Haitsupparallallei. Täällä sitä taas ollaan. Mitä jos tulee liikekannallepano? Mitä siitä seuraa, jos liikekannallepanosta kieltäytyy?. Monet varmasti yrittävät lähteä maasta pois, jos pääsee, tai yrittävät piiloutua jonnekin ties minne. Ja sitten sekin vielä, ketkä saavat liikekannallepanosta vapautuksen?. Jos liikekannallepano tulisi, niin tuskinpa sinne otetaan sellaisia, ketkä on henkisesti vajaita, sairaita, tai vaarallisia ihmisiä, joilta on esim. aselupa evätty, tai vaarallisia rikollisia.Rapajuoppoja sinne tuskin edes otetaan , koska niitä kiinnostaa pelkästään se viinapullon sisältö. Entäs yrittäjät, miten niiden käy?. Kyllähän yhteiskunnankin on jotenkin pyörittävä. Luulisi, että jos liikekannallepano tulisi, niin eiköhän sinne oteta sellaista porukkaa, joista on enemmän hyötyä kuin haittaa.
Liikekannallepano, siitä kieltäytyminen ja seuraukset, vapautus, ketkä vapautetaan?
2
456
Vastaukset
- Anonyymi
Tällä hetkellä tarjokkaita on niin paljon, ettei suurta tarvetta ole vastentahtoisia värvätä. Värväyshetkellä voi kuitenkin olla jossain määrin kiire, eikä pitkällisiin tutkimuksiin ole aikaa, joten halutonkin voi joutua joukkojen mukaan. Myöhemmin näitä virherekrytointeja voidaan sitten korjata joukko-osastoissa.
- Anonyymi
Voi tietysti olla että kaiken maailman Codesan-miehet jätetään ottamatta armeijaan liikekannallepanossa, mutta voi myös olla, että armeijassa olisi paremmat tarjoilut sota-aikana kuin siviililissä, jossa ankeina aikoina Codesan-miesten hyysääminen ei ole prioriteettijärjestyksessä ihan yhtä korkealla kuin rauhan aikana.
Mihin Codesan-miehet sitten poistuisivat? Viereiseen Nato-maahan vai suoraan vihollisen hyysättäviksi? No tietysti mikäli kukkaro on kunnossa niin poistumaan pääsee aika kauaskin, mutta harvalla Codesan-miehellä kukkaro on kovin hyvässä kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1869558Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3617258Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1106086Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen294326- 1764170
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1003874Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu953779Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.373333- 1983237
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182795