös yllättävän vaikea arvioida objektiivisesti ja eri ihmisillä on jokaisesta eri näkemys. Toisten ulkonäön arvostelu ei ole kyllä tosiaan kovin kohteliasta. Varsinkin negatiiviset asiat voisi pitää omana tietonaan, mutta positiivinen kannustaminen on mielestäni ihan ok.
Kaikki tekstissäsi oon hyvin alkeellista päättelyä, eikä kerro oikeasta elämästä. Ei siis pidä paikkaansa tollaiset ”faktat”.
Niin, kaikki elävän elämän muuttujat on mahdotonta ottaa huomioon, joten yritin lähteä liikkeelle vastaamassani viestissä puhutusta ulkonäöstä. Tutkimusten mukaan ulkonäöllä on kuitenkin vaikutusta jotakuinkin kaikkeen sosiaaliseen kanssakäymiseen, vaikka suurimmat erot näkyvätkin toki lähinnä skaalan ääripäissä. Kuten myös näit varmaan ekasta tekstistäni, niin käytin termejä kuten "voisin kuvitella", joka on todella kaukana faktoista tai edes "faktoista".
Jos jaksat kirjoittaa kattavan analyysin, joka ottaa elävän elämän asiat huomioon, niin saattaisin ehkä jaksaa sen lukeakin. Toivoisin kuitenkin tekstin pysyvän alle kymmenentuhannen sanan, koska pitää tehdä muitakin asioita.
Oman ulkonäön objektiivinen arviointi vaikeaa? Älä aliarvioi ihmisiä
Laskeudu maanpinnalle ja hanki järki!
Mistään rakkaudesta ei ole kysymys, jos ihminen (mies) sairastaa < kärsii pakkomielteestä toiseen ihmiseen. On väärin kuvitella kenenkään, että tämä johtaisi mihinkään onnistuneeseen ja hyvään asiaan.
Kohde kehen pakkomielle kohdistuu, voi hyvinkin tuntea ahdistusta pelkoa.
Pakkomielteinen henkilö tuskin ymmärtää vahinkoa, mitä tuottaa toiselle ihmiselle.
Pakkomielteisellä ihmisellä voi olla muitakin riippuvaisuuksia, jotka huonontavat hänen elämäänsä jopa pahentavat sitä huonompaan suuntaan.
Pakkomielteisen ihmisen tulee ymmärtää, että sydämet eivät lyö rakkaudesta toisiinsa eikä mitään yhteistä ole elämissä.
Niin on.
Elämäntapa rikollisen päiväkirja
Eikä syyttely ap. Eikä syyttely.
Fudut
Mulle joku ... asiasta tietämätön sanoi, että mull ois pakkomielle. jnkun henkilön suhteen. =) Olen edelleen erimieltä ja toivon, että tämä syyttelijä näkisi metsän puilta =)