Kesäkengät syksyllä

Anonyymi-ap

Läheiseni kärsii skitsofreniasta ja on psykoosissa. Hänellä on paljonkin outoa käytöstä.

Pitää yhä näillä keleillä kesäsandaaleita, ei sukkia. Talvikengät on, mutta hänellä on "tietoinen syy" olla käyttämättä niitä.

Huolissani, ettei jalat palellu. Tuostahan voi saada myöhemmin jonkun kuolion ja varpaat tippuu pois.

Syynä varmaan joku harhaluulo. Uskoo, että valtio vainoaa häntä ja häntä mm. Säteilyttää jotenkin.

En tiedä miten hänet saisi laittamaan kengät jalkaan. Ei varmaan kerro syytä. Ja suuttuu, jos hänen järkeään epäillään.

9

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä hän laittaa talvikengät jalkaan jos tulee kylmä. Älä huolehdi.

    • Anonyymi

      Kunhan kylmät kelit tulee laitaa jalkineet jalkaan. On lukenut lehdistö ,ihmisistä jotka kulkevat 24h/ 7 päivää läpi vuoden aikojen paljain jaloin.Kertoneet on suunnaton terveyshyöty. Eiköhän sama asia taas tule esille kun lumet maassa ilta päivä lehdissä?Et kuitenkaan asu hänen kanssa? Älä puutu hänen tapoihin. Hän ahdistuu vaan enemmän.Lääkärissä hän joutuu kuitenkin silloin tällöin käymään reseptiä uusimassa? Lääkäri näkee hänen pukeutumisen ja jalkinensa. Kuin jos syödää psykeläkeitä? On 1 kerta vuosi verikokeet.Läkethän vaikutavat kehoon ja voivat kehon sairastutaa. Joten tarvitaan veri näytteet ja niiden mukaan annetaan sitten lääkettä lääkeen pälle.

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi laittaa talvikengät kun lämpötila on yli 10 asteessa.En minäkään vielä talvikenkiä käytä vaan kenkiä joita käytän kesällä esim tennarit tai noita sandaleita lähikauppaan mennessä ja ei mun jalkoja vaan palele. Jos sun jalkoja palelee ei tarkoita että kaikkien muiden palelis.

    • Anonyymi

      Nuoret kulkee talvipakkasilla nilkat paljaana eikä niillä todeta mitään mielitautia. Se on kuulemma vaan muotia tehdä itsestään kävelykyvytön.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä täällä, kuin jo aiemmissakin, että kyllä ne kengät saa jalkaan sitten kun alkaa varpaita palella.
      Jos kesäkengät ja sandaalit kertoisi mielenhäiriöstä, niin kengistä päätellen aika monilla olisi kai joku häiriö. Aika paljon näkee vielä porukkaa kesäkengissä.

    • Anonyymi

      Voisitko saada hänet ajattelemaan että "mitä hyötyä kesäkengistä on?"

    • Anonyymi

      Kukaan ei ollut huolisaan eläkeläismiehestä joka kesälenkkareilla joutui kävelemään talvella koska ei ollut rahaa talvikenkiin. Sun tutulla onneksi varaa mistä valita.

      • Anonyymi

        miksi ei hakenut täydentävää toimeentulotukea?


    • Anonyymi

      Enemmän mä niitä ihmettelen jotka kipsuttaa -20 asteen lämpötiloissa korkkareilla ja pikkuruisessa topissa takki muodikkaasti auki.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe