"check engine" ongelma

Olen onnellinen saab 9000 omistaja.
Nyt vaan onneani häiritsee pieni ongelma kun aika ajoin syttyy valo "check engine"
ja samalla hetkellä auton käynti hidastuu ja ajo alkaa kangerrella eli muuttuu aika nykiväksi.
Oisko jokin kosketushäiriö vaan mikä voisi mahdollisesti olla.
Koko aikaa tämä ongelma ei ole.
Eräs asentaja neuvoi että pitää katsoa tietokoneella mitä se sitten lie tarkoittaakin.
Selviäiskö tällainen vika ilman tietokonetta?
81871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voihan sen selvittää jos tuntee auton läpikotaisin mutta sinun tapauksessa vikakoodien lukeminen huollossa ja samalla mahdollisen korjaustoimenpiteen tekeminen taitaa olla ehdottomasti paras vaihtoehto.

Mutta jos on eurot vähissä ja meisseli pysyy kädessä niin voithan tietysti kysyä apua täältä:
http://www.saabclub.fi/phpBB2/ ja yrittää vaihtaa viallista komponenttia itse.

Äänestä

CEL valoon liittyy koodi joka auttaa vian löytämisessä, koodin salat selvität esim tuolta saabclub.fi sivuilta, tai sitten menet korjaamolle.

Äänestä
  • Minulta poistui sama vika procar service jyväskylässä auttaa aina. Ajettiin vika koodi ulos,,,,pikku reikä alipaine putkessa, vaihdettiin uusi putki ja matka jatkui. Ei iso ongelma

    Äänestä

kepillä jäätä. Säkä jos käy niin on vain ilmamassamittarin liittimessä kosketushäiriö. Jos lanka on menossa poikki, käsittääkseni vika olisi koko ajan. Ilmamassamittari on imuputkessa ilmansuodattimen jälkeen ennen imusarjaa. Muutenkannattaa kääntyäa mmattilaisten puoleen.

Äänestä
  • vähän ihmetellä itse eli stekkailla niistä pikku putkista onko ehjiä ja onko pakoputki ehjä,mulla ainakin kun oli hieman vuotoa etuputkessa nin c-e valo paloi jonkin aikaa poistui sit kun vedin heti piti kempin liimaa siihen. onnexi

    Äänestä

Kiitos kaikille pojille neuvoista ja vinkeistä.
Nyt ei auta kuin marssia korjaamoon.

Äänestä
  • Mikähän mahtaa olla saapin vuosimalli ja konetyyppi.

    Jos löytyy trionic-moottorinohjaus (turbokoneet 93-98), niin alustavan tiedon saa selville vilkkukoodeilla.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


Saabitar 9000 kirjoitti:

Olen onnellinen saab 9000 omistaja.
Nyt vaan onneani häiritsee pieni ongelma kun aika ajoin syttyy valo "check engine"
ja samalla hetkellä auton käynti hidastuu ja ajo alkaa kangerrella eli muuttuu aika nykiväksi.
Oisko jokin kosketushäiriö vaan mikä voisi mahdollisesti olla.
Koko aikaa tämä ongelma ei ole.
Eräs asentaja neuvoi että pitää katsoa tietokoneella mitä se sitten lie tarkoittaakin.
Selviäiskö tällainen vika ilman tietokonetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu